اعسار از پرداخت مهریه

اعسار از پرداخت مهریه

مهریه یک پشتوانه مالی برای زن می باشد که در هنگام عقد مقدار آن تعیین شده و به عنوان حقی که مرد بر گردن زن دارد تلقی می شود. البته باید در نظر داشت که مهریه بیشتر به عنوان یک پشتوانه مالی برای زن در هنگام طلاق می باشد.

بدیهی است که در صورت جدایی زن و مرد، خسارت وارده به زن خیلی بیشتر از مرد خواهد بود. مرد با توجه به جایگاه اجتماعی که دارد خیلی راحت تر می تواند در جامعه زندگی خود را سر و سامان دهد. اما زنان بیوه در جامعه متحمل خسارات بیشتری خواهند شد.

مفهوم اعسار از پرداخت مهریه در مواقعی به میان می آید که که در هنگام جدایی زن درخواست دریافت مهریه اش را می کند. در این راستا مرد باید مهریه زن را تهیه کرده و اگر نتواند این کار را انجام دهد یا نخواهد  همسر وی می تواند به دادگاه خانواده شکایت کند.

توجه کنید که در صورت شکایت زن از همسرش می تواند اموال منقول و غیر منقول وی را توقیف کند. البته باید در نظر گرفت که برخی از اموال قابل توقیف نیستند و مرد می تواند به این امر اعتراض کرده و اموال خود را از توقیف آزاد کند.

با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را با اعسار از پرداخت مهریه به طور کامل آشنا کنیم.

طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه

معنای لغوی اعسار در حقوق به معنای ناتوانی و تنگدستی است. هنگامی که مرد به هر دلیلی در پرداخت مهریه زن ناتوان است، یک لایحه تحت عنوان اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه ارائه دهد. البته لازم به ذکر است که ناتوانی وی در پرداخت مهریه باید برای دادگاه اثبات شود.

در ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، شخصی معسر است که به جز مستثنیات دین مال دیگری برای پرداخت دینش ندارد. همچنین شخصی که ناتوانی مالی دارد یا به دلیل ناتوانی خودش، دسترسی به اموالش ندارد هم در حکم اعسار است.

طبق ماده 277 قانون مدنی نتیجه اعسار دادن مهلت یا تقسیط مهریه و دین مرد می باشد. البته اگر ناتوانی مرد در پرداخت مهریه ثابت شود. معمولا قاضی حکم به تقسیط مهریه خواهد داد و کمتر دیده شده که مهلت بدهد.

برخلاف باور عمومی بین مردم، برای اعسار از پرداخت مهریه هم می توان وکیل گرفت همچنین مانند دیگر محکومیت های مالی قابلیت این را دارد که فرد با مراجعه به دادگاه ای که رای وی را صادر کرده است. درخواست اعسار و تقسیط کند.

مفهوم اعسار و تقسط در عین اینکه مشابه یکدیگر هستند با هم تفاوت هم دارند. فردی که درخواست اعسار کرده است معمولا با اثبات ناتوانی خود در پرداخت دین اش درخواست مهلت می کند. اما فردی که تقاضای تقسیط می کند، در اصل از دادگاه درخواست می کند که بدهی اش را ماه به ماه پرداخت کند.

با توجه به توان مالی فرد در پرداخت اقساط ماهانه، تشخیص میزان قسطی که باید مشخص شود با قاضی می باشد. اما بطور کل قسط باید معادل یک چهارم حقوق ماهیانه شخص باشد که البته اگر فردی مجرد باشد این مقدار به یک سوم تغییر پیدا می کند.

دکمه بازگشت به بالا