قرارداد طراحی سایت

کسانی که می خواهند کسب و کار خود را در اینترنت گسترش دهند یا افرادی که قصد دارند که تجارت خود را آنلاین کنند، در وهله اول نیاز به یک سایت دارند. قرارداد طراحی سایت یا در شرکتی مکتوب نوشته می شود یا اگر دوستان و آشنایان این کار را انجام می دهند، باید زمانبندی و شرایط کاملا مشخص شود.

قرارداد طراحی سایت در مجموعه قراردادهای پیمانکاری قرار می گیرد. (طبق این قرارداد کارفرما انجام کاری را با شرایط مشخص، هزینه مشخص و در زمان معینی به شخص حقوقی یا حقیقی واگذار می کند.) این نوع قرارداد مراحل اجرایی مختلفی دارد که طراح سایت می بایست بر اساس قرارداد آن را انجام دهد.

نکات قرارداد طراحی سایت

  •   داخل قراردادهای طراحی سایت باید ابتدا ذکر بشود چه نوع سایتی مد نظر کارفرما می باشد. سایت های که مانند وردپرس، جوملا و غیره CMS هستند یا سایت هایی که تحت برنامه نویسی مانند PHP، ASP.net و از این موارد ساخته شده اند.
  •   نوع سایت باید مشخص شود. آیا سایت فروشگاهی می خواهید؟ سایت شرکتی یا خبری؟ تعداد صفحات چندتا باشد؟
  •   فراموش نکنید که پروسه طراحی سایت یک فرایند زمانبر می باشد و اگر نکاتی که مد نظرتون می باشد را مکتوب نکنید در آینده باعث بوجود آمدن اختلاف نظر های شدید می شود.

در خصوص کلیات تنظیم قرارداد بیشتر بدانید.

حقوق مادی و معنوی

دقت داشته باشید که شما مالک سایت هستید این موضوع باید هنگام خرید دامنه و هاست مشخص شود. (به اسم شما باشد) به طور معمول قرارداد طراحی سایت اینگونه اجرا می شوند که کارفرما درخواست و تمامی اطلاعات را در اختیار طراح قرار می دهد و در پایان فقط نتیجه کار را می بیند.  مشکلات زمانی بوجود می آیند  که شما اقدام به تغییر طراح سایت می کنید.

جزئیات کار و پرداخت

در نظر داشته باشید که هر کاری شروع و پایان و هزینه ای دارد. اگر در متن قرارداد نحوه پرداخت ذکر نشود، عملا بقیه بندهای قرارداد بی معنی می باشند. بهترین کار این است که پروژه خود را بخش بخش کنید و برای هر قسمت مقدار هزینه و نحوه پرداخت خاصی مشخص کنید تا از بوجود آمدن مشکلات در روند کار جلوگیری شود.

شرایط قطع همکاری

ممکن است بنا به هر دلیلی کارفرما و طراح به توافق نرسند و علتی برای ادامه کار نداشته باشند. در قرارداد طراحی سایت باید شرایط و میزان خسارت ذکر شود.

خدمات پشتیبانی

پشتیبانی سایت موضوعی است که کمتر کسی به آن توجه می کند و این بسیار اشتباه است. در نظر داشته باشید که اگر کسب و کار شما در فضای اینترنت بزرگ باشد، دیگر وقتی برای برطرف کردن مشکلات عمومی سایت وجود ندارد و این کار را باید بر عهده پشتیبان سایت بگذارید.

به این نکات در قرارداد طراحی سایت توجه بیشتری کنید!

  •   عدم افشای اطلاعات

ممکن است شخصی که میخواهد سایتی برای او طراحی شود، اطلاعات محرمانه ای را در اختیار طراح وب سایت قرار دهد و در صورت فاش شدن این اطلاعات، فرایند اجرایی خاصی باید مشخص شود. در کل به این نکته باید توجه داشته باشید که نه تنها قرارداد طراحی سایت، بلکه تمامی قرارداد ها باید دارای تضمین اجرایی باشند.

  •   مالکیت معنوی

به طور کلی باید تمامی حقوق و ایده هایی که شما در اختیار طراح سایت قرار می دهید، باید برای شما محفوظ باشد. مثل نام دامنه، اطلاعات هاست و امثال این ها.

  •   آزمایش سایت طراحی شده

به هر حال، اعتماد کردن به یک شرکت طراحی سایت یا شخص طراح، با توجه به جامعه امروزی کار مشکلی می باشد. اگر قرارداد طراحی سایت را با شرکتی عقد کردید بهتر است در متن قرارداد بیاید که سایت طراحی شده توسط یک فرد سومی که متخصص در این زمینه می باشد مورد تست و بررسی قرار می گیرد.

شرایط این کار در قرارداد هم نیز باید ذکر شود که مثلا در صورت مشکل دار بودن سایت، طراح مسئول خودش باید مشکل را برطرف کند. به این صورت می توانید از نتیجه حاصل شده اعتماد کامل کسب کنید.

  •   تاخیرات در کار

این مورد کاملا دو طرفه می باشد. یعنی اگر طراح در زمان تحویل پروژه تاخیر کند، یا کارفرما مبلغ توافق شده را با تاخیر پرداخت کند، شامل خسارت شود. مبلغ خسارت هم در قرارداد طراحی سایت می تواند روزانه یا هفتگی باشد. البته بهتر است این مدت روزانه یا حتی ساعتی باشد تا جدیت در کار بیشتر شود.

  •   تعیین حد و حدود کارفرما و طراح در قرارداد طراحی سایت

باید در بندهای قرارداد ذکر شود که طراح سایت تا چه وقت مسئول برطرف کردن مشکلات پیش آمده می باشد. اگر این مشکلات پیش آمده از طرف کارفرما باشد، آیا مسئول برطرف کردن این خطا ها طراح می باشد؟ در مقابل کارفرما، آیا هزینه مشکلات پیش آمده با کارفرما می باشد؟ تمامی این موارد باید به صورت دقیق در متن قرارداد ذکر شود تا از سوءتفاهم در آینده جلوگیری شود.

برای کسب کردن اطلاعات چه کار باید کرد؟

بهترین کار این است که، قبل از عقد قرارداد با مشاوران تخصصی و ماهر در این زمینه مشورت کنید. با بررسی چند شرکت و مشاوره ای که ارائه می دهند می توانید یک دیدگاه کلی بدست بیاورید. علاوه بر اینکه مشاوران شرکت های طراحی سایت اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار می دهند، می توانید از کسانی که در این زمینه متخصص هستند به صورت ساعتی استفاده کنید. این نوع افراد به ازای ساعت مشخص شده، مشاوره حرفه ایی را در اختیار شما قرار می دهند.

آیا در قرارداد طراحی سایت از فورس ماژور استفاده می شود؟

فورس ماژور ها به وقایع طبیعی از قبیل: سیل، زلزله، در حال حاضر کرونا و امثال این ها می باشند. جدا از نوع قرارداد، فورس ماژور در متن قرارداد بهتر است همیشه نوشته شود.

دکمه بازگشت به بالا