خانه دسته‌بندی نشده جزییات قانون اجازه پدر برای ازدواج دختر

جزییات قانون اجازه پدر برای ازدواج دختر

2
57
اجازه پدر در ازدواج دختر
اجازه پدر در ازواج دختر

به دنبال بالا رفتن سن ازدواج در جامعه، آداب و رسوم این امر نیز تا حد زیادی دستخوش تغییر شده و ازدواج های سنتی جای خود را به ازدواج های مدرن داده است. هم اکنون بسیاری از افراد، پس از انتخاب همسر آینده و آشنایی، در مراحل پایانی فرد مورد نظر را به خانواده خود معرفی می کنند. البته درمورد جدایی و طلاق نیز درحال حاضر، با پیش آمدن کوچکترین مشکلات تصمیم به طلاق توافقی میگیرند و با کسی مشورت نمی کنند.

علیرغم دگرگونی سنت های قدیمی، برخی مقررات قانونی کماکان بر شکل گیری نهاد خانواده حاکمیت دارد. اگرچه قانون در مورد موافقت خانواده با ازدواج پسران مقررات خاصی را وضع نکرده است، اما موافقت پدر برای ازدواج دختران باکره از جمله مهمترین احکام قانونی است که باید رعایت شود. به این ترتیب که اجازه پدر در ازدواج دختر باکره لازم است؛ در صورت فوت پدر رضایت جد پدری لازم است که در صورت نبود آن، نکاح غیر نافذ خواهد بود. اگر پدر بدون دلیل مخالفت ورزد دادگاه طی حکمی اجازه ازدواج را صادر خواهد کرد.

اجازه پدر در ازدواج دختر
ازدواج دختر

مقاله پیشنهادی: آنچه خانم ها باید درباره نفقه بدانند

براساس قانون مدنی کشور ما، صحت ازدواج دختر باکره ای که به سن بلوغ رسیده باشد (یعنی بالای ۹ سال تمام قمری) موقوف به تأیید پدر یا جد پدری است. 

بنابراین تنها ازدواج دختران باکره بالغ باید با اذن پدر صورت بگیرد. اذن مورد نظر باید به صورت خاص و مربوط به مرد معین باشد و علی الاصول ولی قهری نمی تواند به طور کلی و بدون اشاره به فرد خاصی، رضایت خود را اعلام کند. لازم به ذکر است سایر اعضای خانواده مانند مادر چنین اختیاری ندارند.

از دست دادن بکارت سبب زایل شدن اذن پدر می شود. به موجب رای وحدت رویه (۱-۲۹/۱/۶۳) تفاوتی ندارد بکارت به طور مشروع یا نامشروع از بین رفته باشد. بنابراین اگر دختری از طریق ازدواج، عملهای جراحی، ورزش و … بکارت خود را از دست دهد یا به طور نامشروع و در اثر تجاوز، زنا و … برای ازدواج نیازی به اجازه پدر خود ندارد. 

اذن کدام یک از پدر یا پدربزرگ لازم است؟

حکم ماده ۱۰۴۳ برگرفته از فقه امامیه میباشد و اختیار دادن اجازه را به صورت همزمان به پدر و جد پدری داده است. اما برخی حقوقدانان معتقدند در شرایط کنونی و با توجه به اینکه پدر نظارت بیشتری در رشد و تربیت فرزندان خود دارد، همچنین طبق سیاق ماده که ابتدا پدر و سپس جد پدری را ذکر کرده، باید قائل به این بود که میان اختیار این دو، رابطه طولی و تقدم و تأخر برقرار است.

چنانچه پدر و جد پدری دختری در قید حیات باشند، پدر برای موافقت با ازدواج وی، نسبت به جد پدری اولویت دارد.

مخالفت از روی لجبازی توسط پدر در دادن اجازه

ولایت پدر و جد پدری جهت مصلحت دختر و برای تأمین منافع وی میباشد. این اختیار مانند هر حق دیگری با محدودیت هایی همراه است و اگر اعمال آن منجر به ضرر سوء استفاده شود، از بین خواهد رفت. به همین دلیل قانون مدنی مقرر می دارد چنانچه پدری بدون علت موجه از دادن اجازه خودداری کند اختیار او ساقط میشود و دیگر از این حیث ولایتی بر دختر ندارد.

مراجعه به دادگاه برای گرفتن اجازه ازدواج

پدر برای مخالفت برای نکاح، باید دلایل موجهی داشته باشد. در غیر این صورت دختر می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کرده و با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج کند، تقاضای صدور حکم مبنی بر ازدواج به علت مخالفت پدر را بنماید.

در این صورت، پدر باید اقامه دلیل کرده و برای نظر خود مستندات کافی ارائه دهد. در صورت عدم اقامه دلیل، ولایت وی ساقط می شود و دادگاه با احراز نکاح صورت گرفته، اجازه ازدواج را صادر می نماید.

لزوم اجازه پدر برای ازدواج دختر
اجازه پدر در ازدواج دختر

مقاله پیشنهادی: حقوق مالی زن و شوهر در نکاح موقت

در صورتی که دختری بدون اذن پدر ازدواج کند وضعیت عقد چگونه خواهد بود؟

از آنجایی که سردفتری که بدون اجازه پدر اقدام به ثبت ازدواج کند، مرتکب تخلف انتظامی شده و مجازات می‌شود و دفاتر ازدواج و طلاق بدون حضور و موافقت پدر از ثبت ازدواج خودداری می ورزند، اما ممکن است بدون اقدام به ثبت، زن و مردی اقدام به انعقاد نکاح کنند. در این صورت، عقد صورت گرفته غیرنافذ بوده و تا زمانی که تأیید پدر به آن ملحق نشود، صحیح نخواهد بود. در صورتی که پدر مخالفت خود را ابراز نماید نکاح باطل خواهد شد لکن با اعلام رضایت از حالت تزلزل خارج شده و تبدیل به عقدی صحیح میشود.

پشیمان شدن پدر از اجازه خود

پس از اینکه پدر بعد از ازدواج، موافقت خود را به طور صریح یا ضمنی اعلام کرد دیگر حق رجوع از آن را ندارد، چرا که با اعلام رضایت خود، عقد غیر نافذ را تبدیل به عقد صحیح مینماید و دیگر نمیتواند از اراده خود عدول کند. به اصطلاح پشیمانی دیگر فایده ندارد!

رضایت پدر در ازدواج موقت

در ازدواج چه دائم باشد یا موقت، اذن پدر لازم است مشروط به اینکه دختر باکره باشد. ماده ۱۰۴۳ ق.مدنی به طور مطلق لزوم اذن پدر یا جد پدری را برای ازدواج دختر باکره بیان کرده است.

اگرچه در فقه اختلاف نظرهایی در این مورد وجود دارد و برخی از فقها اجازه پدر را برای ازدواج موقت دختر باکره رشیده لازم نمی دانند، اما ماده ۱۰۴۳ و رویه محاکم، ناظر بر لزوم اذن پدر است.

رضایت پدر برای ازدواج دختران تحصیلکرده سی ساله

مطابق قانون مدنی ما (م ۱۰۴۳) مسائلی مانند سن، تحصیلات و شغل تاثیری تاثیری بر لزوم موافقت پدر با ازدواج دختر ندارد. تنها اگر قبل از ازدواج بکارت دختر به هر دلیلی (خواه مشروع یا نامشروع) از بین برود ولایت پدر ساقط و نیازی به اجازه وی نخواهد بود.

از بین رفتن بکارت در اثر ازدواج قبلی، تجاوز، زنا، حرکات ورزشی، تصادف، عمل جراحی و … مواردی هستند که سبب از بین رفتن لزوم اجازه پدر میشوند. 

اذن پدر برای ازدواج دختر

اگر خانمی پس از ازدواج باکره بماند، برای ازدواج دوم باید اجازه بگیرد؟

مطابق قانون مدنی ما، پاسخ این سوال مثبت است. در اذن پدر برای ازدواج دختران، باکره بودن ملاک است. صرف ازدواج باعث از بین رفتن لزوم اذن پدر برای ازدواج های بعدی نمی شود. بنابراین اگر فردی دادخواست طلاق داده و جدا شود ولی هنوز باکره باشد، برای ازدواج های بعدی خود خواه دائم یا موقت، باید مجدداً از پدر خود اجازه بگیرد. در صورت فوت پدر، جد پدری باید اذن دهد.

کلام آخر

دختران باکره برای ازدواج به اذن پدر یا جد پدری خود نیاز خواهند داشت. می توانید با مراجعه به اپلیکیشن شهرداد با شرایط حقوقی مختلف که در این مورد وجود دارد و همچنین دیگر قوانین ازدواج و طلاق آشنا شوید.

2 دیدگاه‌ها

  1. کاملاً درسته!
    اگه پدری بی دلیل اجازه نده و فقط بخواد لجبازی کنه، باید حق قانونیش در این مورد ازش گرفته بشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید