بیمه و مالیات

میزان مالیات وکلا چقدر است؟ نکاتی که باید بدانید

براساس قانون مالیات ­های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می‌کنند ملزم به ابطال تمبر مالیاتی و نیز پرداخت مالیات می­باشند. وکلا و کارآموزان وکالت باید بر روی وکالت­نامه­ های خود تمبر مالیاتی ابطال و در پایان سال نیز به اداره مالیات حوزه مربوطه، مالیاتی را که توسط اداره مالیات در نظر گرفته می­شود، پرداخت کنند.

تمبر مالیاتی وکلا چیست؟

منظور از ابطال تمبر مالیاتی، محاسبه مالیات بر اساس میزان حق الوکاله و پرداخت درصد مقرر از آن به عنوان مالیات توسط وکلا می­باشند. چگونگی ابطال تمبر در ماده ۱۰۳ قانون مالیات های مستقیم بیان شده است. بدین منظور وکلا باید میزان حق ­الوکاله خود را به طور دقیق در وکالت نامه درج و ۵ درصد از آن را محاسبه کرده و به عنوان علی ­الحساب مالیاتی به عنوان تمبر مالیات ابطال نمایند. پرداخت این مبلغ به تنهایی به عنوان مالیات کفایت نمی­کند. وکلا هر ساله باید مالیاتی را که از سوی اداره مالیات تعیین می­شود، نیز پرداخت کنند.

میزان تمبر مالیاتی در دعاوی مالی

وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می‌کنند مکلف­اند در وکالت­نامه‌های خود مبلغ حق‌الوکاله‌ها را قید نمایند و معادل ۵ درصد آن را بابت علی‌الحساب مالیاتی روی وکالت­نامه تمبر الصاق و ابطال نمایند. منظور از علی­‌الحساب این است که میزان مالیات محدود به این مقدار نیست و در پایان سال نیز وکلا باید بر مبنای ضرایب مشخص ­شده مالیاتی به سازمان مالیاتی حوزه خود، مالیات سال کاری خود را پرداخت کنند.

مالیات بر درآمد وکلا

مقاله پیشنهادی: آنچه باید درباره مالیات بر ارث بدانید

میزان تمبر مالیاتی در دعاوی غیرمالی

در مواردی که موضوع وکالت غیرمالی باشد یا تعیین بهای خواسته قانوناً لازم نباشد باید پنج درصد حداقل حق‌الوکاله مقرر در آیین‌نامه حق‌الوکاله برای هر مرحله به عنوان تمبر مالیاتی پرداخت شود. به عنوان مثال هم اکنون بر اساس حداقل حق الوکاله دعاوی غیرمالی ۴۰۰ هزار تومان می­باشد که باید ۵ درصد آن به عنوان تمبر مالیاتی ابطال شود که معادل ۲۰ هزار تومان است.

میزان تمبر مالیاتی در دعاوی کیفری

میزان تمبر مالیاتی در دعاوی کیفری ۵ درصد حداقل حق‌الوکاله مقرر در آیین‌نامه حق‌الوکاله برای هر مرحله می­باشد. البته در مواردی که در دعاوی کیفری نسبت به مورد ادعای خصوصی که مالی باشد ۵ درصد حق‌الوکاله مقرر در تعرفه برای هر مرحله در امور مالی باید تمبر باطل شود.

میزان تمبر مالیاتی در دعاوی مطرح شده در مراجع اختصاصی غیرقضایی

در مورد دعاوی و اختلافات مالی که در مراجع اختصاصی غیرقضایی رسیدگی و حل و فصل می‌شود و برای حق‌الوکاله آن­ها تعرفه خاصی‌ مقرر نشده است از قبیل اختلافات مالیاتی و عوارض توسعه معابر شهرداری و نظایر آنها میزان حق‌الوکاله صرفاً از لحاظ مالیاتی به شرح زیر است:

‌تا ده میلیون (۱۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال مابه‌الاختلاف، ۵ درصد، سی میلیون (۳۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال مابه‌الاختلاف، ۴ درصد نسبت به مازاد ده میلیون (۱۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال، از سی میلیون (۳۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال مابه‌الاختلاف به بالا ۳ درصد نسبت به مازاد سی میلیون (۳۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال منظور می‌شود و معادل ۵ درصد آن تمبر باطل خواهد شد.

آیا لازم است هر دو وکیل یک پرونده، تمبر مالیاتی باطل کنند؟

چنان­چه در یک پرونده دو وکیل، اعلام وکالت کنند ابطال تمبر توسط یکی از آنان کفایت می­کند. هم چنین در صورتی که در یک پرونده، پس از ابطال تمبر، وکیل استعفا دهد یا عزل شود یا به هر دلیل تعقیب دعوا به وکیل دیگری واگذار شود، وکیل جدید تکلیفی به ابطال تمبر نخواهد داشت و تمبری که وکیل پیشین باطل نموده، کافی است.

تمبر مالیاتی وکلا

مقاله پیشنهادی: نکات کاربردی دادرسی مالیاتی

ضمانت اجرای ابطال­ نکردن تمبر مالیاتی

در صورتی که وکیلی، تمبر مالیاتی پرونده خود را ابطال نکند، وکالت وی با رعایت مقررات قانون آیین‌ دادرسی مدنی در هیچ­ یک از دادگاه­ها‌ و مراجع قابل قبول نخواهد بود. البته در مورد وکالت‌های مرجوعه از طرف وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی و شهرداری­ها و‌ مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری­ها ابطال تمبر لازم نیست.

اظهارنامه مالیاتی وکلا چیست؟

وکلا و کارآموزان موظف ­اند هرساله تا پایان خرداد ماه، اظهارنامه مالیاتی مربوط به طول سال مالیاتی را تنظیم و به صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. نگهداری اسناد و مدارک یکی از تکالیف مؤدیان مالیاتی است. بدین منظور وکلا باید دفترچه­‌های تمبر مالیاتی خود را به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند. اکنون با توجه به الکترونیکی­ شدن ابطال تمبرهای مالیاتی در کانون وکلای مرکز، وکلا نیازی به داشتن دفترچه تمبر نداشته و به صورت الکترونیکی بر روی وکالت­نامه‌­های خود تمبر باطل می‌­کنند.

ضمانت اجرای عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

عدم ارسال به موقع اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر سبب می­شود وکلا مشمول جریمه‌ای ‌معادل ۱۰ درصد مالیات قطعی شوند و نیز موجب محرومیت آنها از کلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره­ی‌ امور مالیاتی خواهد بود. (ماده ۱۷۷ قانون مالیات­های مستقیم)

در مواردی نیز عدم انجام این تکلیف جرم‌­انگاری شده است. وکلایی که از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در سه‌ سال متوالی خودداری ورزند، حسب مورد به مجازات های درجه شش محکوم می­گردند. (ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم)

برای دسترسی آسان به تمامی قوانین و مقررات حاکم بر کشور می توانید اپلیکیشن شهرداد را به صورت کاملا رایگان دانلود و نصب نمایید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. «عدم ارسال به موقع اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر سبب می­شود وکلا مشمول جریمه‌ای ‌معادل ۱۰ درصد مالیات قطعی شوند و نیز موجب محرومیت آنها از کلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره­ی‌ امور مالیاتی خواهد بود»
    این واقعا صحت داره؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا