قرارداد اجاره مغازه

قرارداد اجاره مغازه قراردادی است که بین موجر و مستاجر نوشته می شود. موجر به شخصی که صاحب مغازه است گفته می شود و مستاجر به شخصی که به موجب این قرارداد می تواند کسب و کار خود را در آن مغازه راه بیاندازد و از منافع ملک بهره ببرد.

از آنجایی که قرارداد اجاره مغازه یکی از متنوع ترین و پیچیده ترین قراردادهایی است که افراد با آن سروکار دارند پس باید در انعقاد آن توجه زیادی شود تا نه موجر و نه مستاجر خسارت نبیند.

نکات مهم قبل از نوشتن قرارداد اجاره مغازه

کاربری مغازه

املاک تجاری برای کاربری های مخصوصی ایجاد شده اند. مثلا یک مغازه ممکن است برای فروش پوشاک کاربرد داشته باشد و مغازه دیگری برای رستوران، سوپر مارکت یا مکانیکی و مشاغل فنی که این مورد جزء اولین عوامل تعیین کننده برای اجاره محسوب می شود.

منطقه جغرافیایی

برای بستن قرارداد اجاره مغازه در نظر گرفتن نیازهای منطقه با توجه به کسب و کارتان و از نظر دسترسی، پر رفت و آمد بودن، داشتن جای پارک مناسب بسیار حائز اهمیت است. مثلا اگر کسب و کارتان فروش اقلام مصرفی افراد است و روزانه افراد زیادی نیاز به خرید آن دارند هر مغازه ای در هر محلی اجاره کنید مشتری های خود را پیدا می کنید و ممکن است فروش موفقی داشته باشید.

کلیات تنظیم قرارداد را بیشتر بدانید.

اما اگر قصد فروش اسباب بازی را دارید اجاره مغازه ای در مکان پر رفت و آمد به خصوص مکان هایی نزدیک به محل تفریحی کودکان می تواند در میزان فروشتان تاثیر زیادی داشته باشد.

متراژ مغازه

متراژ مغازه به شغل شما و تعداد مشتری هایی که به شما مراجعه می کنند بستگی دارد. مثلا اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه لوازم خانگی دارید بهتر است یک مغازه با متراژ بزرگ اجاره کنید.

در ادامه نکاتی که هنگام عقد قرارداد اجاره مغازه باید به آن توجه کرد را بررسی می کنیم.

نکات مهم هنگام نوشتن قرارداد اجاره مغازه

  • مدت قرارداد

در قرارداد اجاره مغازه توجه به مدت قرارداد برای موجر و هم برای مستاجر بسیار حائز اهمیت است. مثلا اگر کسب و کارتان نیاز به مطرح شدن و اصطلاحا برند سازی دارد باید مغازه ای با قرارداد بلند مدت اجاره کنید تا از ضررهای جبران ناپذیر و از دست دادن مشتریان خود جلوگیری کنید.

  • شرایط کار

مشخص بودن نوع کاری که می خواهید انجام دهید در هنگام عقد قرارداد اجاره مغازه بسیار مهم است. زیرا بعضی از صاحب مغازه ها ممکن است حساسیت خاصی داشته باشند و فقط مغازه خود را برای برخی از کسب و کارها اجاره دهند. مثلا مشاغلی مثل فست و فود و رستوران آلودگی های خاص خود را دارد پس باید موجر را از قبل در جریان قرار دهید تا در حین کار با مشکلی مواجه نشوید.

  • مبلغ اجاره

با توجه به اینه هر سال با تمدید قرارداد اجاره مغازه، مبلغ اجاره افزایش خواهد یافت پس بهتر است سال اول انعقاد قرارداد اجاره مغازه بر روی قیمت معقولی توافق کنید تا در دوره های بعدی تمدید قرارداد توان پرداخت اجاره بها را داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا