الزامات تعیین حق الوکاله

2
23
مبلغ حق الوکاله

وکیل و موکل می­توانند در خصوص میزان حق­ الوکاله با یکدیگر توافق کنند. براساس لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و آیین­ نامه تعرفه حق ­الوکاله مصوب ۱۳۹۸، این توافق معتبر شمرده شده است. مبلغ حق­ الوکاله باید در وکالت ­نامه به صراحت قید شود و وکیل مجاز به درج عباراتی نظیر «طبق تعرفه» نیست. می ­توان مواردی غیر از وجه نقد را نیز به عنوان حق­ الوکاله تعیین کرد؛ در این صورت باید ضمن تقویم اصل حق­ الوکاله و درج اصل آن در وکالت­ نامه، معادل ارزش ریالی آن نیز نوشته شود. هم­چنین طرفین می­توانند در قراردادی جدا از وکالت­ نامه موسوم به قرارداد مالی نسبت به مبلغی کمتر یا بیشتر از تعرفه به عنوان حق ­الزحمه وکیل توافق نمایند.

درج حق­ الوکاله بیشتر یا کمتر از تعرفه

میزان حق­ الوکاله می­تواند افزون بر تعرفه مقرر باشد. در این صورت، وکیل ملزم به ابطال تمبر مالیاتی موضوع ماده ۱۰۳ قانون مالیات­ ها و پرداخت سهم کانون وکلا، مرکز وکلا و صندوق حمایت وکلای دادگستری براساس میزان حق ­الوکاله توافق شده می­ باشد. لکن دادگاه نسبت به محکومٌ ­علیه تنها تا حداکثر میزان تعرفه رأی خواهد داد و مازاد بر تعرفه قابل مطالبه از مرجع قضایی نخواهد بود.

در فرض کمتر ­بودن حق ­الوکاله از میزان تعرفه، در خصوص محکومٌ­علیه مبلغ کمتر ملاک است اما پرداخت مالیات، سهم کانون، صندوق حمایت وکلای دادگستری و سهم مرکز وکلا طبق تعرفه صورت می­ گیرد.

حق الوکاله وکیل

مقاله پیشنهادی: لایحه نویسی چیست و چگونه انجام می شود؟

آیا ارائه قرارداد مالی به دادگاه الزامی است؟

گاهی مشاهده شده برخی قضات، وکلا را ملزم به ارائه قرارداد مالی می­ نمایند، با این وجود در هیچ یک از قوانین، اشاره­ای به لزوم ارائه قراداد مالی فی مابین وکیل و موکل به مرجع قضایی نشده است. ماده ۲ آیین­ نامه تعرفه حق ­الوکاله مصوب ۱۳۹۸ ضمن معتبر ­دانستن قرارداد مالی، صرفاً در خصوص میزان حق­ الوکاله و اختلاف آن با میزان مقرر در وکالت ­نامه، تعیین تکلیف نموده است؛ چنان­چه حق ­الوکاله به موجب قرارداد، معین نشده باشد، میزان آن براساس آیین­ نامه مذکور خواهد بود و در صورت کمتر ­بودن آن از تعرفه مقرر، مبلغ کمتر در مورد محکومٌ­علیه ملاک خواهد بود. ماده ۱۹ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ نیز در خصوص عدم تعیین حق الوکاله حاوی حکم مشابهی است. 

ثبت قراردادهای مالی در سامانه ثبت قراردادهای الکترونیکی وکلا

در اوایل سال ۱۳۹۹ و پس از تصویب و ابلاغ آئین­نامه تعرفه حق­ الوکاله، حق ­المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری در سال ۹۸، قوه قضائیه از تصمیم راه ­اندازی سامانه ثبت قراردادهای الکترونیکی وکلا خبر داد. به موجب بند (ش) تبصره ۶ قانون ماده واحده بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور برای قوه قضائیه مکلف به راه­ اندازی سامانه مذکور ظرف یک ماه پس از تصویب قانون شده است. به موجب بند فوق، تمام افراد فعال اعم از مشاوران و وکلای عضو مراکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده و کانون‌های وکلای دادگستری موظفند قراردادهای مالی خود با موکل را در این سامانه ثبت و تنظیم نمایند. برای هر قرارداد در این سامانه یک شناسه (کد) یکتا صادر خواهد شد که مبنای شناسایی وکیل در سامانه خدمات قضایی بوده و اطلاعات مالی مندرج در قرارداد و ابطال تمبر مالیاتی بر اساس این قرارداد محاسبه خواهد شد. لازم به ذکر است تا کنون این سامانه راه اندازی نشده است.

تعرفه حق الوکاله

مقاله پیشنهادی: نشانی تمام ادارات کل حقوقی بانک های کشور

تعرفه حق الوکاله در سال ۱۳۹۹

در واپسین روزهای سال ۱۳۹۸، آیت­ الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه، آيين­‌نامه تعرفه حق ­­الوكاله، حق‌­المشاوره و هزينه سفر وكلای دادگستری را به تصویب رساند. به موجب این آئین­ نامه، کلیه آئین ­نامه­های پیشین مربوط به حق­ الوکاله و حق­ المشاوره و هزینه سفر ملغی اعلام گردید. این آئین­ نامه در اجرای ماده ۱۹ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۲ و ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۹ و به پیشنهاد کانون وکلای دادگستری مرکز و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در ۳۴ ماده و ۱۰ تبصره در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۸ به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید. این قوانین به همراه مجموعه ی بزرگی از قوانین تصویب شده در شهرداد قابل مشاهده است.

2 دیدگاه‌ها

  1. حق الوکاله چجوری مقدارش تعیین میشه؟ من خودم خیلی نیزا به وکیل دارم اما حقالوکالش برام مهمه.
    ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید