قرارداد طراحی لوگو

اگر شما یک گرافیست و یا طراح می باشید، یکی از مشاغلی که می توانید در آن به نحو احسنت فعالیت کنید، طراحی لوگو است. ثبت قرارداد لوگو ، مانند تمام قرارداد های دیگر دارای شرایط و قوانین مخصوص به خود می باشد که طرفین قرارداد ملزم به رعایت نکات ذکر شده در قرارداد میباشد و هرگونه سرپیچی طرفین از وظایف خود، می تواند پیگرد قانونی به همراه داشته باشد.

طراحی لوگو با سایر فعالیت های گرافیستی بسیار متفاوت است و هر کسی از عهده آن برنمی‌آید. دلیل این امر نیز این است که گرافیست علاوه بر کار با نرم افزار باید توانایی های فردی دیگر نیز داشته باشد.

در ادامه به موارد لازم برای ثبت قرارداد طراحی لوگو، می پردازیم:

مدت قرارداد و مبلغ توافقی

به صورت کلی هر کاری که انجام می شود اجرتی دارد که صاحب کار موظف به پرداخت آن می باشد. طراحی لوگو نیز جزء این دسته از کارها می باشد. همچنین انجام این کار نیازمند زمانی معقول است. چیزی که در اکثر قرارداد ها شاهد آن هستیم این است که مبلغ قرارداد را به دو بخش تقسیم می کنند. بخشی از آن را به عنوان پیش پرداخت و قسمت باقی مانده آن را پس از پایان کار به طراح پرداخت می شود.

تعهداتی که طراح باید آنها را رعایت کند

قسمتی از قرارداد طراحی لوگو، به تعهداتی که طراح باید آنها را رعایت کند اختصاص می یابد. طراح موظف است کار خود را به بهترین شکل ممکن و در زمانی که در قرارداد ذکر شده، به پایان برساند و پروژه را به کارفرما تحویل دهد.همچنین شخص باید متعهد شود که این کار را با هزینه و برای کارفرما انجام می دهد و مالکیت طرح برای ایشان می باشد.

همچنین طراح موظف به حفظ اطلاعاتی که از شرکت طرف قرارداد در طول طراحی بدست آورده می باشد و طراح اجازه ندارد از لوگوی مشابه شرکت های رقیب استفاده کند.

تعهداتی که کارفرما موظف به رعایت آن می باشد

همانگونه که قسمتی برای تعهدات طراح در قرارداد طراحی لوگو وجود دارد، برای کارفرما نیز وجود دارد و صاحب کار موظف به رعایت آنها می باشد. پرداخت به موقع وجه قرارداد، یکی از تعهدات مهم کارفرما می باشد. پس از پایان قرارداد، اگر تضمینی از طراح نزد کارفرما باشد، ایشان موظف به برگرداندن آن می باشد.

علاوه بر تمام این موارد، کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به کارفرما می باشد.

بهترین نرم افزار های طراحی لوگو

در این قسمت 2 تا از بهترین نرم افزار های طراحی لوگو را به همراه مزایا معایب آن بیان می کنیم.

شماره 1- نرم افزار فتوشاپ (photoshop): این نرم افزار یکی از معروف ترین نرم افزار های طراحی لوگو می باشد. فتوشاپ جزء محبوب ترین نرم افزار های طراحی لوگو نیز می باشد. البته لازم به ذکر است که محبوبیت زیاد این نرم افزار بیشتر به جنبه ادیت و ویرایش عکس ها برمی گردد، اما همچنان نباید از ویژگی های بسیار شگفت انگیزه این نرم افزار در طراحی لوگو غافل شد.

مزایا:

 • دارای براش های متنوع، برای رسم و طراحی، از جمله براش نقاشی، قلم و…
 • قابلیت طراحی انواع سطوح مانند سطوح متالیک براق و یا سطوحی با سایه های روشن متنوع
 • قابلیت شخصی سازی همراه با امکان ذخیره سازی تنظیمات
 • یکپارچگی با سایر نرم افزار های شرکت ادوب از جمله، illustrator  و indesign

معایب:

 • قابلیت های ضعیف در طراحی وکتور
 •  پیچیدگی و دشواری در یادگیری نرم افزار

معمولا به دلیل پیچیدگی، افراد حرفه ای بیشتر از این نرم افزار استفاده می کنند.

شماره 2- نرم افزار ایلاستریتور (illustrator): این نرم افزار با اینکه جزء نرم افزار های قدیمی می باشد، اما یکی از بهترین ها محسوب می شود. از قابلیت های بسیار خوب و نامحدود این نرم افزار می توان به طیف رنگی متنوع، افکت های متنوع و تایپوگرافی اشاره کرد.

مزایا:

 • دارای تمام ابزارهای طراحی وکتور، از جمله لایه ها،ابزارهای رسم،افکت های متنوع، نقاشی های طبیعی و…
 • دارای ویدیوهای آموزشی آنلاین
 • یکپارچگی با سایر نرم افزارهای شرکت ادوب،از جمله Illustrator یا InDesign
 • قابلیت شخصی سازی همراه با امکان ذخیره سازی تنظیمات

معایب:

 • پیچیدگی و دشواری در یادگیری نرم افزار

به طور کلی می توان گفت این نرم افزار مخصوص افرادی می باشد که به صورت حرفه ای به کار طراحی لوگو می پردازند.

دکمه بازگشت به بالا