سایر موضوعات حقوقی

تفاوت سهم الارث دختر و پسر

تقسیم اموال، از مهم­ترین مسائلی است که پس از فوت افراد مطرح می ­شود. بسیار دیده شده که این موضوع، منشأ اختلافات فراوانی شده و پای ورثه را به دادگاه باز کرده است. در این میان تفاوت ارث زن و مرد، از مواردی است که حساسیت بیشتری را در میان وارثان برمی ­انگیزاند. در این مقاله چگونگی تقسیم ارث میان فرزندان دختر و پسر به موجب قانون ارث و قواعد آن را بررسی می­ کنیم.

مفهوم ارث

ارث و میراث، به معنی باقیمانده چیزی است و ارث­ بردن، به معنی انتقال اموال و دارایی فرد پس از فوت به بازماندگانش می­ باشد که این انتقال به صورت قهری بوده و در اثر قرارداد نمی­ باشد. قوانین ارث کشور ما بدون آن که تعریفی از ارث ارائه دهند صرفاً ارث را یکی از اسباب تملک برشمرده ­اند؛ بدین معنی که یکی از مواردی که افراد به موجب آن می ­توانند نسبت به چیزی مالکیت پیدا کنند، ارث ­بردن می باشد.

چه کسانی از متوفی ارث می­ برند؟

پیش از پرداختن به ارث دختر و پسر باید ابتدا بدانیم چه عواملی سبب می­ شود که وراث فرد بتوانند از اموال وی ارث ببرند. براساس قانون ارث، برای تحقق مالکیت به موجب ارث، افراد باید دارای رابطه نسبی یا سببی با متوفی بوده و در زمان فوت وی، در قید حیات نیز باشند.

رابطه نسبی به موجب خویشاوندی خونی شکل می­گیرد یعنی افراد از یکدیگر متولد می ­شوند مانند رابطه میان مادر و فرزند. در مقابل رابطه سببی، به موجب ازدواج میان دو نفر شکل می­ گیرد مانند رابطه زن و شوهر که اگر ازدواج آن­ها دائمی باشد، سبب ارث­ بردن از یکدیگر خواهد شد.

قانون ارث

طبقات ارث

به موجب قانون مدنی که احکام و قواعد ارث را بیان کرده است، وراث در سه طبقه قرار می­گیرند:

۱- طبقه اول: شامل پدر و مادر و فرزندان و نوه ­ها

۲- اجدات و جدات (هر چقدر بالاتر رود) و خواهر و برادر (در صورت نبود آن­ها، فرزندانشان)

۳- عمو و عمه و خاله و دایی (در صورت نبودنشان فرزندان آن­ها و در صورت نبود فرزندان آن­ها عمو و عمه و خاله و دایی پدر و مادر)

تقسیم ارث به این صورت است که هر طبقه نسبت به طبقه بعدی خود در اولویت قرار گرفته و ابتدا ارث میان وراث طبقه اول تقسیم می­ شود و اگر کسی در این طبقه نباشد نوبت به طبقات بعدی می­ رسد. البته زوج و زوجه در کنار تمام طبقات ارث می­برند چرا که آن­ها سهم مخصوص به خود را دارند.

جایگاه پسر و دختر در قانون ارث

همان طور که گفتیم در قوانین مربوط به ارث، وراث در سه طبقه تقسیم­ بندی شده ­اند. دختر و پسر در طبقه اول قرار دارند که هم­ردیف پدر و مادر می­ باشند. بدین معنی که نخستین کسانی که در صف اول تقسیم ارث قرار می­ گیرند والدین و فرزندان فرد می­ باشند. به عنوان مثال چنان چه فردی فوت کند و پدر، دو پسر، یک دختر، خواهر و برادر، عمو و دایی داشته باشد، ارث وی تنها میان پدر، دو پسر و دختر وی تقسیم می ­شود و چیزی به سایر خویشاوندان نمی­ رسد.

حالت ­های مختلف ارث دختر و پسر

مطابق قواعد ارث، چندین حالت برای تقسیم ارث میان وراث طبقه اول در نظر گرفته شده است. قوانین ارث میان حالتی که تنها وراث، اولاد یا والدین باشند تفکیک قائل شده­ اند. هم­چنین ممکن است در کنار وراث طبقه­ اول، همسر متوفی نیز قرار بگیرد که در احکام ارث، این فروض نیز بیان شده است.

ارث و میراث

فرض اول: ارث دختر یا پسر تنها

براساس قواعد تقسیم ارث، در فرضی که تنها وارث فرد یک پسر یا یک دختر است و هیچ ورثه دیگری اعم از پدر و مادر یا همسر نداشته باشد، تمام مال و اموال به فرزند وی خواهد رسید. (ماده ۹۰۷ قانون مدنی)

فرض دوم: ارث چند دختر یا چند پسر

در صورتی که وراث فرد چند دختر یا چند پسر باشند، ماترک به طور مساوی میان دخترها یا پسرها تقسیم خواهد شد. به عنوان مثال اگر فردی فوت کند و تنها سه دختر باشد، سه دختر به صورت مساوی ارث می­ برند. در خصوص پسران متوفی نیز همین حکم جاری است.

فرض سوم: ارث چند دختر و چند پسر با هم

در این حالت، متوفی چند دختر و پسر دارد که هر پسر وی، سهمی به اندازه دو برابر دختر خواهد برد. مثلاً اگر ورثه دو دختر و یک پسر باشند، کل ورثه به چهار قسمت تقسیم می­ شود و هر کدام از دخترها یک چهارم و پسر دو چهارم (دو برابر هر یک از دخترها) ارث می­ برند.

تقسیم ارث دختر و پسر

ارث نوه ­ها

باید توجه داشته باشید طبق قوانین مربوط به ارث، تا زمانی که فرزندان فردی در قید حیات باشند، نوه­ های وی ارث نخواهند برد. نوه ­ها تنها زمانی می­توانند در دارایی ­های متوفی سهیم شوند که هیچ یک از اولاد متوفی زنده نباشند. هم چنین اگر یکی از اولاد متوفی پیش از فوت وی فوت کرده باشد، فرزندان وی ارث نخواهد برد؛ چرا که همان طور که پیشتر گفتیم یکی از شروط تحقق ارث این است که وارث در هنگام فوت مورث خود، زنده باشد. بنابراین اگر فردی دو دختر و یک پسر داشته باشد و در تاریخ ۱/۱/۹۹ فوت کند در حالی که پسر خود را در تاریخ ۱/۱/۹۸ از دست داده باشد، اولاد پسر وی ارث نخواهند برد و ترکه تنها میان دو دختر تقسیم می­شود.

خلاصه: سهم ­الارث پسران دو برابر دختران است. اگر دختر یا پسر تنها وارث باشد کل ماترک را به ارث خواهد برد. و اگر چند دختر یا پسر تنها وارثان باشند، اموال میان آن­ها به طور مساوی تقسیم می­ شود.

در این گفتار تقسیم ارث میان دختران و پسران را در صورتی که تنها وارثان باشند، بیان نمودیم. حال آنکه فروض دیگری نیز متصور است که ممکن است متوفی هم اولاد داشته باشد و هم پدر و مادر. در این صورت تقسیم ارث بر اساس قوانین ارث ما به گونه­ دیگری صورت خواهد گرفت. در مطالب بعدی شهرداد، این فروض را نیز بیان خواهیم نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا