طلاق توافقی چیست؟

ازدواج یک پیمان مقدس به شمار می رود که باعث شکل گیری نهاد خانواده می شود. اما گاهی در زندگی مشترک همه چیز به خوبی پیش نمی رود و زن و مرد با یکدیگر به مشکل بر می خورند. راهکارهای زیادی برای مصالحه و بازگشت به زندگی مشترک وجود دارد اما گاهی اوقات هیچ راهی برای آشتی و ادامه دادن زندگی مشترک نیست. در چنین مواقعی شرع و قانون راهکار طلاق را برای پایان دادن به این رویه و آسودگی زوجین پیش پای آنها قرار داده است. طلاق به روش های مختلفی می تواند انجام پذیرد. طلاق می تواند یک طرفه و از سوی مرد یا زن انجام شود. راه سومی برای طلاق نیز وجود دارد که نام آن طلاق توافقی می باشد. در این مقاله از شهرداد قصد داریم به چالش ها و مسائل مختلف طلاق توافقی بپردازیم.

 طلاق توافقی نوعی طلاق است که در آن همه چیز با توافق زوجین پیش می رود. در طلاق توافقی زن و مرد بر سر همه چیز از جمله مهریه، حضانت فرزندان، اجرت المثل، نفقه، نفقه فرزندان و دیگر مسائل مالی توافق می کنند و این توافق نزد دادگاه به رسمیت شناخته می شود.

طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

طلاق توافقی به این دلیل انجام می شود که طرفین هر دو از ادامه زندگی مشترک امید بریده اند و قصد جدایی دارند و می خواهند با کمترین دردسر این کار را انجام دهند. اما قانون برای کاهش آمار طلاق تدابیری اندیشیده است. به علت آسان بودن مراحل طلاق توافقی بسیاری از زوج های جوان با بروز اولین ناملایمات، نخستین راه حل را طلاق توافقی می بینند و می خواهند از یکدیگر جدا شوند. برای اینکه از تصمیم عجولانه زوج ها جلوگیری شود، قانون مراحل ویژه ای را برای طلاق توافقی در نظر گرفته است. طبق جدیدترین قانون درباره طلاق توافقی، زوجین باید قبل از مراجعه به دادگاه برای صدور رای عدم امکان سازش، نزد مشاوره خانواده رفته و طی جلساتی مشکلات خود را بازگو کنند تا در صورت امکان راه حلی برای آن اندیشیده شود. در صورت نرسیدن به راه حل، مرکز مشاوره گواهی عدم انصراف از طلاق را برای زوجین صادر می کند و زوجین با ارائه این گواهی به دادگاه می توانند مراحل طلاق خود را پی بگیرند.

مراحل طلاق توافقی

ثبت نام در سامانه تصمیم و حضور در جلسات مشاوره

همانطور که گفته شد در صورت داشتن تصمیم برای طلاق توافقی باید ابتدا جلسات مشاوره را در مراکز مداخله در طلاق گذراند. این مراکز مشاوره تحت نظر سازمان بهزیستی هستند و تلاش دارند قبل از اقدام برای طلاق راه حلی برای زوجین پیدا کنند. باید ابتدا در سامانه نوبت دهی تصمیم ثبت نام کرده و اطلاعات زوجین را وارد کنید. سپس در زمان های مقرر شده به مرکز مشاوره ای که انتخاب کرده اید مراجعه کرده و جلسات مشاوره را بگذرانید. در صورتی که جلسات مشاوره نتیجه ای نداشت، این مرکز برای شما یک گواهی تحت عنوان گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می کند.

تقدیم دادخواست طلاق توافقی

پس از اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مداخله در طلاق، زوجین یا وکلای زوجین باید به همراه مدارک لازم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق خود را تقدیم کنند. 

شرایط طلاق توافقی

تعیین وقت دادرسی

پس از تقدیم دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی، نوبت اختصاص یافته به زوجین برای مراجعه به دادگاه از طریق یک ابلاغیه الکترونیکی در سامانه ثنا به اطلاع زوجین خواهد رسید. به محض صدور ابلاغیه در سامانه یک پیامک به موبایل طرفین فرستاده خواهد شد و در آن زمان زوجین می توانند نوبت خود را مشاهده نمایند.

حضور در جلسه دادگاه

در مرحله بعد زوجین یا وکلای آن ها باید در روز و ساعت تعیین شده در ابلاغیه الکترونیکی با در اختیار داشتن مدارک لازم به دادگاه مراجعه کنند.

مشاوره در دادگاه

در گام بعدی بعد از مراجعه به دادگاه می بایست زوجین یا وکلای آن ها مجددا در واحد مشاوره مستقر در دادگاه حضور پیدا کننند و با یکدیگر مذاکره کنند. مشاور خانواده در دادگاه سعی می کند طرفین را به مصالحه دعوت کند و با ارائه پیشنهادات و نصیحت هایی طرفین را از طلاق منصرف کند. در صورت پافشاری و اصرار زوجین یا وکلای آن ها به طلاق، مشاور خانواده درباره مصلحت یا عدم مصلحت طلاق اظهارنظر می کند. سپس توافق نامه طلاق که طرفین آن را نوشته اند، توسط مشاور خانواده دادگاه تکمیل شده و به قاضی ارجاع داده می شود.

قانون طلاق توافقی

احراز باردار بودن یا نبودن زوجه

در گام بعدی باید برای صدور گواهی عدم امکان سازش، بارداری یا عدم بارداری زوجه برای دادگاه احراز شود. برای احراز بارداری یا عدم بارداری سه راه وجود دارد:

مراجعه به آزمایشگاه پیش از رفتن به دادگاه

قبل از مراجعه به دادگاه خانواده، زوجه به آزمایشگاه مراجعه کرده و گواهی عدم بارداری خود را از آزمایشگاه دریافت کند و بعد به دادگاه خانواده مراجعه کند.

اقرار زوجه به عدم بارداری و مراجعه به آزمایشگاه بعد از دریافت گواهی عدم سازش

در صورت اقرار زوجه به عدم بارداری، گواهی عدم سازش توسط دادگاه صادر شده و اقرار زوجه در این گواهی ذکر می شود. اما نکته مهم این است که قبل از مراجعه به دفتر طلاق باید گواهی عدم بارداری از آزمایشگاه گرفته شود و به دفتر طلاق ارائه شود.

اتفاق نظر زوجین بر وجود جنین

در صورتی که زوجین اتفاق نظر داشته باشند که جنین وجود دارد، این مورد در گواهی عدم سازش ذکر شده و گواهی صادر می شود.

مدارک طلاق توافقی

نکته

در صورت باکره بودن زوجه نیازی به دریافت گواهی عدم بارداری نیست اما به جای آن باید زوجه با مراجعه به پزشکی قانونی و انجام معاینات مربوطه، گواهی سلامت بکارت را دریافت کرده و به دادگاه ارائه کند.

نکته

در صورت یائسه بودن زوجه نیز نیازی به دریافت گواهی عدم بارداری نیست و گواهی عدم امکان سازش صادر می شود.

حضور مجدد در دادگاه و صدور رای عدم سازش

پس از انجام تمام اقدامات گفته شده، زوجین یا وکلای آن ها باید به دادگاه مراجعه کرده و دادگاه با در نظر گرفتن نظر مشاور، شرایط زوجین و محتویات پرونده اقدام به صدور رای عدم امکان سازش می نماید که با ارائه این گواهی به دفاتر طلاق می توان طلاق را ثبت کرد.

مراجعه به دفتر طلاق

در مرحله آخر و بعد از دریافت گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه، زوجین یا وکلای آن ها باید حداکثر تا سه ماه بعد از اخذ رای به همراه این گواهی و دیگر مدارک لازم به دفاتر طلاق مراجعه کرده و صیغه طلاق را میان خود جاری کنند.

‫4 دیدگاه ها

  1. خوبیه طلاق توافقی اینه که از دعوا و درگیری آدم راحته
    به نظرم روش منطقی واسه کسایی که باهم نمیسازن همین طلاق توافقیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا