بیمه و مالیات

پس از فوت چه بر سر مستمری تامین اجتماعی می آید؟

در کشور ما قشر افراد زیادی از حمایت های تامین اجتماعی بهرمند می شوند. این مسئله سبب شده سوالات متعددی در خصوص پوشش های تامین اجتماعی در زمان حیات فرد و همچنین پس از حیات، برای بازماندگان وی ایجاد شود. یکی از مهمترین موارد این است که آیا پس از فوت فرد بیمه شده تامین اجتماعی، بازماندگان وی حق استفاده از مستمری وی را دارند یا خیر و در این خصوص چگونه تعیین تکلیف می شود. «قانون تامین اجتماعی»، آیین نامه های اجرایی آن و سایر قوانین مرتبط چون قانون حمایت خانواده مرجع پاسخگویی به چنین پرسش هایی هستند.

چه کسانی مستمری بیمه شده متوفی را دریافت خواهند کرد؟

به طور کلی پس از فوت فرد بیمه شده تامین اجتماعی، سه دسته از افراد می توانند از مستمری وی بهره مند شوند. همسر، فرزندان و پدر و مادر متوفی، در صورت دارا بودن شرایط قانونی که در قانون تأمین اجتماعی ۱۳۵۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی، و قانون حمایت خانواده ۱۳۹۲ بیان شده، مشمول دریافت مستمری خواهند شد.

مستمری تامین اجتماعی

مقاله پیشنهادی: بازماندگان و چالش های مالیات بر ارث

۱-  دریافت مستمری بیمه شده متوفی توسط زن یا شوهر

مطابق قانون تأمین اجتماعی، هم زوجه و هم زوج می توانند پس از فوت همسر خود، مستمری تامین اجتماعی وی را دریافت کنند.

دریافت مستمری شوهر توسط زن

لزوم دائمی بودن ازدواج: در خصوص زوجه، قانون تنها ازدواج دائمی را به رسمیت میشناسند و زوجه دائمی متوفی میتواند پس از فوت همسر خود، با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی مربوطه نسبت به برقراری مستمری شوهر خود اقدام کند. بنابراین زنانی که به عقد موقت مردی درآیند، پس از فوت وی نمی توانند مستمری تامین اجتماعی وی را دریافت کنند.
عدم تأثیر ازدواج مجدد زوجه: سابقاً و تا سال ۱۳۹۲، ازدواج مجدد سبب قطع مستمری زن بود اما با تصویب قانون حمایت از خانواده، چنانچه زنی پس از فوت شوهر که بیمه شده تامین اجتماعی بوده، مجدداً ازدواج کند، کماکان تحت پوشش مستمری تامین اجتماعی خواهد بود. اگر شوهر دوم هم بیمه شده تامین اجتماعی باشد و فوت کند، مستمری ای که بیشتر باشد به زوجه تعلق میگیرد. (ماده ۴۸ ق حمایت خانواده ۱۳۹۲)
عدم تأثیر دریافت مستمری توسط زن: چنانچه زنی خود حقوق یا مستمری بازنشستگی یا از کار افتادگی دریافت نماید، مشمول بهره مندی از حقوق وظیفه یا مستمری شوهر متوفی خود می باشد.
تقسیم مستمری میان همسران متعدد: اگر مردی چند همسر داشته باشد، مستمری وی به طور مساوی بین آنها تقسیم میشود.

مستمری زن توسط شوهر

دریافت مستمری زن توسط شوهر

شوهر با داشتن چند شرط میتواند پس از فوت همسر وی، از سازمان تامین اجتماعی مستمری دریافت نماید:

۱- از سازمان تامین اجتماعی مستمرى دریافت نکند. 

۲- باید تحت تکفل زن بوده باشد.

۳- سن وی بیشتر از شصت سال باشد.

۴- چنانچه شوهر کمتر از ۶۰ سال تمام باشد ولی طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین اجتماعی ازکارافتاده باشد، مستحق مستمری دریافت میباشد.

مقاله پیشنهادی: نکات کاربردی دادرسی مالیاتی

مستمری متوفی توسط والدین

۲- دریافت مستمری بیمه شده متوفی توسط والدین 

غالباً باور عمومی بر این است که پس از فوت فرد، مستمری وی به پدر و مادر او نیز تعلق خواهد گرفت؛ حال آنکه برای تحقق این امر قانون شرایطی را در نظر گرفته است که برخی از آن ها مربوط به تکالیف دوران حیات فرد بیمه شده می باشند:

۱- شخص بیمه شده باید در زمان حیات خود، پدر و مادر خود را تحت تکفل درآورده باشد.

۲- پدر و مادر از سازمان تامین اجتماعی مستمری دریافت نکنند.

۲- سن پدر بیشتر از ۶۰ سال و سن مادر بیشتر از ۵۵ سال باشد.

۳- در صورتی که سن پدر و مادر به ترتیب از ۶۰ و ۵۵ سال کمتر باشد، ولی به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین اجتماعی ازکارافتاده باشند، مشمول دریافت مستمری خواهد شد.

مستمری زن و شوهر

مقاله پیشنهادی: آیا می توان مهریه بیش از ۱۱۰ سکه را گرفت؟

۳- دریافت مستمری بیمه شده متوفی توسط فرزندان

بعد از فوت پدر و مادر، فرزندان وی به شرط داشتن شرایط قانونی می توانند حقوق تامین اجتماعی وی را دریافت کنند. در سال ۱۳۹۲  و با تصویب قانون حمایت از خانواده، قانونگذار شرایط جدید برقراری مستمری برای فرزندان را بیان کرده که در مورد افرادی که پیش از لازم الاجرا شدن قانون مذکور نیز فوت کرده اند، اعمال میشود.

دختران متوفی:

دختران متوفی در صورت نداشتن شغل یا شوهر بدون محدودیت سنی، از مستمری پدر یا مادر خود بهره مند می شوند. اگر دختر متوفی ازدواج کند مستمری وی قطع، لکن در صورت وقوع طلاق یا فوت شوهر، مستمری وی مجدداً برقرار میشود.

پسران متوفی:

مطابق قانون برای پسران متوفی محدودیت سنی در نظر گرفته شده است:

– تا ۲۰ سالگی: فرزند پسر از مستمری بهره مند می شود.

– بعد از ۲۰ سالگی: فرزند پسر تنها در صورتی که معلول از کار افتاده نیازمند باشد یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشد حسب مورد از کمک هزینه اولاد، بیمه و مستمری بازماندگان یا حقوق وظیفه والدین خود برخوردار می‌گردد.

– فرزندخوانده متوفی:

فرزندخوانده نیز در حکم فرزند حقیقی بوده و از کلیه حقوق و مزایای قانونی از جمله مستمری تامین اجتماعی بهره مند خواهد گردید. (ماده ۶  قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست ۱۳۹۲)

برای مطالعه و آشنایی با تمامی قوانین کشور می توانید از اپلیکیشن شهرداد استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا