تغییر نام

داشتن نامی زیبا و دلپسند برای هر فردی مهم است. البته که ما در انتخاب ناممان نقشی نداریم و این دارایی ارزشمند که انسان از ابتدا تا آخرین لحظه عمر خود به همراه دارد. به برای انتخابش حقی داده نشده است. انتخاب نامی مناسب و زیبا از حقوقی می باشد که والدین نسبت به فرزندانشان بر عهده دارند.

تعدای از افراد به دلیل ناراضی بودن از نامی که توسط والدینشان برای آن ها انتخاب شده است تمایل دارند که نسبت به تغییر نام خود اقدام کنند. این کار شرایط خاصی لازم ندارد و هرکس می تواند یکبار در طول عمر خود نسبت به تغییر نام خود با مراجعه به اداره ثبت احوال و قسمت محل صدور شناسنامه اقدام کند.

در این بین اگر فردی پس از مراجعه به ثبت احوال موفق به تغییر نام خود به دلیل نپذیرفتن ثبت احوال نشد. می تواند به مراجع قضایی مراجعه کند و اگر نام جدید انتخابی توسط فرد جزو نام های ممنوع نباشد. دادگاه اقدام به رسیدگی و اعلام حکم محکومیت برای ثبت احوال می کند.

در ادامه با شهرداد همراه باشید تا مراحل تغییر نام را بطور کامل برای شما شرح دهیم.

دستورالعمل تغییر نام

امروزه در سازمان ثبت احوال دستورالعمل جدید برا تغییر نام در شناسنامه همچون نام خانوادگی ثبت شده است و در شورای عالی ثبت احوال اختیار این کار به فرد داده شده است. دیگر نیازی نیست که برای تغییر اسم فردم به دادگاه مراجعه کند و گردش قضایی برای این کار بطور کامل حذف شده است.

هم اکنون کمیته نام در سازمان ثبت احوال رسیدگی به امر تغییر اسم را در دست دارد و اگر درخواست فرد مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام نداشته باشد با آن موافقت شده و اقدام به تغییر اسم می کنند.

قبلا تغییر اسم بدین صورت بود که فرد باید برای انجام شدن این کار ابتدا به دادگاه، دادخواست می داد.پس از آن با استفاده از یک وکیل اقدام به دفاع از حق خود می کرد. رویه قبلی باعث می شد که متاقضیان این کار دچار مشکلاتی شوند و حتی مجبور شوند برای در اظهارات خود خلاف واقعیت صحبت کنند تا بتوانند دادگاه را برای موافقت با درخواستشان راضی کنند.

شرایط لازم برای تغییر نام در شناسنامه

  • فرد باید 18 سال به بالا سن داشته باشد.
  • اگر سن او زیر 18 سال است نیازمند حکم رشد می باشد.
  • برای افراد زیر 18 سال پدر یا پدربزرگ پدری وی با ارائه شناسنامه خود باید حضور داشته باشد.
  • قیم قانونی برای کودکان و بوسیله یک مدرک که سمت قیم بودن وی را برای کودک اثبات کند.

مدارک مورد نیاز

برای این کار مدارک زیادی لازم نیست. شما می توانید با در دست داشتن اصل شناسنامه و دو برگ کپی از آن، پس از تکمیل فرم درخواست و پرداخت هزینه آن اقدام به تغییر نام خود کنید. لازم به ذکر است که هزینه این کار از دسته دعاوی غیر مالی محسوب می شود.

تغییر نام مذهبی

شما برای تغییر اسامی مذهبی چه از طریق ثبت احوال و چه مراجع قضایی اقدام کنید با عمل شما مخاافت خواهد شد. فقط درصورتیکه نام جدید انتخابی شما از اسامی مذهبی باشد و همچنین نسبت به نام قبلی شما فراوانی بیشتری داشته باشد با درخواست شما موافقت خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا