طلاق و مهریه

آیا می توان مهریه بیشتر از 110 سکه را گرفت؟

خلاصه: مهریه به هر میزانی که باشد پس از عقد به مالکیت زن در می آید و وی می تواند آن را مطالبه کند. اما در مورد مهریه بالای ۱۱۰ سکه، زن باید اثبات کند که مرد تمکن مالی دارد.

اگر سری به قسمت اجرای احکام دادگاه ها یا اجرای ثبت بزنید یا احیاناً خدای نکرده پایتان به دادگاه باز شود و پای درد دل زندانیان مهریه بنشینید به این واقعیت پی می­برید که مهریه از ماهیت پیشین خود که هدیه ­ای از جانب مرد به زن بوده، فاصله بسیاری گرفته است. بحث و جدل در مورد این هدیه از جلسات خواستگاری شروع شده و در جلسات دادگاه به اوج خود می­رسد. هنگامی که پای آقایان به زندان باز می­شود تازه متوجه می­شوند که ای کاش روزی که سند ازدواج را امضا می­زدند و گول لبخندهای بزرگترها را خوردند و باور کردند که مهریه را کی داده و کی گرفته، کمی هوشیارتر بودند و با چشم و گوش بازتری نسبت به این هدیه! تصمیم می­ گرفتند.

البته در طلاق توافقی می توان بر سر مهریه به توافق هایی رسید و تعداد آن را کاهش داد، اما در غیر اینصورت باید پرداخت کرد.

مهریه ­مان را چقدر تعیین کنیم؟ ۱۱۰ سکه، کمتر یا بیشتر؟

بر اساس قانون به محض اینکه صیغه نکاح جاری شد، مهریه به مالکیت زن درمی­آید و منعی برای میزان آن نیز وجود ندارد. طرفین می­­توانند هر تعداد سکه را که بخواهند به عنوان مهریه قرار دهند. حتی می­توان چنین مقرر کرد که زن، مرد یا فرد دیگری مثلاً یکی از اعضای خانواده­شان میزان آن را تعیین کنند. البته چنان­چه اختیار تعیین، به زن داده شود، بیشتر از مهرالمثل نمی­تواند تعیین کند. هر گاه در ازدواج مهریه تعیین نشود، بر اساس شرایط زمان و مکان و خصوصیات زن از قبیل تحصیلات، جایگاه اجتماعی، شغل و … مهریه­ای تعیین و به زن داده می­شود که مهرالمثل نام دارد. بنابراین می­توان مهریه را هم بیشتر از ۱۱۰ سکه و هم کمتر از آن قرار داد.

طلب مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه

مقاله پیشنهادی: آنچه خانم ها باید درباره نفقه بدانند

تفاوت مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه با کمتر از آن چیست؟

براساس ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده، چنان­چه خانمی بخواهد مهریه خود را مطالبه کند و پرونده اجرایی تشکیل دهد، میزان آن وی در روند اجرایی تاثیرگذار است. از این نظر دو حالت وجود دارد:

۱- تا ۱۱۰ سکه یا تا معادل ۱۱۰ سکه: چنان­چه فرضاً مهریه­ی خانمی ۵۰ سکه یا ملکی معادل با ۵۰ سکه باشد، می­تواند آن را به صورت عادی مطالبه کند و اگر شوهر وی، به اندازه کافی اموال نداشته باشد، به دستور مرجع قضایی جلب می­شود. در این حالت، شوهر باید اثبات کند که هیچ مالی ندارد و اعسار خودش را ثابت کند. به محض مطالبه خانم، مرجع قضایی شوهر را مکلف به پرداخت مهریه، اموال وی را شناسایی، توقیف و در صورت نداشتن هیچ مالی، وی را بازداشت می­کند.

۲- بیشتر از ۱۱۰ سکه یا بیشتر از معادل ۱۱۰ سکه: چنان چه مهریه زنی ۲۰۰ سکه یا هر مثلاً ملکی به ارزش ۲۰۰ سکه باشد، در مورد آن قسمت که معادل ۱۱۰ سکه یا معادل آن است ابتدا شوهر ملزم به پرداخت آن می­شود و به تقاضای زن، اموال وی توسط مرجع قضایی شناسایی و توقیف می­شود. اما در مورد مازاد بر ۱۱۰ سکه یا معادل آن، در صورت عدم پرداخت توسط شوهر، این زن است که ملزم به معرفی اموال شوهر است و باید ثابت کند شوهر اموالی داشته ولی حاضر به پرداخت مهریه نیست. اگر مالی از شوهر توسط زن معرفی شود، آن مال توقیف می­گردد و با فروش آن، پرداخت می­شود. در صورتی که شوهر هیچ مالی نداشته باشد، جلب وی ممکن نیست. به عبارت دیگر در مورد مازاد بر ۱۱۰ سکه، اصل بر اعسار شوهر است و تا زمانی که اموالی از وی معرفی نشود، وی بازداشت نمی­شود.

مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

اینکه در سند ازدواج، عندالمطالبه یا عندالاستطاعه می ­نویسند به چه معناست؟

اصطلاحی که خیلی از افراد به آن توجه نمی­ کنند، عندالمطالبه بودن یا عندالاستطاعه بودن است. این ویژگی هنگام ثبت نکاح در سند ازدواج قید خواهد شد. گاهی دیده شده که به دلیل ناآگاهی طرفین یا قصور و غفلت سردفتر، اشتباهی رخ داده که سبب ضایع ­شدن حقوق طرفین می­شود. مهریه عندالمطالبه به این معناست که به محض مطالبه زن، شوهر مکلف به پرداخت آن است و نیازی نیست که زن ثابت کند شوهر توانایی پرداخت دارد. اما در صورتی که از نوع عندالاستطاعه باشد، پرداخت آن منوط به استطاعت مالی شوهر می­باشد و اگر وی مالی نداشته باشد، نمی توان او را اجبار و جلب نمود.

آیا مهریه عندالاستطاعه قابل مطالبه است؟

پاسخ به این سوال مثبت است. اما درخواست زن به تنهایی کفایت نمی­کند و باید تمکن مالی مرد را نیز ثابت کند. مثلاً چنان­چه مهریه ۱۰۰ سکه تعیین شده باشد، خانم باید ثابت کند که ملکی به اسم مرد ثبت شده یا وی مالک خودرویی است یا مقدار قابل توجهی پول در حساب­های بانکی وی سپرده ­گذاری شده یا وی سهام بورسی دارد. در این مواقع بهتر است با یک مشاوره حقوقی مشورت کند تا اقدام بهتری داشته باشد. اگر شوهر کارمند باشد، حقوق او را نیز می توان به میزن یک چهارم (در صورتی که زوج بچه داشته باشد.) و یک سوم (اگر فرزندی نداشته باشد.) توقیف نمود. اما اگر مرد هیچ یک از این موارد را نداشته باشد، نمی­توان وی را جلب کرد.

اگر مهریه مقداری پول باشد، آیا می توان آن را به نرخ روز دریافت کرد؟

به طور کلی مهریه به نرخ روز محاسبه و پرداخت می­شود خواه تعدادی سکه، ملک یا هر مال دیگری باشد. در موارد که مقداری پول و به ریال باشد، در طول زمان، ارزش پول کاهش می­یابد به همین دلیل بر اساس میزان تورم و تغییرات شاخص قیمت که بانک مرکزی اعلام می­کند، میزان آن محاسبه شده و به روز می­شود. البته در پرداخت به این روش باید از زمان سررسید تا زمان تأدیه، شاخص قیمت سالانه به طرز فاحشی تغییر کرده باشد و زن نیز پرداخت آن را مطالبه کرده باشد. از تاریخ مطالبه خسارت دیرکرد نیز به زوجه تعلق می­گیرد.

مهریه عندالمطالبه

مهریه به وجه رایج به نرخ روز براساس فرمول زیر محاسبه می­ شود:

«متوسط شاخص بها در سال قبل تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضرب در مهریه مندرج در عقدنامه.»

در پایان توجه داشته باشید:

– قبل از نوشتن هر قراردادی از جمله نکاح، از مشورت وکلای مجرب بهره ببرید تا بعداً مشکلات حقوقی گریبانگیر شود نشود. نگارش شروط ضمن عقد ازدواج نیز مانند سایر قراردادها نیازمند دقت حقوقی است.

برای اطلاع از تمامی قوانین حقوقی ایران می توانید اپلیکیشن حقوقی رایگان شهرداد را نصب کنید و یا از خدمات وکیل آنلاین این مجموعه استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. مهریه یک موضوع مهمه و این حرف که میگن «مهریه رو کی داده و کی گرفته» صحت نداره. از همون اول باید راجع بهش توافق بشه
    زن بیچاره مجبور میشه برای خلاص شدنش طلاق بگیره
    بعدشم باید برای مهریه که حقشه دنبالش بدوعه آیا بهش بدن یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا