خانه بیمه و مالیات حقوق مؤدیان مالیاتی

حقوق مؤدیان مالیاتی

0
25
حقوق مودیان مالیاتی

در کشور ما منابع مختلفی از جمله درآمد، سرقفلی، ارث، نقل و انتقال املاک، مالیات بر ارزش افزوده و غیره وجود دارند که به آن ها مالیات تعلق می گیرد. لذا علم و اطلاع از حقوق خویش برای مؤدیان مالیاتی (پرداخت کنندگان مالیات) ضروری بوده و خدمت رسانی به ایشان نیز ایجاب می کند در قبال آنچه که به عنوان مالیات می پردازند متقابلاً از حقوق و خدماتی برخوردار باشند.

با توجه به اهمیت یافتن بیش از پیش حقوق بشر و حقوق شهروندي در عصر کنونی، رويکرد اصلي دولت ها به سمت تکريم مردم و احترام به حقوق آنان سوق یافته و شاهد هستیم که نظام های مالیاتی کشورهای پیشرفته توجه ویژه ای به حقوق مودیان مالیاتی پیدا کرده اند.

در نظام حقوقی ایران نیز جهت تحقق اصول قانون اساسی و عدالت مالياتي، حقوق مؤدیان مالیاتی هرچند به صورت پراکنده و غيرمنسجم، در قوانین و مقررات مورد توجه قرار گرفته است که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

حقوق مودیان مالیاتی چیست

مقاله پیشنهادی: آنچه باید درباره پرداخت مالیات بر ارث بدانید

منشور حقوق مؤدیان مالیاتی

ماده ۲۶ قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه های اجرایی را مکلف کرده است که مردم را با حقوق و تکالیف خود در تعامل با دستگاه های اجرایی آشنا کنند و از طریق وسایل ارتباط جمعی به ویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سطح آگاهی عمومی در این زمینه را ارتقا داده و اطلاعات لازم را به نحو مطلوب و مناسب در اختیار مردم قرار دهند.

قاعدتاً هرچه مردم از حقوق و تکالیف خود مطلع تر باشند و اطمینان داشته باشند از اینکه سازمان مالیاتی در پی شناخت و احقاق حقوق آنها است؛ تمایل بیشتری برای مشارکت در تأمین سرمایه های کشور از طریق پرداخت به موقع مالیات خواهند داشت. در همین راستا منشور حقوق مؤدیان مالیاتی تدوین شده است.

ارائه خدمات مشاوره ای به مؤدیان

ارائه خدمات مشاوره حضوری و تلفنی به وسیله سازمان و ادارات مالیاتی زمینه درک صحیح نسبت به تکالیف قانونی و آیین نامه ای و تکمیل فرم های مالیاتی مربوط به مسائل و مشکلات موجود را فراهم آورده است. در حال حاضر با راه اندازی سامانه تلفنی ۱۵۲۶ امکان پاسخگویی ۲۴ ساعته به سوالات و ابهامات و آشنایی با حقوق مؤدیان مالیاتی فراهم شده است.

مودیان مالیاتی چه حقوقی دارند؟

مقاله پیشنهادی: نکات کاربردی دادرسی مالیاتی

حق اطلاع و اعتراض به برگ تشخیص مالیات

از جمله حقوق مؤدیان مالیاتی اطلاع از وضیعت پرونده مالیاتی می باشد که مؤدی می تواند پس از دریافت برگ تشخیص، به استناد ماده ۲۳۷ ق.م.م (قانون مالیات‌های مستقیم) جهت اطلاع از جزئیات گزارشی كه مبنای صدور برگ تشخیص مالیاتی قرار گرفته است به صورت کتبی استعلام نمایند.

مؤدی یا وکیل ایشان می تواند با همراه داشتن اسناد و مدارک، اعتراض خویش را در فرم مخصوصی که از کارشناس حوزه مالیاتی محل اخذ می دارد؛ خطاب به ریاست امور مالياتي مربوطه یا معاونين یا مدیران ادارات كل امور مالياتي نگارش نماید و مأموران مالیاتی مكلفند جزئیات گزارش را به وی اعلام نموده و هرگونه توضیحی را در این خصوص به مؤدی و یا وكیل وی ارائه دهند.

دادرسی عادلانه در شوراهای حل اختلاف مالیاتی

به موجب مواد ۲۳۸ و ۲۳۹ ق.م.م چنانچه مؤدی با بررسی جزئیات گزارش مبنای صدور برگ تشخیص و انطباق آن با قوانین، مقررات و اسناد و مدارك مثبته به موارد اختلافی برخورد نماید، می تواند ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیاتی شخصاً یا به وسیله وكیل با مراجعه به اداره امور مالیاتی و ارائه مدارك و اسناد لازم تقاضای رسیدگی نماید.

با ارجاع پرونده به هیأت حل اختلاف مالیاتی و به موجب بند ۳ ماده ۲۴۴ ق.م.م، از جمله حقوق مؤدیان انتخاب یكی از اعضای هیأت مربوطه از میان اعضای اتاق بازرگانی صنایع و معادن جمهوری اسلامی یا اتاق تعاون یا جامعه حسابداران رسمی ایران یا مجامع حرفه‌ای یا تشكل‌های صنفی یا شورای اسلامی شهر می باشد.

در هنگام تشكیل جلسه هیأت حل اختلاف مالیاتی نیز مؤدی می تواند نسبت به حضور هر سه نفر عضو هیأت حل اختلاف اطمینان یابد. به موجب تبصره یك ماده ۲۴۴ قانون مالیات‌های مستقیم، جلسات هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی با حضور هر سه عضو رسمیت می یابد. حضور كلیه اعضا می تواند حقوق مؤدیان مالیاتی را بیشتر تضمین کرده و امكان صدور رأی منصفانه را فراهم می‌سازد.

حقوق مودیان مالیاتی

لازم به ذکر است؛ در قانون اساسی ایران به منع تبعیض در همه جنبه ها اشاره شده است و این مهم خود تأکیدی بر لزوم رعایت عدالت مالیاتی از سوی نهادهای مربوطه است پس هرگونه تصمیم و اقدام نهادهای ذیربط دولتی در جهت تضییع حقوق مالیاتی مؤدیان قابل طرح در دیوان عدالت اداری می باشد.

مضافاً آنکه رسيدگي به اعتراضات و شكايات از آرا و تصميمات قطعي كميسيون‌هاي مالياتي منحصراً از حيث نقض قوانين و مقررات يا مخالفت با آنها قابل بررسی در دیوان عدالت اداری است و مؤدیان امکان رجوع به این نهاد رسیدگی را دارند.

شما می توانید با نصب رایگان برنامه شهرداد به تمامی قوانین و مقررات کشور از گذشته تا کنون دسترسی داشته باشید.

  1. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۵۸
  2. قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴
  3. قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶
  4. قانون دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲
  5. حقوق مؤدیان مالیاتی، ولی رستمی، فصلنامه حقوق مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دوره ۳۹، شماره ۱، بهار ۱۳۸۸
  6. تحلیل حقوقی تطبیقی مراجع دادرسی مالیاتی ایران، ناصرعلی منصوریان ـ بهرام چشمپیام، فصلنامه پژوهش مالیات، شماره ۶۷، پاییز ۱۳۹۲

بدون دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید