طلاق و مهریه

چگونگی طلاق در صورت غیبت همسر

بسیاری از افراد تصور می کنند که ازدواج کلید رسیدن به خوشبختی ابدی و راه رهایی از تمام مشکلات زندگی می باشد، با این حال شرایط همیشه بر طبق تصورات و برنامه های انسان پیش نمی رود. قبل از اینکه به بررسی موضوع طلاق غیابی بپردازیم بهتر است تا با مفهوم طلاق آشنا شویم. 

طلاق چیست؟

طلاق به معنای انحلال نکاح دائم می باشد و حقی است که به موجب قانون به مرد داده شده تا هر زمانی که خواست بتواند از همسر خود جدا شود. همچنین تحت شرایطی زن نیز می تواند با حکم دادگاه از همسر خود جدا شود. طلاق انواع مختلفی دارد، مانند طلاق توافقی، غیابی و… که تنها به ازدواج دائم اختصاص دارد، در نتیجه در مواقعی که ازدواج موقت صورت می گیرد طلاقی در کار نخواهد بود. (ماده ۱۱۳۹ قانون مدنی)

طلاق غیابی

براساس شرع و قانون زن و مرد بعد از خوانده شدن صیغه محرمیت نسبت به یکدیگر حقوق و تکالیفی پیدا می کنند که این امر طرفین را نسبت به یکدیگر مسئول می کند. با این حال ممکن است تحت وقوع شرایطی ادامه زندگی برای هر دو طرف یا یکی از طرفین ممکن نباشد.

 طلاق غیابی موضوعی است که تحت وجود شرایط خاصی رخ می دهد. در این نوع جدا شدن زن و مرد می توانند تحت شرایط مشخص و با توجه به مقرراتی که در قانون مدنی به آن اشاره شده به منظور دریافت حکم طلاق غیابی اقدام به تنظیم دادخواست طلاق کند. 

طلاق غیابی

 حکم غیابی طلاق

برای آشنایی با چگونگی طلاق غیابی لازم است تا در ابتدا با فرایند صدور حکم غیابی توسط دادگاه آشنا شویم.

براساس عرف موجود طرفین دعوا بایستی در جلسات رسیدگی حضور داشته باشند، با این حال ممکن است خوانده یا وکیل و یا نماینده اش نتوانند یا نخواهند که در دادگاه شرکت نمایند، همچنین این احتمال وجود دارد که خوانده از صدور دادخواست باخبر نشده باشد. در صورت تحقق این شرایط حکمی که علیه خوانده صادر می گردد حکم غیابی نام دارد. ( ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی مدنی)

الف) شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

همانطور که گفته شد مرد به موجب قانون می تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق بنماید. در این صورت حضور یا غیبت زن تاثیری در فرایند صدور حکم دادگاه نخواهد داشت، با این حال اگر زوجه یا نمایندگان وی در جلسات رسیدگی حضور نداشته باشند حکم صادره وصف غیابی پیدا می کند.

نکته ای که در این خصوص حائز اهمیت می باشد، این است که مرد برای درخواست جدا شدن نیازی به ارائه شواهد و قرائنی که دادگاه را برای صدور حکم طلاق غیابی قانع کند ندارد و صرف درخواست طلاق دادگاه اقدام به صدور حکم می نماید. با این حال مرد موظف است تا قبل از صدور حکم طلاق غیابی، تکالیفی را که نسبت به همسر خود دارد، انجام دهد. از جمله این تکالیف، پرداخت مهریه، اجرت المثل، نفقه و … است.

تعهد به پرداخت مهریه 

در مورد طلاق و مهریه، دو حالت ممکن است که رخ بدهد.

در حالت اول مرد به صورت کامل مهریه همسر خود را پرداخت نموده در نتیجه تعهدی از این بابت ندارد.

در حالت دوم مرد مهریه را پرداخت ننموده که در این صورت اگر مرد توانایی پرداخت کامل مهریه را نداشته باشد می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به همان شعبه ای که در حال رسیدگی به پرونده طلاق می باشد ارائه کند. در این شرایط اگر زن در دادگاه حضور به عمل نرساند دادگاه می تواند با توجه به شهادت شهود اقدام به تقسیط مهریه زن بنماید. 

مقاله پیشنهادی: آیا می توان مهریه بیش از ۱۱۰ سکه گرفت؟

شرایط طلاق غیابی

 ب) شرایط طلاق غیابی از طرف زن

برعکس مرد که می تواند با استناد به قانون مدنی و بدون ارائه دلیل اقدام به طلاق همسر خود بنماید، این امکان برای زن در نظر گرفته نشده است، زوجه تنها با ارائه مدارک و ادله محکمه پسند و پس از تایید آن توسط دادگاه می تواند اقدام به طلاق از همسر خود بنماید.

که این شرایط عبارتند از:

 غیبت مرد

این شرایط زمانی محقق می شود که مرد به مدت ۴ سال کامل غایب باشد. در این صورت دادگاه پس از انجام رسیدگی های لازم می تواند مرد را غایب مفقودالاثر تشخیص داده و بدون حضور زوج در دادگاه اقدام به صدور حکم طلاق غیابی بنماید. (ماده ۱۰۱۱ قانون مدنی) 

عسر و حرج 

اگر شرایط زندگی میان مرد و زن باعث ایجاد سختی های فراوان به زن گردد یا به اصطلاح حقوقی موجب عسر و حرج زن گردد وی می تواند به دادگاه صالح مراجعه و در صورت تایید، درخواست طلاق ارائه کند.

در این صورت با توجه به حکم صادره از طرف دادگاه مرد موظف است تا همسر خود را طلاق بدهد و در صورت عدم حضور و غیبت مرد زن به حکم دادگاه می تواند طلاق بگیرد. ( ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی)

نکته ای که در این خصوص حائز اهمیت است، مصادیق عسر و حرج می باشد. یعنی شرایطی که عملا زندگی را برای زن سخت و مشقت بار کند این مصادیق عبارتند از: اعتیاد به مواد مخدر، حکم حبس به مدت پنج سال یا بیشتر و همچنین بد رفتاری مداوم و مکرر مرد نسبت به زن.

طلاق زن و مرد

مقاله پیشنهادی: در چه شرایطی دختر نیاز به اجازه پدر برای ازدواج دارد؟

وکالت زن در طلاق

در صورتی که ضمن عقد نکاح شوهر به همسر خود در خصوص طلاق تحت شرایط خاص یا تحت هر شرایطی وکالت داده باشد زن میتواند با مراجعه به دادگاه اقدام به اخذ حکم طلاق بنماید. در این شرایط اگر شوهر در دادگاه حضور پیدا نکند یا اقدام به تنظیم لایحه به دادگاه نماید یا حتی ابلاغیه دادگاه را شخصا دریافت نکرده باشد دادگاه حکم طلاق غیابی را صادر خواهد کرد.

عدم پرداخت نفقه توسط شوهر

اگر مرد توانایی پرداخت نفقه به همسر خود را نداشته باشد یا از پرداخت آن امتناع کند و دادگاه نتواند مرد را ملزم به پرداخت نفقه کند در این شرایط زن میتواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق کند. در این صورت مرد ملزم است تا به حکم دادگاه همسر خود را طلاق دهد. لذا اگر شوهر از حکم دادگاه سرپیچی کند، نماینده دادگاه به ‌جای شوهر اقدام به طلاق و امضای سند آن خواهد کرد.

خلاصه 

طلاق غیابی گرچه برای مرد دارای فرآیندی یکسان با جدا شدن عادی می باشد اما چنین تقاضایی از طرف زن مستلزم وجود شرایطی خاص می باشد که دادگاه بایستی احراز نماید. شما می توانید با مراجعه به اپلیکیشن حقوقی شهرداد به قوانین و شرایط جدا شدن به صورت غیابی دسترسی داشته باشید و اطلاعات کاملی را در این خصوص کسب کنید. همچنین می توانید با دریافت مشاوره حقوقی توسط وکلای پایه یک دادگستری راه های بهتری را برای اجرا کردن تصمیم خود پیدا کنید.

منابع:

یزدی امید، خانواده در نظم کنونی، انتشارات آوا چاپ ۹۸

بیات فرهاد، بیات شیرین، شرح جامع قانون مدنی، انتشارات ارشد، چاپ ۹۴ 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا