ترمینیشن

قاچاق صوت (ترمینیشن) چیست؟

قاچاق صوت یا همان ترمینیشن به این صورت اتفاق می افتد که افراد می توانند از طریق استفاده کردن از پهنای باند سیستم تماس تلفنی اینترنتی ساعت ها و بدون هزینه از خارج از ایران به داخل زنگ بزنند و صحبت کنند. به اینگونه که مثلا شماره شرکتی بر روی گوشی شما می افتد اما وقتی جواب می دهید یک پیام تبلیغاتی از یک کشور دیگه است.

دلیل غیرقانونی بودن قاچاق ترمینیشن

اگر کسی خواستار تماس با خارج از ایران می باشد، باید این تماس در مرکز ارتباطات بین الملل کشور فرستنده تماس و گیرنده ثبت شود. قاچاق صوت یا ترمینیشن به دلیل اینکه خارج از این قضیه کار می کند، غیر قانونی به حساب آمده است.

آیا قانونی برای مقابله با قاچاق صوت وجود دارد؟

بر طبق گفته های مسئولان و کارکنان مخابرات، هنوز قانونی برای مقابله تا قاچاق صوت بوجود نیامده است که همین امر باعث افزایش رو به رشد ترمینیشن در کشور شده است. استفاده از این سیستم سالانه خسارتی حدود 100 میلیارد را به کشور وارد می کند.

چگونگی انجام قاچاق صوت

  • این نوع روش به دو دسته تقسیم بندی می شود. دسته اول تماس هایی می باشد که از خارج از ایران به داخل گرفته می شود که در بالا توضیح دادیم همان ترمینیشن (termination) است.
  • دسته دوم شامل تماس هایی می باشد که از داخل ایران به خارج گرفته می شود که در اصطلاح با آن اوریجینیشن (origination) گفته می شود.

افرادی که اقدام به قاچاق صوت می کنند با سوء بهره وری از بودجه ای که دولت برای مکالمه تلفنی شهروندان در نظر گرفته است، تلاش به برقراری ارتباط با سایر کشور ها می کنند.

وقتی که شما به صورت عادی با تلفن همراه خود به یک شماره در خارج از کشور زنگ می زنید. حنما متوجه خواهید شد که از اعتبار سیم کارتتان خیلی زیاد کم می شود. حال همین را در وسعت بزرگتری تصور کنید. یقینا می توانید تشخیص بدهید چرا این کار غیرمجاز تلقی می شود.

در نتیجه این مکالمات بجای اینکه مستقیم به کشور مقصد ارسال شود، ابتدا مراکز بین المللی کشور ارسال می شود و سپس به مقصد که از یارانه ای که دولت برای مکالمه در نظر گرفته است، به نفع دیگر کشورها استفاده می شود.

نگاه قانون به قاچاق صوت

بر طبق ماده 24 قانون جرایم رایانه ای، استفاده از پهنای باند بین المللی غیر مجاز بوده مگر اینکه فرد یا شرکت مورد نظر دارای مجوز رسمی باشد. در غیر این صورت، هنگام استفاده، ترمینیشن به حساب می آید. در اوایل سال 96 محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در اینستاگرام خود درباره رشد قاچاق مکالمات نوشت.

دکمه بازگشت به بالا