خانه طلاق و مهریه برای دریافت اجرت المثل زندگی مشترک چه باید کرد؟

برای دریافت اجرت المثل زندگی مشترک چه باید کرد؟

2
24
اجرت المثل

منظور از اجرت­ المثل ایام زوجیت چیست؟

با انعقاد عقد نکاح، زن و مرد در برابر یکدیگر ملزم به انجام تکالیفی می­شوند. رابطه زوجیت، کمک به تشدید مبانی خانواده، نگهداری از فرزندان و غیره از جمله وظایف آنان می­باشد. در زندگی مشترک، گاهی زن علاوه بر تکالیف خود، اقدام به انجام اموری می­ نماید که  ارزشمند بوده و سبب صرف زمان و توان وی می­گردد. برای اینکه زحمات زن در طول ایام زوجیت نادیده گرفته نشود، تحت شرایطی معادل کارهای انجام ­شده، هزینه­ای توسط دادگاه تعیین و به وی پرداخت می­شود که به اجرت­ المثل ایام زوجیت موسوم است.

مبنای قانونی اجرت­ المثل ایام زوجیت چیست؟

در نظام حقوقی ما، احکام و شرایط اجرت المثل زندگی مشترک در دو قانون بیان شده است. در ماده ۴ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱، از جمله مواردی که در صلاحیت دادگاه­ های خانواده نهاده شده، رسیدگی به مطالبه اجرت­ المثل ایام زوجیت است.

در ذیل فصل چهارم طلاق، طبق ماده ۲۹ این قانون نیز دادگاه مکلف شده است ضمن صدور رأی طلاق، میزان اجرت­ المثل را تعیین کند. هم­چنین تبصره الحاقی ماده ۳۳۶ قانون مدنی مصوب ۱۳۸۵، شرایط استحقاق زوجه مبنی بر دریافت اجرت­ المثل را تشریح نموده است. سابقاً قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۱ در این باره نیز حاکم بود که به موجب قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ نسخ گردید. (جز بند ب تبصره ۶)

اجرت المثل ایام زوجیت

مقاله پیشنهادی: آنچه خانم ها باید درباره نفقه بدانند

شرایط بهره ­مندی زن از اجرت­ المثل ایام زوجیت کدام­ اند؟

مطابق قانون الحاق یک تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی برای اینکه دادگاه با درخواست زن موافقت کند باید شرایط زیر محقق و نزد دادگاه اثبات شود:

۱- زن در منزل کارهایی را انجام داده باشد که شرعاً موظف به انجام آن نبوده است: به عنوان مثال تمکین خاص و عام و داشتن حسن معاشرت از تکالیف زن است که نمی­توان بابت آن اجرتی مطالبه نمود.

۲- کارهایی که زن انجام داده، عرفاً دارای ارزش و قابل تبدیل به پول باشد: اموری مانند نظافت منزل و آشپزی از این قبیل ­اند.

۳- کارهای زن به دستور شوهر صورت گرفته باشد: زن باید اثبات کند که اگر خواست زوج نمی ­بود، اقدام به انجام چنین کارهایی نمی­کرد.

۴- زن قصد تبرع نداشته باشد: با توجه به وضعیت فرهنگی حاکم در جامعه ما و فداکاری­های همسران و مادران،  ظاهر یک زندگی مشترک این است که زن قصد دریافت حق­ الزحمه را ندارد. صرف ادعای زن مبنی بر عدم قصد تبرع کافی نیست چرا که ظاهر که اماره است بر اصل عدم (اصل عملی) تقدم دارد.

اجرت المثل زندگی مشترک

مقاله پیشنهادی: ماهیت طلاق توافقی در قانون مدنی

میزان اجرت ­المثل ایام زوجیت چگونه تعیین می­ شود؟

حکم به پرداخت اجرت‌المثل ایام زوجیت منوط به مطالبه زن است که می­تواند هم پیش از طلاق و هم در زمان طلاق صورت بگیرد. دادگاه با ارجاع امر به کارشناس، در نظرگرفتن مسائل عرفی و بر اساس شرایط و وضعیت زن از جمله تحصیلات، وضعیت مالی، جایگاه اجتماعی و غیره میزان آن را تعیین می­کند. چنان­چه زن و مرد در مورد میزان آن با هم توافقی داشته باشند، دادگاه بر اساس آن حکم صادر خواهد کرد.

آیا امکان دریافت اجرت­ المثل در ایام زوجیت وجود دارد؟

پرداخت اجرت­ المثل پیش از طلاق می­تواند مطرح شود؛ یعنی زنی بدون اینکه قصد جدایی داشته باشد، با اثبات شرایط قانونی، دادخواست اجرت­ المثل تقدیم دادگاه نماید. در زمان طلاق نیز، خواه طلاقِ توافقی یا اینکه از جانب هر یک از زن یا مرد مطرح شود، منع قانونی برای دریافت اجرت­ المثل وجود ندارد. لازم به ذکر است پیش­تر به موجب قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق ۱۳۷۱، از جمله شرایط استحقاق زن نسب به اجرت ­المثل این بود که زن درخواست طلاق نداده باشد یا تقاضای طلاق ناشی از تخلف وی از‌ وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد. اما هم ­اکنون این قانون به موجب قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ صریحاً نسخ شده و  محدودیت های مذکور از بین رفته است.

شما می توانید با دانلود اپلیکیشن حقوقی شهرداد با تمامی قوانین و مقررات کشور آشنا شوید و به آن ها دسترسی پیدا کنید.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید