تنظیم لایحه

تنظیم لایحه

در این بخش قصد داریم تا با نحوه تنظیم لایحه ی حقوقی و لایحه دفاعیه و ماهیت آنها بیشتر آشنا بشویم

به طور کلی هر شخصی که نقشی در دادرسی دارد مثل خواهان و خوانده برای مطرح کردن کردن آن در دادگاه میتواند ، ابتدا توسط برگه ای به عنوان عریضه یا لایحه به دادگاه ارائه کند.

آنچه در مورد لایحه دفاعیه مهم است و میتوان به عنوان ویژگی از آن یاد برد، کاربرد آن در مراجع غیر دادگستری و مراجع غیر قضایی نیز بوده؛ مانند دیوان عدالت اداری

از بزرگ ترین حسن ها و ویژگی های لایحه این است که میتوان آن را شخصی با تجربه و با نگارشی زیباتر، از زبان شما نوشته و تنظیم نماید.

پیشنهاد ما به شما این است که اجازه دهید تا این کار به دست وکیل خود انجام گیرد، زیرا شماعلاوه بر واگذاری و سهولت نوشتن لایحه میتوانید از تجربه و راهنمایی های وکیل خود نیز بهره مند شوید.

    حال میپردازیم به نحوه نوشتن و نکات مهم لایحه نویسی

مقدمه: در ابتدای نگارش و نوشتن هر متنی نیاز است تا اصلولی رعایت بشود تا در خواندن و رساندن منظور حرف و خواسته کوتاهی به وجود نیاید.

ابتدای هر متن و نوشته باید با مقدمه شروع شود تا فرد خواننده متن بتواند از خواندن آن کلیات موضوع آن متن را بدست آورده.

(متن) شرح جریان و مستندات: بعد از نوشتن مقدمات، حال میرسیم به بیان آن با توضیحی کامل و دقیق، شما در این بخش با استفاده از دال مستندات خود باید موضوع را بیان کنید و بدانید که این کار بر اساس فرضیه ها انجام نمیشود.

(نتیجه لایحه) خواسته نگارنده: حال بعد از تکمیل دو بخش اول میبایست با توجه به شرح اصلی باید خواسته ای معقول داشت تا در نظر دادگاه خواسته شما محترم شمارده بشود.

صورت و شکل ظاهری لایحه

پیش تراشاره ای جزئی درباره صورت ظاهر و شکل کلی کرده ایم؛ انسان به طور ذاتی از زیبایی لذت برده و هر چیز زیبایی میتواند در روحیه و نگرشش تغییر ایجاد کند؛ به همان نسبت هم زشتی ها میتواند تاثیر گذار باشد.

با توجه به این نکته شما باید در نظر داشته باشد که قاضی هم انسان بوده پس صورت و ظاهر لایحه ی تنظیم شده به دست کار میتواند نشان دهنده جایگاه اجتماعی، شخصیت و نظم ذهنی شما باشد.

بنابراین در هنگام تنظیم لایحه بهتر است به نوع کاغذ، متن سربرگ، رنگ قلم و حتی فونت و سایز دقت داشت چرا که این موارد میتواند تاثیر زیادی در ذهن قاضی یا هر فردی که آن را میخواند، بزارد.

لحن نوشتن لایحه

حال که درباره جزئیات نوشتن لایحه صحبت کردیم، وقت آن است تا با احترام به قاضی و طرف مقابل نوشتن لایحه امری بسیار ضروری در کنار تمامی نکات ذکر شده در باب صورت و شکل ظاهری لایحه به شمار می آید.

لایحه را خوش خط و خوانا بنویسید و در صورت امکان آن را تایپ کرده و به صورت دستی ننویسید.

دکمه بازگشت به بالا