قرارداد اعطای نمایندگی (فرانچایز)

پیشرفت در کسب و کار با قرارداد اعطای نمایندگی (فرانچایز)

این روزها با وجود مشکلات به وجود آمده من جمله شیوع  ویروس کرونا و همگانی شدن فضای اینترنت رقابت کردن در هر زمینه ی شغلی برای همه ی مردم دشوار شده پس اگر به فکر گسترش کسب کار خود هستید و قصد گسترده کردن تجارت خود را دارید ولی توان مالی یا نیروی کافی برای آن ندارید میتوانید از راه حل ساده تری استفاده کنید “اعطای نمایندگی” “فرانچایز”که فواید چشمگیری نیز دارد.

از جمله فواید اعطای نمایندگی هزینه های شما در تبلیغات کاهش داده و در فروش بالا برد است.

فرانچایز چیست؟

آیا تا به حال چیزی درباره فرانچایز و نحوه بیزینس آن شنیده اید؟

قطعا تا به حال شما هم اسم هایی مانند فروشگاه های زنجیره ای یا مکدونالد به گوش شما خورده است، اینها تنها مثال های کوچکی از فعالان برند های معروف در بازار تجارت بوده ؟ ما برای توضیح فرانچایز از این مثال ها استفاده میکنیم.

آیا تا بحال به این موضوع که همکاری صاحب برند با شعبه های تحت اختیار خود چگونه است فکر کرده اید؟

در واقع فرانچایز یک نوع همکاری است که صاحب برند حق بهره مندی از لایسنس، برند و گرید خود را به شرکت فرانچایز گیرنده میدهد و در ازای آن در اختیاراتی نظیر سازمان دهی، آموزش، تامین مواد، بازاریابی و مدیریت شریک میشود تا بتواند برای حفظ اعتبار برند خود و گسترش آن اقدامات لازم را انجام دهد.

شما در قراردادی رسمی تحت همین عنوان “قرارداد اعطای قرارداد نمایندگی” به شرکت ها یا اشخاص حقیقی امتیازهایی داده و در ازای آن شخص یا شرکت را به زیر بار تعهداتی خواهید برد؛ برای مثال شما امتیاز استفاده از برند و فروش محصولات را میدهید اما آن شخص موظف میشود فقط و فقط اجناس و کالاهای مورد نیاز خود را از شما تهییه کند.

بنابراین اشاره ای میکنیم به بر انواع مفاد این قرار داد تا بدانیم برخی از ماده ها تا بیشتر آشنا بشویم

  1. شرایط نمایندگی : این بند پیش از بند تعهدات شما و فرد حقیقی یا حقوقی باید مطرح شود و بدین معنی میباشد که پیش نیاز شما برای مذاکره و اثبات توانایی شخص دارید.

2.تعهدات

بخش تعهدات شامل دو بخش میباشد؛ تعهدات طرف اول یا تسهیلات نمایندگی فروش

تعهدات طرف دوم یا شخصی که قصد نمایندگی دارد

به طور معمول در این بخش برای شما سوالی به وجود میاد؛ چه تسهیلاتی به عنوان نماینده اصلی باید اعطا کنیم تا ضرر نکنیم یا شخص نماینده گیرنده از برند و اعتبار ما سوء استفاده نکند؛ یا برعکس چه کسی امتیاز یا تسهیلاتی میتوان از شخص طرف اول به نماینده دریافت کنیم؟

دانستن این دسته موارد میتواند به استحکام قرارداد شما کمک کند تا چه به عنوان طرف اول یا طرف دوم ضرر کمتری در این قرار داد داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا