قرارداد سرمایه گذاری

قرارداد سرمایه گذاری و به طور کلی سرمایه، یکی از ویژگی های بارز برای داشتن یک کسب و کار قدرتمند، می باشد. ورود سرمایه گذار می تواند باعث موفقیت آمیز بودن یک استارتاپ باشد. به همین دلیل مهمترین قراردادهایی در اینگونه کسب و کار ها تنظیم می شود، قرارداد سرمایه گذاری می باشد. قرارداد سرمایه گذاری مانند همه قراردادهای دیگر آنقدر مهم است که اگر هنگام نوشتن آن به نکات لازم توجه نشود ممکن است در آینده مشکلات زیادی به بار بیاورد.

قرارداد سرمایه گذاری چه نوع قراردادی می باشد؟

این نوع قرارداد ها معمولا بین مسئولان کسب و کار و سرمایه گذاران نوشته می شود. در این قرارداد همچنین به مواردی مانند: نحوه ورود سرمایه، چگونگی انتقال سهام و غیره اشاره می شود و دارای موارد حقوقی مخصوصی می باشند که قبل از هرگونه کاری باید از آن ها اطلاع پیدا کرد.

انواع قرارداد سرمایه گذاری

دسته بندی های مختلفی برای قرارداد سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است اما بطور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند:

 • قرارداد سرمایه گذاری داخلی

 • قرارداد سرمایه گذاری خارجی

هرکدام از این ها دوباره به دسته بندی های جزئی تری تقسیم می شوند و قوانین و مقررات خاصی بر روی هر کدام حاکم است.

در خصوص کلیات تنظیم قرارداد بیشتر بدانید.

قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

ضوابط این نوع را می توان بیشتر توافقی فرض کرد. ممکن است بعضی کارآفرینان دارای سرمایه نباشند و فقط فکر و ایده را ارائه بدهند. در جهت گسترش کسب و کار از نظر مالی نیاز است اقدام به جذب سرمایه شود که این کار بدون قرارداد سرمایه گذاری امکان پذیر نمی باشد.

در استارتاپ ها هم انواع مختلفی از قراردادهای سرمایه وجود دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

انواع قرارداد سرمایه در استارتاپ

می توانم از بخش را به 3 قسمت تقسیم بندی کنیم:

 • قرارداد سرمایه گذاری سهمی که در اصطلاح به آن Equity نیز گفته می شود.

 • قرارداد Convertible، یعنی قابلیت تبدیل دارد.

 • و در آخر هم قرارداد سرمایه گذاری Royalty.

قرارداد Equity یا قرارداد سهمی

این نوع قرارداد، دسته قرارداد های پر رسیک را شامل می شود که در آن، فردی که اقدام به سرمایه گذاری می کند، براساس توافقی که بین طرفین انجام می شود، در مقابل پولی که در کار سرمایه گذاری می کند، سهم دریافت می کند. به عنوان نمونه، اگر شخصی مبلغ 1 میلیارد تومان را در تجارتی سرمایه گذاری کند، می تواند در ازای این کار 60 درصد از سهام شرکت را صاحب شود. نوع این سهم هم بسته به توافق طرفین می تواند متفاوت باشد.

قرارداد Convertible، وام قابل تبدیل به سهم

معمولا در مشاغل تازه تاسیس یا در استارتاپ ها، سرمایه گذاران یک مبلغ مشخص را به عنوان وام در اختیار شرکت قرار می دهد. در مقابل، بجای اینکه پول خود را به همراه ارزش افزوده آن (سود) پس بگیرد، قسمتی از سهم شرکت را می گیرید. این سهمی که در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد، یک سهم ممتاز است.

قرارداد سرمایه گذاری Royalty یا حق امتیاز

این نوع قرارداد، در استارتاپ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد دارند در کوتاه ترین زمان ممکن، فرایند فروششان را راه اندازی کنند. مانند قرارداد تبدیل سهم، سرمایه گذار با در اختیار قرار دادن مقدار مشخصی سرمایه، بخشی از سهم شرکت را صاحب می شود. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در قرارداد سرمایه گذاری حق امتیاز، سهمی که به سرمایه گذاری واگذار شده است، پس گرفته خواهد شد و سرمایه گذار در درصد فروش سهیم می شود.

قرارداد سرمایه گذاری خارجی

این نوع قرارداد متداول ترین روش سرمایه گذاری در کشورهایی می باشد که از لحاظ اقتصادی در حال رشد هستند و  به قرارداد توسعه اقتصادی نیز معروف می باشد.

انواع قرارداد سرمایه گذاری خارجی

بطور کلی، قرارداد سرمایه گذاری، منفعت سرمایه گذاران را دارا می باشد و این نوع قراردادها عموما نشان دهنده قدرت اقتصاد در هر کشور می باشد.

 • قرارداد سرمایه گذاری خارجی بیع (buy back)

براساس این نوع قرارداد، تمامی هزینه های لازم برای انجام پروژه توسط شرکت سرمایه گذاری یا شخص سرمایه گذار تامین می شود. این هزینه ها شامل: تحقیقات، فراهم کردن تجهیزات، بهره وری از تکنولوژی و موارد این چنینی می باشد. در این نوع قرارداد سرمایه گذاری، تمامی سرمایه و سود حاصل از سرمایه گذاری، از طریق گرفتن محصول تولید شده، در زمان مشخصی برداشت می شود. به این نکته باید توجه شود، پس از اینکه سرمایه گذاری اصل پول و سود حاصل از پروژه را دریافت کند، هیچ حقی در ارتباط با پروژه نخواهد داشت. نحوه پرداخت از طریق اقساط یا غیره و با قیمت روز صورت می گیرد.

 • قرارداد سرمایه گذاری B O T

بدیهی است، هر کشوری به دنبال حفظ منابع در اختیار داشته و توسعه این منابع از طریق سرمایه گذاری های داخلی و خارجی می باشد. یکی از بهترین قراردادهای سرمایه گذاری خارجی که هم برای کشور میزبان و هم سرمایه گذاری منفعت زیادی دارد، قرارداد سرمایه گذاری B O T می باشد.

این نوع قرارداد، در اصطلاح به آن قرارداد ساخت و بهره برداری نیز گفته می شود. این گونه قرارداد ها به این صورت انجام می شوند که دولت به یک شرکت خصوصی اجازه ساخت یک پروژه های را می دهد و تا پایان مهلت قرارداد، شرکت می تواند از پروژه ساخته شده استفاده کند ولی بعد از پایان مهلت قرارداد، پروژه به دولت واگذار می شود.

 • قرارداد سرمایه گذاری joint venture

قرارداد سرمایه گذاری جوینت ونچر (JV) یا همان قرارداد مشارکت انتفاعی، بین چند فرد که به طریق مشترک عملی را انجام می دهند، عقد می شود. یعنی هر یک از آن ها می بایست علم، دانش، سرمایه خود را به صورت اشتراکی بکار گیرند. با این تفاسیر، این افراد نمی توانند سهام شرکت را در اختیار داشته باشند. قرارداد سرمایه گذاری مشارکت انتفاعی به دو بخش تقسیم بندی می شود.

 • مشارکت انتفاعی قراردادی

عقد این نوع قرارداد برای فعالیت های تجاری می باشد که شرکای قرارداد، از منافع پایانی قرارداد بهره مند می شوند. همچنین، با توجه به توانایی ها و سرمایه موجود، هر یک از شرکا می بایست بخشی از کار را انجام دهند و مسئول خرج و مخارجی می باشند که در طول کار بوجود می آید.

 • مشارکت انتفاعی شرکتی

اکثر سرمایه گذاری شرکت های خارجی در داخل ایران، از این نوع می باشند. در نوع قرارداد سرمایه گذاری، با توجه به توافقی که بین طرفین صورت می گیرد، شرکتی حاصل می شود که نیازمند شخصیتی حقوقی می باشد. این نوع شرکت ها (joint venture)، با توافق شرکت ها و بعد از دریافت مجوز های لازم، هر کدام از این شرکت ها می توانند به صورت انفرادی و مستقل به کار خود ادامه دهند.

محبوب ترین قراردادهای سرمایه گذاری در ایران

در کشور ایران یک سری از حوزه های اقتصاد از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند مانند:

 • قراردادهای سرمایه گذاری در تولید.

 • سرمایه گذاری در صنعت گردشگری.

صنعت گردشگری به دلیل اینکه به سرمایه و اقتصاد وابستگی دارد، در بعضی از کشورها به عنوان منبع درآمد به حساب می آید و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نقش سرمایه گذار در این زمینه هم بسیار حائز اهمیت است. چرا که بدون جریان سرمایه، پایه گذاری این صنعت اصلا ممکن نمی باشد.

 • سرمایه گذاری در حوزه های کشاورزی

کشاورزی در هر کشوری تاثیر بسزایی دارد. به دلیل تامین مواد غذایی، سرمایه گذاری در این بخش نیز مهم می باشد. توجه داشته باشید که با توسعه کشاورزی، منابع طبیعی حفظ می شوند، درآمدزایی و موارد این چنین می شوند.

 • سرمایه گذاری در کارخانه ها

این نوع قرارداد به دلیل اینکه از امنیت بیشتری نسبت به بقیه قرارداد ها برخوردار می باشد، بسیار محبوب می باشد. انواع مختلفی از این نوع قرارداد وجود دارد ولی پرطرفدارترین آنها: مشارکت محدود و عمومی می باشد.

 • سرمایه گذاری در اصناف زنجیره ایی (رستوران، فروشگاه و …)

به دلیل اینکه، افراد احساس نیاز شدیدی برای برطرف کردن مایحتاج خود دارند، سرمایه گذاری در اصناف زنجیره ای به سرعت در حال رشد می باشد. همچنین به دلیل ضروری بودن آن، سرمایه گذاران در این زمینه می توانند راحت تر برای کسب مجوز اقدام کنند.

قراردادهای سرمایه گذاری چگونه تنظیم می شوند؟

 • موضوع اصلی در تمامی قراردادهای سرمایه گذاری، سرمایه می باشد. حال این سرمایه می تواند هم نقدی باشد هم غیرنقدی و لازم است به طور دقیق در قرارداد از مقدار سرمایه، روش پرداخت صحبت شود.
 • سپس باید مدت زمان قرارداد مشخص شود. تاریخ شروع سرمایه گذاری بسیار مهم است.
 • در قرارداد باید نحوه و زمان تقسیم سود و روش های پرداخت آن به طور کامل ذکر شود. مثلا ممکن است سرمایه گذاران تصمیم بگیرند که دست به سود نزنند تا زیاد شود و بعد از آن تصمیم به تقسیم سود بگیرند. در کل این نوع قراردادها می توانند هم باعث رشد شوند و هم باعث انحلال شرکت .

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده، قرارداد سرمایه گذاری و انواع آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و موقع تنظیم کردن آن بهتر است با مشاوران حقوقی مشورت شود تا سردرگمی بوجود نیاید. اپلیکیشن حقوقی شهرداد ، یکی از کاملترین نرم افزار های حقوقی می باشد که می تواند به شما در زمینه مسائل حقوقی کمک کند.

دکمه بازگشت به بالا