دادخواست طلاق

در شرع و فقه، حق طلاق به عهده مرد می باشد، یعنی شوهر می تواند حقوق مالی و مهریه زن را پرداخت کند و حتی اگر برخلاف میل زوجه باشد می تواند از او جدا شود اما موضوع برای طلاق زن فرق می کند. مگر اینکه زن حق طلاق داشته باشد یا اینکه طلاق توافقی انجام شود. اگر خانم دیگر مایل به ادامه زندگی مشترک نباشد باید دادخواست طلاق بدهد. می توان گفت دادخواست طلاق زن یکی از پیچیده ترین و رایج ترین پرونده های قضایی است.

تنها درصورتی زوجه نیاز به درخواست طلاق ندارد که یا حق طلاق دست او باشد یا اینکه طلاق زوجین به صورت توافقی باشد. این پروسه بسیار پیچیده و زمان بر است به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید تقاضای طلاق بدهید از همان ابتدا به وکیل مراجعه کنید تا مراحل بسیار ساده تر و سریع تر پیش برود. می توانید برای گرفتن وکیل به موسسه حقوقی شهرداد مراجعه کنید.

دادخواست طلاق

مراحل دادخواست طلاق از سوی زن

 • گرفتن وکیل

همان طور که گفتیم پرونده درخواست طلاق جزئیات بسیار زیادی دارد و اگر بخواهید در دادگاه  رای پیروزی را بیاورید ناچارید که از یک وکیل مجرب و ماهر کمک بگیرید.

 • تنظیم کردن دادخواست طلاق و تحویل آن به دادگاه

در این مرحله می توانید به دادگاه خانواده در شهری که زوجه در آن مستقر است دادخواست را تقدیم کنید.

 • چنانچه رای دادگاه اولیه به ضرر زن یا شوهر بود هر کدام از طرفین به مدت ۲۰ روز فرصت تجدید نظر دارند؛ یعنی می توانند درخواست تجدید نظر بکنند. در این صورت پرونده طلاق به دادگاه تجدید نظر ارسال می شود. معمولا قاضی های دادگاه تجدید نظر نسبت به قاضی های دادگاه اولیه با تجربه تر و با دقت تر هستند. در بیشتر موارد نیازی به حضور زن یا شوهر در دادگاه تجدید نظر نیست.
 • پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر، اگر باز هم زن یا شوهر از حکم ناراضی بود می تواند در فرصت ۲۰ روزه مجددا درخواست فرجام خواهی بکنند. بعد از فرجام خواهی، پرونده دادخواست طلاق به دیوان عالی کشور فرستاده خواهد شد.

زوجه با چه دلایلی می تواند دادخواست طلاق بدهد؟

در سند ازدواج ۱۲ شرط ذکر شده که در صورت رعایت نشدن هر یک از آنها زوجه می تواند درخواست طلاق دهد. وکیل شما بهترین راه حل را انتخاب می کند تا شما بتوانید در اسرع وقت به هدف خود برسید. علاوه بر این ۱۲ شرط، طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی که به نام اثبات عسر و حرج نام دارد هم زوجه می تواند دادخواست طلاق تنظیم کند. منظور از عسر و حرج یعنی شرایطی که ادامه زندگی را برای زوجه سخت و مشکل کند.

درخواست طلاق

دادخواست طلاق چه مدتی طول میکشد؟

همان طور که می بینید مراحل دادخواست طلاق بسیار طولانی است و اگر ۳ مرحله دادگاه ها طی بشود حدود یکسال طول می کشد، مگر اینکه زن و شوهر در هیچ مرحله ای شکایت نکند.

مهم ترین دلایلی که زن به واسطه آنها می تواند طلاق بگیرد عبارتند از:

 • اگر شوهر حداقل به مدت ۶ ماه نفقه نپردازد
 • سوء رفتار مرد، مثلا اگر شوهر همسرش را به باد کتک بگیرد
 • اعتیاد به مواد مخدر زوج
 • بچه دار نشدن مرد
 • اگر مرد بیماری لاعلاجی داشته باشد
 • اگر شوهر به مدت ۶ ماه همسرش را ترک کرده باشد
 • بیماری های مقاربتی شوهر
 • ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه زوجه
 • اثبات خیانت زوج در دادگاه
 • اگر شوهر بالای ۵ سال در زندان باشد یا اینکه جرایمی مرتکیب شده باشد که برخلاف شأن زن است
 • اگر زن به ضدت از همسرش متنفر باشد و نتواند با او زندگی کند به شرط بخشش کل مهریه اش می تواند طلاق بگیرد
 • نداشتن رابطه جنسی در یک مدت مشخص
 • عدم تهیه مسکن برای مدت متعارف
 • رها کردن زوجه
 • رابطه جنسی غیرمتعارف
شرایط دادخواست طلاق

در صورت دادخواست طلاق از طرف زوجه چه مقدار از مهریه کسر می شود؟

در صورتی که خانم بتواند یکی از شرایط داخل سند ازدواج را ثابت کند وکیل شوهرش می تواند هر مقدار که بخواهد از مهریه را قبول و بخشش کند. در صورتی که ادامه زندگی باعث مشقت و سختی زوجه باشد قاضی تعیین می کند که چه مقدار از مهریه پرداخت و چه مقدار بذل بشود.

دادخواست طلاق از سوی مرد

تا ثبل از سال ۱۳۷۲ طبق قانون مدنی سابق شوهر می توانست هر زمان که اراده کند همسرش را طلاق بدهد و تنها نیاز بود که دو شاهد جور کند. بیشتر این دادخواست های طلاق از روی خشم و عصبانیت بود و مرد پس از مدتی دوباره پشیمان میشد و خواستار برگشت همسر و زندگی مشترکش بود. به همین دلیل در سال ۱۳۷۲ مطابق ماده ۱۱۳۲ قانون مدنی، زوج موظف است از طریق دادگاه مدنی دادخواست طلاق تنظیم کند.

دلیل این کار هم این بود که تا زمانی که حکم دادگاه صادر شود و زن و شوهر در دادگاه حضور یابد مسلما مدت زمانی طول می کشد و در این مدت خشم و احساسات آنی مرد فروکش میکند، و واقعا هم همین اتفاق افتاد. بسیاری از مردانی که با عجله درخواست طلاق داده بودند به زندگی خود برگشتند.

اگر مرد بعد از دادخواست طلاق باز هم در دادخواستش جدی بود باید مهریه همسرش را به طور تمام و کمال پرداخت کند. تا زمانی که زوجه راضی نباشد یعنی نیازهای مالی اش برطرف نشود صیغه محرمیت باطل نمی شود و صیغه طلاق بین زن و شوهر خوانده نمی شود.

دادخواست طلاق از سوی مرد

آیا مرد می تواند پس از انجام طلاق خلق رجوع کند؟

با توجه به ماده های ۱۱۴۳ الی  ۱۱۴۹ قانون مدنی در طلاق خلع تا زمانی که زن به مال البذل (مالی که زن آن را بخشیده) رجوع نکرده ، شوهر نیز نمی تواند به طلاق رجوع کند. یعنی زن بعد از اجرای صیغه طلاق تا عده طلاق باقی است می تواند از آنچه بخشش کرده پشیمان شود و آن را از شوهر مطالبه نماید و مرد هم در مقابل این حق را دارد که به طلاق رجوع کند و برای اینکه این رجوع صورت گیرد شوهر با قصد و اراده باید به صورت لفظی بگوید یا عملی انجام دهد که دلالت بر رجوع داشته باشد.

شهرداد

موسسه حقوقی شهرداد با وکلای با تجربه و ماهر و سابقه درخشانی که دارد می تواند در زمینه دادخواست طلاق به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید اپلیکیشن حقوقی شهرداد را دانلود کرده و از منابع موجود در آن استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا