حق کسب و پیشه

زمانی که یک فرد، ملکی تجاری را برای شروع یک کسب و کار اجاره می کند و طی سالها فعالیت آن ملک به واسطه کسب و کار او، به شهرت می رسد، می تواند برای دریافت حق کسب و پیشه اقدام کند. به طور کلی این اصطلاح به معنی شهرت تجاری می باشد که مستاجر طی مدت زمانی آن را کسب کرده است و از طریق کسب و کار شخص، به ملک تجاری ارزش زیادی افزوده شود.

لازم به ذکر است که حق کسب و پیشه، به مرور زمان و به وسیله به شهرت رسیدن کسب و کار وی در ملک تجاری خاص، برای مستاجر بوجود می آید. این نکته را در نظر داشته باشید که این حق فقط در صورت اجاره ملکی تجاری، برای مستاجر بوجود نمی آید و لازمه آن به شهرت رسیدن و افزایش ارزش ملک توسط شهرت کسب و کار مستاجر می باشد.

معمولا افراد فکر می کنند که حق کسب و پیشه با حق سرقفلی تفاوتی ندارد. اما این اشتباه است و این دو کلمه تفاوت زیادی با یکدیگر دارند که در اینجا این تفاوت ها را به صورت کامل بیان می کینم.

تفاوت حق کسب و پیشه با حق سرقفلی

در اکثر موارد افراد از این دو کلمه، یک معنی برداشت می کنند، در صورتی که سرقفلی وجهی می باشد که مالک در ابتدای اجاره از مستاجر جهت واگذاری ملک دریافت می کند. اما حق کسب و پیشه، حقی است که به مرور زمان و با افزایش ارزش ملک توسط مستاجر بوجود می آید.

یکی از دلایل مهمی که حق و کسب و پیشه در قوانین ایران بسیار مورد اهمیت است، این می باشد که فرد بعد از مدت زیادی زحمت و به سختی موفق به کسب شهرت و جذب مشتری شده است و ملک تجاری با زحمات آن شخص ارزش بیشتری کسب کرده است. وقتی مالک تصمیم می گیرد مستاجر را از ملک خود بیرون کند، و فرد مجبور می شود در مکان دیگر، مدت زیادی را صرف کند تا مشتری های از دست داده خود را دوباره جذب کند. به همین دلیل حق کسب و پیشه اهمیت زیادی دارد. حق کسب و پیشه باعث شده تا مالکان نتوانند به راحتی پس افزایش ارزش ملک توسط مستاجر، آنها را بیرون کنند.

شرایط حق کسب و پیشه در مکان های مختلف

در مکان های مختلف شرایط این حق بسیار متفاوت می باشد که در اینجا به طور کامل این موضوع را بیان می کنیم.

شماره 1- بانک ها

به دلیل اینکه بانک ها و موسسات نظیر آنها عملیات تجاری انجام می دهند، حق کسب و پیشه به آنها تعلق می گیرد.

شماره 2- داروخانه ها

در مورد داروخانه ها اختلاف نظر وجود دارد. اما به طور کلی اگر داروخانه بیرون از محیط بیمارستان باشد و به افراد عادی نیز سرویس دهد، حق کسب و پیشه به آن تعلق می گیرد. اما اگر داروخانه داخل بیمارستان باشد، این حق به آن تعلق نمی گیرد.

دکمه بازگشت به بالا