خانه سایر موضوعات حقوقی لایحه نویسی چیست و چگونه انجام می شود؟

لایحه نویسی چیست و چگونه انجام می شود؟

1
26
لایحه نویسی

واژه ی لایحه را در کنار سایر شیوه های طرح خواسته از جمله درخواست و دادخواست شنیده ایم؛ لایحه نویسی در قانون به معنای نگارش درخواست است پس لایحه نویسی در واقع تهیه و نگارش مطالبی است که به منظور دفاع از حقوق خود و یا دیگران در برابر مراجع دادرسی مطرح می گردد.

لایحه درخواستی است که به صورت مکتوب و قانونی از سوی هریک از طرفین دعوا یا وکلایشان در دعاوی کیفری یا حقوقی به منظور اثبات ادعای خویش و رد ادعای طرف مقابل قابل طرح و تسلیم در مراجع قضایی می باشد.

ضرورت لایحه نویسی از آن جایی شروع می شود که افراد درگیر شکایت و یا دعوا می شوند و با نگارش صریح و صحیح لایحه می‌توانند روند پرونده را تسریع بخشیده و چه بسا نتیجه پرونده را به نفع خود تمام کنند. از همین رو لایحه نویسی دارای اهمیت بالایی بوده و می بایست اصول و فنون نگارش آن مورد توجه قرار گیرد. 

چگونه لایحه بنویسیم

مقاله پیشنهادی: کارفرما در مقابل کارگر چه وظایفی دارد؟

لزوم لایحه نویسی برای طرح خواسته

ممکن است این سؤال مطرح شود که چرا برای بیان خواسته خود لایحه نویسی را برگزینیم درصورتیکه امکان طرح شفاهی آن وجود دارد؟

 اول آنکه رسیدگی در برخی مراجع و مراحل دادرسی غیرحضوری بوده و در برخی دعاوی نیز می توان با ارسال لایحه از حضور در جلسه رسیدگی معاف شد؛ بنابراین لزوم لایحه نویسی به صورت جامع و کامل احساس می گردد.

دوم اینکه حتی برخی از وکلا نیز در جلسه رسیدگی مطالبی را فراموش کرده و از قلم می اندازند و نگارش لایحه مانع از فراموشی مطالب و در نتیجه طرح کلیه مسائل مربوطه می گردد.

سوم آنکه لایحه به دلیل مکتوب بودن، شالوده ی ذهنی منسجمی به منظور درک بهتر پرونده برای قاضی یا دادرس فراهم می آورد.

اصول لایحه نویسی

مقاله پیشنهادی: شرایط ثبت اختراع در حقوق ایران

لایحه نویسی توسط چه اشخاصی ممکن است؟

کلیه اشخاصی که در مقام احقاق حق خود در دعاوی کیفری یا حقوقی بر می آیند؛ با رعایت اصول و فنون نگارشی، تسلط بر مسائل حقوقی و بهره گیری از قواعد و قوانین می توانند لایحه تنظیم و تقدیم مراجع قضایی مربوطه نمایند.

بنابراین اصحاب دعوا نیز قادر به لایحه نویسی بوده و منعی برای آنان وجود ندارد اما بی شک نگارش یک لایحه به صورت مطلوب و قانونی در تخصص وکیل دادگستری می باشد؛ چرا که قاعدتاً یک حقوقدان به بهترین نحو به قوانین و مقررات قانونی، اشراف و در بازتاب مسائل به زبان حقوقی تخصص دارد.

لایحه نویسی

نکات لایحه نویسی

برای لایحه نویسی به صورت جامع و کامل می بایست به ترتیب ذیل مواردی مورد توجه قرار گیرد:

  1. مطالعه دقیق و کامل پرونده و مطابقت اظهارات طرفین، شهود و مدارک موجود با هم در بخش‌های مختلف پرونده.
  2. نکته برداری از مطالب مهم و کاربردی پرونده جهت درج در لایحه.
  3. یافتن مواد قانونی مربوطه و کشف ابزار مناسب حقوقی به منظور استدلال در پرونده.
  4. دقت کردن در لایحه یا دادخواست طرف مقابل با عنایت به مواردی که می تواند موجب رد دعوا یا خواسته باشد.
  5. کنترل نمودن تمبر مالیاتی وکیل مقابل.
  6. نگارش خوانا و تمیز لایحه (ترجیحاً تایپ آن) با استفاده از کلمات حقوقی، ادبی و رعایت کلیه نکات نگارشی، اشاره دقیق به مستندات با ذکر شماره، تاریخ و صفحه آن و پرهیز از زیاده گویی و بیان مطالب نامرتبط.

چنانچه قصد دارید به تمامی قوانین و مقررات کشور در دوره های مختلف دسترسی داشته باشید پیشنهاد می کنیم اپلیکیشن شهرداد را دانلود کنید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید