طلاق و مهریه

6 تفاوت مهم ازدواج دائم و ازدواج موقت

در قوانین کشور ما هر دو نوع ازدواج موقت (یا همان صیغه عامیانه) و دائم به رسمیت شناخته شده است. این دو نوع از ازدواج دارای تفاوت های بارزی هستند که منشأ آثار مهمی نسبت به روابط زن و شوهر می باشند. در ادامه به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

تفاوت های ازدواج موقت و دائم

۱- مدت ازدواج

مهم ترین تفاوت بین دو نوع ازدواج دائم و موقت، مدت می باشد. با این توضیح که ازدواج دائم پیوندی ابدی است که تنها با مرگ از هم گسیخته می شود. البته سخن از شرایطی که زن و شوهر خود تصمیم به جدایی گیرند یا به سببی قانون امکان برهم خوردن آن وجود داشته باشد، جداست. لکن ازدواج موقت تنها برای مدت زمان محدود و مشخصی میان زن و مرد علقه زوجیت ایجاد می نماید و با سپری شدن مدت، عقد شکل گرفته خود به خود از هم پاشیده خواهد شد. بازه ی این مدت می تواند از چند ساعت تا چندین سال را دربرگیرد و کاملاً وابسته به اراده و خواست طرفین است. 

۲- مهریه

دومین تفاوت بارز عقد دائم و موقت، لزوم درج مهریه در صیغه موقت است. اگرچه مهریه در ازدواج دائم نیز از بحث برانگیزترین مواردی است که پیش از جار  شدن ایجاد و قبول از سوی زوجین، به دقت و شدت مورد مذاکره قرار می گیرد اما باید خاطر نشان ساخت که عدم تعیین یا توافق بر عدم مهریه، به صحت عقد خللی وارد نخواهد آورد. لکن در خصوص نکاح موقت شرایط به گونه ی دیگری است. در این نوع از ازدواج، مهریه از چنان اهمیتی برخوردار است که فقدان توافق در خصوص میزان آن، سبب بطلان عقد می گردد.

مهریه ازدواج دائم و موقت

۳- نفقه

یکی از وظایفی که بر عهده ی مرد قرار دارد، پرداخت نفقه همسر می باشد. نفقه براساس ماده ۱۷۰۷ قانون مدنی، نیازهای متعارف و معمولی که با وضعیت زن تناسب داشته باشد را دربرمی گیرد. به زبان ساده مرد مکلف به پرداخت هزینه خانه، پوشاک، خورد و خوراک، لوازم منزل و هزینه های بهداشتی و… می باشد. بنابراین برخلاف آداب و رسوم رایج در کشور ما که تهیه جهیزیه و اثاث منزل توسط خانم ها صورت می گیرد، به لحاظ قانونی، این مورد از وظایف قانونی آقایان است. البته تنها ازدواج دائم است که آقایان را مکلف به پرداخت نفقه می کند و در ازدواج موقت تنها در صورت توافق طرفین یا در فرضی که ازدواج بر مبنای پرداخت نفقه شکل گرفته باشد، آقایان موظف به تامین هزینه های فوق الذکر هستند.

۴- ارث

به موجب قانون مدنی، رابطه ی سببی یکی از دو موردی است که به موجب آن دو نفر امکان ارث بردن از یکدیگر را خواهند داشت. این رابطه به موجب ازدواج شکل می گیرد و به دنبال آن زن و شوهر از اموال هم ارث می برند. اما قانون تنها ازدواج دائم را در این خصوص به رسمیت شناخته است. در ازدواج موقت نه تنها در صورت فوت، زن و مرد از اموال یکدیگر به موجب ارث سهمی نمی برند بلکه هرگونه توافق در این خصوص نیز باطل خواهد بود. البته زن و شوهر می توانند به موجب طرق دیگر انتقال مالکیت، اموال خود را به تملک هم درآورند اما به موجب ارث قادر به این کار نخواهند بود.

ازدواج موقت و دائم

مقاله پیشنهادی: شرایط و مراحل دادخواست طلاق

۵- برهم خوردن ازدواج

۱- موارد انحلال ازدواج موقت: از آن جایی که اعتبار نکاح منقطع یا همان صیغه محدود به زمان تعیین شده توسط طرفین است، پس از انقضای این مدت، خود به خود پایان یافته و منحل می گردد. تا پیش از سررسیدن آن، تنها با بذل مدت از سوی شوهر به زن می توان به عقد پایان داد؛ بدین صورت که شوهر مدت زمان باقی مانده را به همسر خود ببخشد. بنابراین احکام طلاق در این نوع از ازدواج جاری نخواهد بود.

۲- موارد انحلال ازدواج دائم: در ازدواج دائم، طرفین چنانچه قصد جدایی داشته باشند باید با طی کردن تشریفات طلاق، به لحاظ قانونی به عقد خود پایان بخشند.

۳- موارد مشترک انحلال هر دو نوع ازدواج: فوت زن و شوهر سبب پایان یافتن پیوند زناشویی در ازدواج می شود و از این نظر دائمی یا موقت  بودن تاثیری ندارد. هم چنین فسخ نکاح مورد دیگری است که به ازدواج صورت گرفته پایان می بخشد. البته فسخ نکاح به راحتی امکان پذیر نیست و قانون تنها در موارد مشخصی این اجازه را به طرفین می دهد. وجود بیمارهای خاصی در زن و شوهر یکی از این موارد می باشد.

۶- عده

مطابق قواعد فقهی و قانونی ما، پس از انحلال نکاح (به دلیل فوت، طلاق، فسخ یا بذل مدت) زن تا مدتی حق ازدواج مجدد ندارد. این مدت، عده نامیده می شود که در شرایط مختلف، مدت آن متفاوت است.

عده در نکاح دائم: اگر ازدواج منجر به طلاق توافقی یا نوع دیگر شود یا به دلیل فسخ منحل شود، مدت عده ۳ طهر(پاکی از عادت ماهانه) است. عده وفات هم ۴ ماه و ده روز است.

عده در نکاح موقت: عده در نکاح موقت در تمام حالات اعم از انقضای مدت یا بذل مدت توسط شوهر یا فسخ دو طهر است. البته عده وفات همانند ازدواج دائم ۴ ماه و ده روز می باشد.

خلاصه: 

ازدواج موقت و دائم در مدت، مهریه، نفقه، ارث، نحوه انحلال و مدت عده با هم تفاوت های مهمی دارند. مطالب دیگر ما را در خصوص ازدواج و مباحث حقوقی مرتبط با آن در شهرداد دنبال نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا