قرارداد شراکت

قرارداد شراکت (مشارکت مدنی)

در دنیای امروز، افراد با شراکت با هم، پروژه های مختلفی را می توانند با سرعت بیشتری انجام دهند و زودتر به سود خود برسند. اگر مشارکت مدنی وجود نداشت، بسیاری از آثار و پیشرفت های امروزی وجود نداشت.

برای جلوگیری از بروز اختلافات احتمالی در آینده، افراد از قرارداد شراکت استفاده می کنند. قرارداد مشارکت مدنی که یکی از انواع قرارداد سرمایه گذاری می باشد، دارای انواع مختلفی است، شامل:

  • قرارداد مشارکت در ساخت؛
  • قرارداد مشارکت فروش؛
  • قرارداد مشارکت مدنی بانک؛
  • قرارداد مشارکت مدنی خصوصی؛
  • قرارداد مشارکت مدنی حقوقی.

در این مقاله همرا ما باشید تا با نکات مهم در خصوص قرارداد مشارکت مدنی بیشتر آشنا شوید؛ چرا که بستن این نوع قرارداد در بین مردم بسیار رایج است و آگاهی از نکات آن، می تواند در آینده برای شما مفید واقع شود.

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

به بیان ساده، قرارداد مشارکت مدنی طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، به قراردادی گفته می شود که اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف انتفاع و تقسیم سود، سرمایه و یا دارایی های نقدی و یا غیرنقدی را برای شراکت درهم می آمیزند.

شراکت افراد در زمینه های مختلف خدماتی، اقتصادی، تولیدی و مواردی این چنینی، میسر است. مدت زمان پروژه و نکات مهم دیگری در قرارداد از پیش تعیین شده و ذکر می شود تا از بروز اختلافات پیشگیری شود.

قوانین مشارکت مدنی چیست؟

در قانون مدنی از ماده 571 تا 606، در مورد مشارت مدنی و شرکت های حقوقی صحبت شده است.  نکته بسیار مهم در این قانون این است که هر شراکتی که بر مبنای این قانون انجام شود، منجر به تشکیل شرکت حقوقی می شود.

البته انواع مختلف شرکت تجاری وجود دارد که شامل انواع شرکت سهامی عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و مواردی از این دست، که با شرکت حقوقی متفاوت است.

تفاوت شرکت مدنی با شرکت تجاری چیست؟

بعد از ثبت شدن یک شرکت تجاری، آن شرکت دارای شخصیت های حقوقی می شود و از قوانین تجارت پیروی می کند.

اما در مقابل آن، شرکت مدنی ، شخصیت حقوقی نخواهد داشت و از قانون مدنی تبعیت می کند.

در ادامه به تشریح هر کدام از انواع قرارداد شراکت (مشارکت مدنی) خواهیم پرداخت.

قرارداد مشارکت مدنی بانک

این نوع قرارداد، بدین صورت است که شخصی که قصد سرمایه گذاری مادی در شراکت را دارد، در این راستا می تواند این سرمایه را به کمک بانک فراهم کند؛ در واقع بانک را در این سرمایه گذاری شریک کند.

سقف مشارکت سرمایه گذاری بانک، تا 80 درصد از مقدار کل سرمایه شرکت مدنی است. شیوه پرداخت سرمایه از طرف بانک، به صورت یکجا و نقدا نیست بلکه طی دوره های پیش بینی شدهآ آن را تزریق می نماید.

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

از این نوع قرارداد مشارکت مدنی برای مواردی که یک اط طرفین، سرمایه گذاری مادی را برعهده خواهد گرفت و طرف دیگر، به صورت معنوی سرمایه گذاری خواهد کرد. و یا حتی ترکیبی از این دو گونه سرمایه گذاری توسط طرفین انجام شود.

به طور کلی، شخصی که سرمایه گذار مادی است، سرمایه خود را تماما به پروژه تزریق می کند که اصطلاحا به آن مالک گفته می شود و طرف دیگر، مسئول اجرایی پروژه است که به ایشان عامل گفته می شود.

دکمه بازگشت به بالا