مالیات بر ارث

مالیات بر ارث شامل طبفه بندی های مختلف و روش های اجرا خاص خودش است که در سال های اخیر دچار تغییر و تحول بسیاری شده است. با توجه به تغییرات پی در پی، اکثر افراد درباره مواردی که  مالیات بر ارث به آن ها تعلق می گیرد سوال دارند! به طور کلی مالیات یک منبع کسب درامد برای دولت ها می باشد که در کشور های مختلف متغییر است. انواع مختلفی از مالیات وجود دارد که یکی از مهمترین آن ها مالیات بر ارث می باشد که توجه بیشتری هم به آن می شود.

وارثان به چند طبقه تقسیم بندی می شوند؟

در کل 3 دسته  اصلی وجود دارد:

 1. طبقه اول که شامل پدر، مادر، همسر و نوه متوفوی می باشد.
 2. طبقه دوم شامل پدر بزرگ و مادر بزرگ، خواهر و برادر و فرزندان این ها می باشند.
 3. طبقه آخر هم شامل عمو، دایی، عمه، خاله و فرزندان این ها می باشند.

مالیات بر ارث شامل چه زیرمجوعه هایی می شود؟

 • مالیات بر ارث ملک مانند: خانه مسکونی و زمین و غیره.
 • مالیات بر ارث انواع وسایل نقلیه.
 • مالیات بر ارث سهام، سپرده بانکی و اوراق مشارکت (سهام شامل حق تقدم داخل بورس و خارج بورس هم می شود).
 • سایر اموال و دارایی ها.

آیا می توان مالیات بر ارث را پرداخت نکرد؟

پرداخت، امری واجب بوده و انجام ندادن آن شامل جریمه می باشد. بدترین نوع جریمه این است که ارث و دارایی به ورثه انتقال داده نمی شود. اما بعضی موارد هستند که معافیت مالیات بر ارث را شامل می شوند مانند:

 • دارایی های شهدای انقلاب اسلامی به ارث برندگان طبقه های اول و دوم.
 • وسایل ضروری زندگی متفوی که در اصطلاح به آن اثاث البیت گفته می شود.
 • اموال و دارایی هایی برای موسسات دولتی که بودجه آن ها توسط دولت مشخص می شود.

برای پیگیری چه اقداماتی باید انجام دهید در ابتدا؟

ابتدا کافی است مدارک و سند های مربوطه را بنویسید و آماده کنید. سپس باید فرم های مورد نیاز را از سایت های مربوطه دریافت کنید و کامل کنید. سپس باید موقعیت جغرافیایی را مشخص کنید و در آخر هم احتیاج دارید جهت تشکیل پرونده به اداره مربوطه مراجعه کنید.

ماده 17 قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با مالیات بر ارث

بر طبق این قانون، کمترین میزان مالیات مربوط به دسته اول می باشد (دسته اول وارثان). برای دسته های دو و سه به ترتیب مقدار مالیات بر ارث 2 و 4 برابر می باشد. همچنین براساس همین ماده، دارایی های مختلف هر کدام میزان مالیات خاصی به هرکدام تعلق می گیرد.

این دارایی ها دسته بندی شده اند و نمی توان به طور دقیق گقت که میزان مالیات بر ارث تعلق گرفته چقدر است! برای مثال برای طبقه اول. (این درصدها برای شامل مالیات بر ارث از سال 95 به بعد می باشد).

 • اموال فرد فوت شده ایرانی مقیم خارج از کشور (10 درصد).
 • انواع اوراق بهادار و سپرده های بانکی (3 درصد).
 • انواع وسایل نقلیه هوایی، زمینی و دریایی (2 درصد).
 • حق و حقوق مالی (10 درصد).
 • و موارد دیگر.

عواقب فرار از مالیات بر ارث چیست؟

همانطور که اشاره شد، پرداخت مالیات بر ارث امری واجب بوده است و شانه خالی کردن از آن جریمه به همراه دارد. مهمترین نوع جریمه انتقال ندادن دارایی به ورثه می باشد.

مالیات بر ارث در موارد های مختلف به چه صورتی می باشد؟

در اینجا قصد داریم میزان مالیات بر ارث در مواردی مانند: خودرو، مغاره و املاک مسکونی و تجاری بررسی کنیم.

 • مالیات بر ارث خودرو

براساس قوانین درصد مالیات بر ارث ماشین به مقدار 2 درصد قیمت آن مشخص شده است. همانطور که ذکر شد این درصد برای دسته اول وارثان می باشد و برای دسته های بعدی مقداری متفاوت می باشد.

 • مالیات بر ارث مغازه

بر طبق قوانین مالیات بر ارث، میزان مالیات در نظر گرفته شده برای مغازه به مقدار 3 درصد قمیت اعلام شده توسط کارشناسان سازمان امور مالیاتی می باشد.

 • مالیات بر ارث املاک مسکونی

در مرحله اول ابتدا ملک باید توسط کمیسیون املاک سازملن امور مالیاتی ارزش و اعتبارش مشخص شود. بعد از مشخص شدن میزان ارزش آن، برای هر کدام از طبقات مالیات خاصی در نظر گرفته می شود. این مقدار برای طبقه اول، 7.5 درصد می باشد که برای طبقات دو و سه به ترتیب 2 و 4 برابر می باشد.

 • مالیات بر ارث املاک تجاری

قبل از سال 1395، مالیات تعلق گرفته به املاک تجاری 35 درصد بوده است و این مالیات شامل کل ملک همراه با تمامی امکاناتش می باشد که می تواند انباری، بالکن، پارکینگ و موارد این چنینی باشد. اما بعد از اسل 95 این قضیه کمی متفاوت تر شده است. در سال 95 به بعد مالیات تعلق گرفته به متعلقات مغازه، مالیات جداگانه ای را شامل می شوند.

نحوه پرداخت مالیات بر ارث به چه صورتی می باشد؟

برای پرداخت کردن مالیات بر ارث ابتدا باید با تنظیم اظهارنامه شروع کنیم. مدت زمانی که وارثان وقت دارند تا در این مورد اقدام کنند تنها یکسال بعد از انحصار وراثت می باشد. نکته ایکه باید در این جا به آن توجه کنید این می باشد که، وراث تنها زمانی مجبور به پرداخت مالیات بر ارث می باشند که قصد تقسیم اموال را دارند. برای فرد متفوی اگر ورثه قصدی برای تقسیم نداشته باشند، مالیات بر ارث را مشمول نمی شوند.

وظیفه مشاور مالیات بر ارث چه می باشد؟

مشاور مالیات بر ارث ابتدا در مورد نحوه تشکیل پرونده و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و موارد این چنینی، وراث را راهنمایی می کند. زیرا همانطور که ذکر شد یکی از مدارک بسیار مهم برای درخواست انحصار وراثت، تنظیم اظهارنامه می باشد. همچنین وی می تواند با در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی درباره چگونگی رسیدگی به پرونده، مشخص کردن دارایی ها و غیره به ورثه کمک کند.

دکمه بازگشت به بالا