ثبت برند

هر کسب و کار و شرکت تجاری محصولات یا خدماتی ارائه می کند و سعی می کند این محصولات را از دیگر رقبای خود متمایز نشان دهد. برند یا نام تجاری همان نام و نشانی است که هر کسب و کار روی محصولات خود می گذارد و با آن نام، محصول خود را از محصولات مشابه رقبای خود متمایز می کند. برند در مفاهیم بازاریابی به معنای صفاتی است که مخاطب با آن یک محصول خاص را می شناسد و احساسی است که با تداعی نام تجاری یادآوری می کند. اما در مفاهیم حقوقی عبارت است از نام و نشان تجاری که برای هر محصول یا خدمات تعیین می شود. اهمیت برند در اعتبار یک محصول بسیار زیاد است تا حدی که استفاده از نام تجاری و کپی کردن از آن جرم محسوب می شود.

برند چیزی است که شرکت ها به وسیله آن برای مشتریان خود اعتمادسازی می کنند و تصور ذهنی مخاطبان را نسبت به محصولات خود می سازند. بخش زیادی از وفاداری و اعتماد مشتریان توسط برند به دست می آید.

هدف از ثبت برند چیست؟

یکی از دلایلی که برای ساختن برند وجود دارد همان اعتماد سازی و جلب وفاداری مشتریان است. اما ثبت برند به صورت حقوقی دلایل دیگری نیز دارد. شرکت ها برای محافظت از حقوق معنوی محصولات خود و برای جلوگیری از تقلب و کپی برداری از محصولات اقدام به ثبت برند می کنند.

با ثبت برند تجاری، قانون از حقوق شرکت به عنوان صاحب علامت تجاری محافظت می کند و هر گونه استفاده غیرمجاز از نام تجاری قابل پیگیری خواهد بود. در ادامه مراحل ثبت برند را شرح می دهیم.

مراحل ثبت برند تجاری

بعد از اینکه از نظر بازاریابی بهترین نام و نشان را برای محصول یا خدمات خود انتخاب کردید و جایگاه محصول خود را در بازار شناختید می توانید مراحل حقوقی ثبت برند را آغاز کنید.

انتخاب نام برند تجاری

ابتدا باید یک نام منحصر به فرد برای برند خود انتخاب کنید. این نام باید از قبل ثبت نشده باشد و شرایط ثبت شدن را داشته باشد.

استعلام نام تجاری برای ثبت

ممکن است بعد از انتخاب نام تجاری تصور کنید این نام کاملا منحصر به فرد است و به ذهن هیچکس پیش از شما نرسیده است. اما تا زمانی که نام را استعلام نکنید نمی توانید در این باره مطمئن شوید. قطعا شرکت های بسیاری در حوزه فعالیت شما وجود دارند که محصولات مشابهی تولید کرده اند و اگر یک نام خاص به ذهن شما رسیده به احتمال بسیار زیادی به ذهن رقبای شما نیز رسیده است. بنابراین لازم است نام مورد نظر را استعلام کنید.

آماده سازی مدارک مورد نیاز

اگر به عنوان شخص حقیقی برای ثبت برند اقدام می کنید، به این مدارک برای ثبت برند احتیاج خواهید داشت:

 • کپی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقیقی
 • کپی برابر اصل شده کارت ملی شخص حقیقی
 • کپی برابر اصل شده کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهادی)
 • کپی برابر اصل شده مجوز فعالیت
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت شخص حقیقی

اگر شرکت ثبت شده دارید و به عنوان شخص حقوقی قصد ثبت برند دارید به مدارک متفاوتی احتیاج دارید که شامل موارد زیر است:

 • کپی برابر اصل شده شناسنامه تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.
 • کپی برابر اصل شده کارت ملی تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.
 • کپی برابر اصل شده مجوز فعالیت
 • کپی روزنامه رسمی که ثبت شرکت در آن آگهی شده است
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • کپی برابر اصل شده کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهادی)
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت افرادی که در شرکت حق امضا دارند.

مراحل ثبت برند در اداره ثبت علائم تجاری

بعد از انتخاب نام برند تجاری خود، باید مراحل اداری ثبت برند را طی کنید. برای شروع بایستی در سایت اداره مالکیت معنوی ثبت نام کنید و پرونده تشکیل دهید. بعد از تشکیل پرونده و ثبت اظهارنامه بین 15 تا 45 روز کاری طول خواهد کشید تا وضعیت پرونده شما مشخص شود و پاسخ ابلاغ شود. مراحلی که باید طی کنید به شرح زیر است.

 • ثبت نام اولیه در سامانه ثبت علائم تجاری
 • دریافت برگه و مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی برای تایید و دریافت گواهی امضا
 • بارگذاری گواهی امضا در وبسایت و دریافت نام کاربری و کلمه عبور
 • ثبت نام برند و مشخصات آن در بخش اظهارنامه
 • ارزیابی و بررسی مدارک ثبت برند توسط کارشناسان بخش ثبت علائم تجاری اداره ثبت

بعد از تشکیل پرونده و ارجاع آن به سازمان اداره مالکیت معنوی، وضعیت پرونده شما تعیین خواهد شد. این وضعیت می تواند به سه صورت باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

انواع وضعیت های پرونده هنگام ثبت برند

وضعیت پرونده ثبت برند تایید شده

با بررسی پرونده ثبت برند شما، در صورتی که برند انتخابی مشابهتی با نام های ثبت شده نداشته باشد یا نقصی در آن نباشد، پرونده شما وارد مرحله چاپ روزنامه می شود. چاپ روزنامه در سه مرحله انجام می گیرد. مرحله اول به محض تایید پرونده قابل انجام است. با تایید پرونده ثبت برند، آگهی مربوط به برند شما در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر می شود. این آگهی برای این است که در صورت وجود مشابهت، افراد دیگر و صاحبان برند بتوانند به این نام ثبت شده اعتراض نمایند.

چاپ این روزنامه در مدت یک هفته تا ده روز انجام خواهد گرفت. در صورت عدم وجود اعتراض، می توانید آگهی مرحله دوم را منتشر کنید. آگهی دوم با درج شماره ثبت علامت تجاری چاپ خواهد شد. بعد از چاپ این آگهی می توانید برای اخذ انحصار علامت به اداره مالکیت صنعتی مراجعه کنید.

وضعیت پرونده ثبت برند رد شده

وضعیت پرونده ثبت برند مشابهت یا نقص پرونده

 

دکمه بازگشت به بالا