بیمه تامین اجتماعی

هدف اولیه تاسیس سازمان تامین اجتماعی حمایت از حقوق کارکنان و کارمندان کارخانه ها، اداره ها و سازمان ها و ایجاد رفاه و آسایش برای همه مردم، از جمله کارگران، کارفرمایان و کارمندانی که در حال خدمت به مردم می باشند بوده است.

امروزه طبق قانونی که بیمه تامین اجتماعی صادر کرده است. داشتن بیمه تامین اجتماعی برای همه افراد شاغل اجباری می باشد. بیمه تامین اجتماعی یکی از حقوق شهروندی در همه جوامع می باشد. در اصل مهم ترین رکن هر کشوری در صنعت بیمه آن کشور سازمان تامین اجتماعی است.

یکی از دغدغه هایی که ذهن همه افراد شاغل را درگیر خود کرده است این مسئله می باشد که تا چه زمانی توانایی کار کردن دارند؟ با بالا رفتن سن و رسیدن به دوران بازنشستگی چگونه باید از پس هزینه های زندگی خود بر بیایم؟ با داشتن بیمه تامین اجتماعی در دوران جوانی دیگر لازم نیست نگران این دست مسائل باشید.

با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را به طور کامل با بیمه تامین اجتماعی آشنا کنیم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

یکی از اولین قوانین که در قانون کار ایران در زمان تاسیس راه آهن سراسری بنیان گذاری شد بیمه تامین اجتماعی بود. با گذشت زمان این قانون تکمیل تر شد و قوانین جدیدتری در جهت حمایت از حقوق کارگران به آن اضافه شد. با تصویب پی در پی این قوانین سازمان تامین اجتماعی بنیان گذاری شد.

بیمه تامین اجتماعی به طور خلاصه بیمه است که حقوق بیمه گذار خود را تضمین می کند. همچنین با ارائه حقوق بازنشستگی، حمایت از بیکارانی که به دلایلی بیکار شده اند و شامل بیمه بیکاری می شوند و همچنین ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان، از حقوق بیمه شدگان خود حمایت می کند. در ادامه به بررسی انواع بیمه تامین اجتماعی می پردازیم.

انواع بیمه تامین اجتماعی

این نوع از بیمه هم مانند بقیه بیمه ها انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط و قوانین مربوط به خودش خدماتی را به بیمه گذار ارائه می دهد. انواع بیمه تامین اجتماعی به شرح ذیل می باشد.

بیمه خویش فرما

با توجه به نام این بیمه، بیمه خویش فرما برای افرادی است که خودشان اقدام به بیمه کردن خود می کنند. در این نوع بیمه نکته مهمی که وجود دارد این است که بیمه بیکاری شامل آن نمی شود. از انواع این نوع بیمه می توان به بیمه اختیاری و کارفرما اشاره کرد.

بیمه اختیاری

این نوع بیمه برای افرادی می باشد که تحت پوشش بیمه از طرف سازمان یا شرکتی که در آن مشغول به کر هستند، نمی باشند. فرد مذکور می تواند با ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی و پرداخت مبلغ حق بیمه ای که برای او در نظر گرفته می شود، خودش را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

مهم ترین نکته در ارتباط با این نوع بیمه پرداخت به موقع حق بیمه خود می باشد وگرنه بیمه شما از طرف سازمان باطل خواهد شد. همچنین اگر سن شما از 55 سال بیشتر باشد و سابقه پرداخت 30 روزه حق بیمه را داشته باشید باید حق بیمه مازاد سن را پرداخت کنید.

محاسبه حق بیمه قابل پرداخت شما به نسبت 26 درصد از حقوقی توافقی شما می باشد. مزایای این بیمه دریافت حقوق بازنشستگی، هزینه های درمانی، هزینه ها کفن و دفن و حقوق از کار افتادگی می باشد.

بیمه اجباری

در صورتی که شما مشغول کار در یک اداره، شرکت، فروشگاه و از این دست مشاغل با دریافت حقوق و مزایا هستید. یکی از وظایف کارفرمای شما این است که شما را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد. میزان حق بیمه در این نوع بیمه 30 درصد است. که 7 درصد این 30 درصد توسط فرد بیمه شده پرداخت می شود و مابقی آن توسط کارفرما پرداخت می شود.

بیمه تکمیلی

این نوع بیمه را با نام های بیمه دمان تکمیلی یا بیمه تکمیلی درمان هم شنیده ایم. ماهیت این نوع از بیمه برای جبران هزینه های درمانی است که فرد انجام داده است. بیمه تکمیلی هم دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

بیمه تکمیلی انفرادی

این نوع از بیمه برای هنگامی است که فرد شخصا خودش را بیمه می کند. مزایا و خدماتی که فرد در بیمه تکمیلی انفرادی دریافت می کند خیلی بیشتر از مزایا و خدمات بیمه تکمیلی خانواده یا گروهی است که در ادامه به بررسی آن دو نیز می پردازیم.

بیمه تکمیلی گروهی

منظور از این نوع بیمه تکمیلی همان بیمه ای است که کارفرما کارکنان خود را تحت پوشش آن قرار می دهد. برای اینکه یک کارفرما بتواند کارکنان خود را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهد باید ابتدا تمام کارکنان خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داده باشد و حق بیمه آنها را نیز پرداخت کرده باشد.

بیمه تکمیلی خانواده

فردی که تحت پوشش بیمه تکمیلی است می تواند خانواده خود را هم تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهد که در این صورت این بیمه را بیمه تکمیلی خانواده می گوییم. در این نوع از بیمه تکمیلی هیج حد نصابی برای تعداد افراد تحت پوشش نیست. همچنین مزایای این بیمه از بیمه تکمیلی گروهی بسیار بیشتر است.

بیمه کارفرمایان

شاید با خود فکر کنید که فقط کارمندان احتیاج به بیمه تامین اجتماعی، بازنشستگی و خدمات آن دارند. اما اینگونه نیست و کارفرمایان نیست از این بیمه استفاده می کنند اما برای استفاده کارفرمایان از بیمه تامین اجتماعی قوانینی در نظر گرفته شده است که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

بازنشستگی با 12 درصد

در این نوع فقط خدماتی که مربوط به بیمه بازنشستگی فرد است پرداخت می شود که مبلغ پرداختی آن 128 هزار تومان است.

بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی با 14 درصد

در این حالت خدماتی که در ارتباط با بازنشستگی بود تا زمانی که فرد زنده است به خودش پرداخت می شود و پس از مرگ وی هم به بازماندگان فرد داده می شود. مبلغ پرداختی حق بیمه این بیمه نیز 212 هزار تومان است.

بازنشستگی و فوت و از کار افتادگی با 18 درصد

در این حالت خدمات مربوط به بازنشستگی فرد قبل و بعد از فوت به خودش و بازماندگانش داده می شود همچنین خدماتی هم تحت عنوان خدمات از کار افتادگی به فرد ارائه می شود. البته خدمات بیمه از کار افتادگی برای افرادی که دچتار از کار افتادگی جزئی یا نقص عضو شده اند نیست. هزینه حق بیمه پرداختی در این بیمه نیز 271 هزار تومان است.

بیمه بیکاری

بیمه بیکاری از جمله بیمه های اجباری حساب می شود. به دلیل اینکه تمام کارمندانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی از طرف کارفرمای خود هستند. مشمول پوشش بیمه بیکاری نیز می شوند. همانطور که می دانید این نوع از بیمه برای زمان های بیکاری شما و زمانی است که شغلی نداشته باشید.

البته برای دریافت این نوع از بیمه شرایطی وجود دارد که شامل همه افراد نمی شود. برای مثال از شرایط این بیمه می توان به این موارد اشاره کرد که فرد باید حتما نزد سازمان تامین اجتماعی سابقه بیمه داشته باشد تا بتواند از این بیمه استفاده کند.

همچنین فرد باید به صورت کاملا غیرارادی بیکار شده باشد برای مثال اگر با انجام تخلفی از کار اخراج شده باشد و یا حتی دارای سابقه محکومیت قضایی باشد شامل دریافت حق بیمه، بیمه بیکاری نمی شود.

حق بیمه تامین اجتماعی

ابتدا به این مسئله بپردازیم که حق بیمه چیست؟ با توجه به ماده 2 قانون تامین اجتماعی، حق بیمه به میزان وجوهی گفته می شود که براساس قانون و برای استفاده از مزایایی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود. اما شاید برای شما هم سوال باشد که محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی به چه صورت است؟

همانطور که می دانید حق بیمه تامین اجتماعی 30 درصد از میزان مبلغ دستمزد ماهانه فرد است. پس محاسبه مبلغ حق بیمه متناسب با دستمزد فرد است. که در این محاسبه 7 درصد از مبلغ محاسبه شده را فرد بیمه شده می پردازد و 27 درصد باقی مانده را کارفرما پرداخت می کند.

کدام بخش های حقوق مشمول حق بیمه تامین اجتماعی نمی شوند؟

پرداختی هایی مانند حقوق، مزد، کارمزد و یا هر وجه ای که به صورت نقدی یا غیر نقدی در ازای کاری که فرد انجام می دهد به وی داده می شود. مشمول حق بیمه می شوند اما مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم مشمول این حق بیمه نمی شوند.

 1. عیدی
 2. حق همسر
 3. بازخرید مرخصی ها
 4. حق شیر مادر
 5. هزینه های ماموریت و سفر
 6. پاداش نهضت سواد آموزی
 7. خسارت اخراج و سنوات پایان کار
 8. حق التضمین

مزایای داشتن بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی هم مانند تمامی بیمه ها دارای مزایایی است که در ادامه آن ها را عنوان خواهیم کرد.

 1. امتیاز دریافت بیمه بیکاری
 2. بیمه های درمانی برای مثال حوادث و بیماری ها و همچنین دریافت کردن غرامت و دستمزد برای ایام بیماری
 3. دریافت کردن مستمری از کار افتادگی و بازنشستگی
 4. دریافت کردن کمک هزینه ازدواج
 5. دریافت کردن کمک هزینه بارداری
 6. دریافت هزینه های سمعک، عینک طبی، پروتز، ویلچر و از این دست هزینه ها

جمع بندی

در این مقاله در ارتباط با بیمه تامین اجتماعی، انواع آن، نحوه محاسبه آن و همچنین میزان حق بیمه آن آشنا شدیم و متوجه شدیم استفاده از بیمه تامین اجتماعی چه مزایایی برای ما دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به اپلیکیشن حقوقی شهرداد مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا