بازماندگان و چالش های مالیات بر ارث

0
25
مالیات بر ارث
مالیات بر ارث گونه‌ای از مالیات مستقیم و از نوع مالیات بر دارایی است. پس از فوت شخصی اموال و دارایی وی که به وارثانش به ارث می‌رسد مشمول پرداخت مالیات می‌شود

قانون حاکم بر مالیات بر ارث

با تصویب و اجرایی ­شدن قانون اصلاحی مالیات­ های مستقیم در تاریخ ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ و اجرایی­ شدن آن از ابتدای سال ۱۳۹۵، احکام مالیات بر ارث دچار تغییراتی شد. هم­اکنون در فصل چهارم این قانون در مواد ۱۷ تا ۴۳، احکام مالیات بر ارث تشریح شده است. وراث افراد متوفای قبل از ۰۱/۰۱/۱۳۹۵ براساس قانون پیشین باید مالیات بپردازند ولی در مورد افرادی که بعد از این تاریخ فوت کنند، قانون جدید حکم است. در این گفتار بر اساس قانون جدید، احکام مالیات بر ارث را بررسی خواهیم کرد.

مالیات بر ارث وراث طبقه اول

مطابق قانون مالیات­های مستقیم ۹۴، وراث طبقه اول شامل پدر و مادر، همسر، فرزندان و نوه­ ها هستند. درصد مالیاتی که این افراد باید بپردازند بدین شرح است:

نوع اموالسپرده­های مجاز بانکیسهام بورسیسهام غیربورسی و سهم­الشرکهسایر اموال، حق­الامتیاز سپرده­های غیر مجازاملاکحق واگذاری و سرقفلیوسایل نقلیه
درصد مالیات۳%۰٫۷۵%۶%۱۰%۷٫۵%۳%۲%

مالیات بر ارث وراث طبقه دوم

اجداد و برادر و خواهر و اولاد آنها طبقه دوم وراث را تشکیل می­دهند. درصد مالیات وراث طبقه دوم، ۲ برابر وراث طبقه اول و بدین شرح است:

نوع اموالسپرده­های مجاز بانکیسهام بورسیسهام غیربورسی و سهم الشرکهسایر اموال، حق­الامتیاز سپرده­های غیر مجازاملاکحق واگذاری و سرقفلیوسایل نقلیه
درصد مالیات۶%۱٫۵%۱۲%۲۰%۱۵%۶%۴%

مالیات بر ارث وراث طبقه سوم

اعمام (عموها) و عمات (عمه ­ها) و اخوال (دایی­ ها) و خالات (خاله­ ها) و اولاد آنها وراث طبقه سوم هستند که درصد مالیات بر ارث این طبقه ۴ برابر طبقه اول است:

نوع اموالسپرده­های مجاز بانکیسهام بورسیسهام غیربورسی و سهم­الشرکهسایر اموال، حق ­الامتیاز سپرده­های غیر مجازاملاکحق واگذاری و سرقفلیوسایل نقلیه
درصد مالیات
۱۲%
۳%۲۴%۴۰%۳۰%۱۲%۸%

مالیات بر ارث

مقاله پیشنهادی: آنچه باید درباره پرداخت مالیات بر ارث بدانید

چه مواردی از مالیات بر ارث معاف است؟

– لوازم منزل محل سکونت متوفی.

– وجوه بازنشستگي.

– وجوه وظيفه و پس­انداز خدمت و مزاياي پايان خدمت.

– مطالبات مربوط به خسارت اخراج.

-مطالبات مربوط به بازخريد خدمت.

– مطالبات مرخصي استحقاقي استفاده نشده

– مطالبات بيمه­هاي اجتماعي.

– وجوه پرداختي توسط مؤسسات بيمه يا بيمه­گزار و يا كارفرما از قبيل انواع بیمه­های عمر و زندگی، خسارت فوت، ديه و مانند آنها.

– اموال متعلق به وزارتخانه­ها و مؤسسات دولتي، دستگاه­هايي كه بودجه آن­ها به وسيله دولت تأمين مي­شود، شهرداري­ها، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره( و مقام معظم رهبری که مورد وقف يا نذر يا حبس واقع گردد به شرط تأييد سازمان­ها و مؤسسه­هاي مذكور.

– اموالی که طبق قوانین یا احکام خاص مالکیت آنها سلب و یا به صورت بلاعوض در اختیار به وزارتخانه­ها و مؤسسات دولتي، دستگاه­هايي كه بودجه آنها به وسيله دولت تأمين مي­شود، شهرداري­ها، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گرفته، با تأیید نهادهای مزبور از مالیات بر ارث معاف است.

موارد معاف از مالیات بر ارث

مقاله پیشنهادی: بعد از فوت چه بر سر مستمری تامین اجتماعی می آید؟

اظهارنامه مالیات بر ارث

وراث موظف­اند تا یک سال پس از فوت متوفی، اظهارنامه­ای را در خصوص وضعیت دارایی­ها و بدهی­های وی به اداره مالیاتی مربوطه ارائه دهند. در این اظهارنامه باید تمام ماترک با تعیین نوع و ارزش روز زمان فوت و هم­چنین دیون و مطالبات قید شود. سازمان امور مالیاتی کشور فرم­های مخصوصی را بدین منظور تهیه کرده است. کسر هزینه­های کفن و دفن، واجبات مالی و عبادی و دیون محقق متوفی از ماترک منوط به ارائه اظهارنامه خواهد بود. وراث باید به انضمام این اظهارنامه رونوشت یا تصویر گواهی­شده مدارک زیر را نیز تحویل اداره مالیات دهند:

  • اسناد بدهی­ ها و مطالبات متوفی.
  • کلیه اوراق مثبت حق مالکیت متوفی نسبت به اموال و حقوق مالی.
  • آخرین وصیت­نامه متوفی اگر موجود باشد.
  • وکالتنامه یا قیم­نامه، در صورتی که اظهارنامه از طرف وکیل یا قیم یا ولی داده شود.
  • گواهی فوت.
اظهار نامه مالیات بر ارث

آیا گرفتن گواهی حصر وراثت منوط ارائه گواهی تسلیم اظهارنامه است؟

مطابق ماده ۳۱ قانون پیشین، اداره مالیات پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی از سوی بازماندگان متوفی، گواهی‌نامه­ای را موسوم به گواهی تسلیم اظهارنامه صادر می‌کرد و در اختیار آنان قرار می داد که رسیدگی به تقاضای حصر وراثت در دادگاه‌ها موکول به ارائه این گواهی‌نامه شده بود. در قانون جدید و با حذف ماده ۳۱، لزوم صدور گواهی­نامه مزبور از میان رفته است و وراث می توانند بدون مراجعه به اداره مالیاتی جهت اخذ گواهی انحصار وراثت به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.

برای دستیابی به تمامی قوانین و مقررات کشور پیشنهاد می کنیم اپلیکیشن شهرداد را دانلود کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید