خانه بیمه و مالیات آنچه باید درباره پرداخت مالیات بر ارث بدانید

آنچه باید درباره پرداخت مالیات بر ارث بدانید

1
27
مالیات بر ارث

پس از فوت فرد، وراث قانونی وی می توانند درصورت داشتن شرایط لازم، از ارث وی بهره مند شوند. اموال مشمول مالیات بر ارث و درصد مالیات آن ها در قانون مشخص شده است و وراث برای پرداخت مالیات بر ارث می بایست شخصاً یا توسط وکیل خویش، پس از تشکیل پرونده مالیاتی در اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی، پرونده با تسلیم اظهارنامه مالیاتی، اقدامات لازم را در جهت پرداخت مالیات معینه انجام دهند.

ارث چیست و چرا باید مالیات آن را پرداخت کرد؟

ارث مالی است که بعد از فوت شخص(موت فرضی یا حقیقی) به بازماندگان و وراث او تعلق می گیرد؛ بنابراین ارث نوعی انتقال غیر ارادی حقوق و دارایی متوفی به ورثه محسوب می شود که در این خصوص مقررات و قواعد تقسیم آن مطابق قانون مدنی می بایست رعایت گردد.

نکته مهمی که در خصوص ارث وجود دارد؛ این است که تقسیم ارث تنها پس از ادای حقوق و دیونی که بر عهده میت است امکانپذیر می باشد؛ یعنی ابتدا هزینه های کفن و دفن میت و بدهی های مالی او تسویه و وصیت او انجام می شود و سپس نوبت به تقسیم ارث می رسد.

وراث برای تقسیم ماترک (آنچه از اموال و دارایی متوفی باقی مانده است) بوسیله نقل و انتقال اموال متوفی، نیاز به دریافت گواهی واریز مالیات بر ارث دارند و این گواهی پس از تشکیل پرونده مالیاتی، ارایه اظهارنامه و پرداخت مالیات، توسط اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی صادر می شود.

در این مقاله تلاش می گردد به صورت مختصر به اشخاص مشمول که می بایست مالیات بر ارث بپردازند، اموال و دارایی های متوفی که به آن ها مالیات تعلق می گیرد و نحوه درخواست مالیات بر ارث بپردازیم.

مالیات بر ارث

مقاله پیشنهادی: نکات کاربردی دادرسی مالیاتی

اشخاص مشمول پرداخت مالیات بر ارث

وراث کسانی اند که می توانند از ارث متوفی بهره مند گردند و برای پرداخت مالیات بر ارث این وراث هستند که شخصاً یا توسط نماینده خویش صالح به انجام اقدامات مقتضی می باشند.

مطابق قانون، وراث چنانچه بخواهند ارث متوفی را دریافت نمایند؛ می بایست در موارد مصرح قانونی، مالیات آن را بپردازند. از نظر قانون مالیات های مستقیم و قانون مدنی وراث متوفی به سه طبقه تقسیم می شوند.

هر طبقه، طبقه ی دیگر را از ارث محروم می نماید مگر در موارد استثنایات قانونی. مثلاً چنانچه متوفی دارای فرزند باشد و هیچی مانعی برای ارث بردن او وجود نداشته باشد؛ قاعدتاً طبقه ی دوم و سوم ارث نخواهند برد و به همین ترتیب.

وراث طبقه اول که عبارتند از: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد.

وراث طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها.

وراث طبقه سوم که عبارتند از: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها.

اموال و دارایی های مشمول مالیات بر ارث

اموال مشمول مالیات بر ارث عبارتند از کلیه ماترک واقع در ایران یا خارج از ایران اعم از منقول و غیر منقول و مطالبات قابل وصول و حقوق مالی پس از کسر هزینه کفن و دفن در حدود عرف و عادت و واجبات مالی و عبادی در حدود قواعد شرعی و دیون محقق متوفی.

مطابق ماده ۱۷ و ۲۱ قانون مالیات های مستقیم، اموال و دارایی های که پس از موت مورث انتقال یافته و مشمول مالیات بر ارث می گردد و درصد مربوطه به مالیات بر ارث که از آن ها کسر می گردد؛ مشخص شده است.

اقلام مشمول بر مالیات بر ارث

مقاله پیشنهادی: بازماندگان و چالش های مالیات بر ارث

درخواست پرداخت مالیات بر ارث

می دانیم که نقل و انتقال ترکه متوفی بخصوص اموال غیرمنقول، منوط به مفاصا حساب مالیاتی است؛ بنابراین لزوم پرداخت مالیات بر ارث ایجاب می نماید؛

هریک از وراث به تنهایی یا به صورت جمعی شخصاً یا توسط وکیل قانونی یا نماینده یا قیم خود می توانند پس از تکمیل فرم های مربوطه با در دست داشتن مدارک لازم به اداره امور مالیاتی مربوطه مراجعه نمایند.

وراث در تهران می بایست با توجه با آخرین محل اقامت قانونی متوفی به نزدیکترین اداره امور مالیاتی مربوطه از نظر جغرافیایی مراجعه نمایند. مودیان(پرداخت کنندگان مالیات) محترم استان های غیر از تهران، می بایست به اداره امور مالیاتی شهرستان مربوطه مراجعه نمایند.

شما می توانید برای مطالعه بیشتر درخصوص مفهوم اقامتگاه و تشخیص آن، به مطالعه مواد ۱۰۰۲ تا ۱۰۱۰ قانون مدنی بپردازید.

چنانچه متوفی در ‌ایران اقامت نداشته است؛ ‌اداره امور مالیاتی مربوط در تهران صالح برای رسیدگی به درخواست مالیات بر ارث خواهد بود. در این خصوص، مأموران کنسولی ایران در خارج از کشور موظف اند ظرف ۳ ماه از تاریخ اطلاع از وقوع فوت اتباع ایرانی‌، کلیه اطلاعات لازم در مورد ماترک متوفی را از طریق وزارت امور خارجه به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمایند.

پرداخت مالیات بر ارث

مدارک مورد نیاز جهت درخواست پرداخت مالیات بر ارث

فرم های مربوط به درخواست مالیات بر ارث که در سایت سازمان امور مالیاتی نیز موجود می باشد.

  • گواهی انحصار وراثت که بوسیله مراجعه و درخواست از شوراهای حل اختلاف مربوطه قابل صدور  می باشد و گواهی فوت و گواهی پزشک
  • شناسنامه و کارت ملی مرحوم و وراث
  • چنانچه متقاضی درخواست، از ورثه نباشد مثلاً وکیل ورثه یا قیم آن ها باشد می بایست مدرک مثبت سمت خود را ضمیمه نماید؛ یعنی وکالت نامه یا قیم نامه و کارت ملی خود را ارایه نماید.
  • مدارک لازمی که از آن طریق بتوان آدرس محل سکونت متوفی را احراز نمود.
  • مدارک مربوط به اموال درخواست شده شامل:
  • ملک: سند و پایان کار و عوارض نوسازی و پسماند ، قبوض آب و برق و گاز و صورت مجلس تفکیکی، وراث می توانند ماترک متوفی را به صورت موردی مطابق تاریخ نقل و انتقال اعلام و پس از پرداخت مالیات، گواهی واریز مالیات بر ارث را اخذ نمایند.
  • وسایل نقلیه: سند و فاکتور کارخانه ‍‍
  • برای مابقی ماترک موردهای ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم، اسناد و اوراق مالکیت لازم است.
  • در صورت سهم الارثی بودن اموال و دارایی های متوفی، گواهی واریز مالیات بر ارث و گواهی انحصار وراثت مرحوم قبلی نیز مورد نیاز می باشد.

وراث یا ولی یا امین یا قیم یا نماینده قانونی آنها، مکلفند کلیه اقلام ماترک متوفی را با تعیین بهای زمان فوت و تصریح مطالبات و بدهی ها در اظهارنامه تسلیمی ذکر و مالیات متعلق را بر اساس اظهارنامه تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه به رسم علی الحساب پرداخت نمایند.

لازم به ذکر است؛ وراث در قانون قدیم مالیات های مستقیم می بایست حداکثر تا شش ماه بعد از فوت متوفی اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه می کردند در غیر اینصورت مشمول جریمه می شدند ولی در قانون جدید مالیات های مستقیم چنین جریمه ای مفروض نیست.

  1. قانون مالیات های مستقیم همراه با اصلاحات تا سال ۱۳۹۴

برای مطالعه بیشتر درباره قوانین مالیاتی می توانید به اپلیکیشن حقوقی شهرداد مراجعه کنید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید