وکیل

وکیل کیفری

وکیل کیفری

گاهی ممکن است برای هر فردی مشکلات کیفری خاصی مانند: فروش مالی که متعلق به شخص نمی باشد، خیانت در امانت، دزدی و سرقت، جعل سند و درکل تمامی جرم هایی که مجازات کیفری را به همراه دارند. وکیل کیفری فردیست که با داشتن دانش تخصصی در امور، بتواند دفاعیات تخصصی ارائه بدهد. هنگام بررسی پرونده های کیفری نیاز است تا وکیل از دقت بیشتری برخورددار باشد.

ویژگی های بارز یک وکیل کیفری

علاوه بر داشتن دانش تخصصی، وکیل کیفری حرفه ای باید تجربه کافی و  سابقه کار در پرونده های کیفری را داشته باشد. به اضافه، باید بر روی روند انجام محاکمه های کیفری در دادگاه و دادسرا تسلط داشته باشد. یکی دیگر از لازمه های وکیل کیفری، آشنایی با قوانین جزایی مثل: قوانین مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز می باشد.

اهمیت داشتن وکیل کیفری

هنگام بوجود آمدن پرونده های کیفری، بهره مندی از وکیل کیفری از اهمیت بسیار زیادی یرخورددار است. همچنین باعث می شود تا در دادگاه هنگام رای دادن،  بهترین وضعیت ممکن انتخاب شود. در رسیدگی به این نوع پرونده ها یک سری نکات سرنوشت ساز باید مد نظر باشد:

  • زمان بندی و چگونگی طرح شکایت
  • چگونگی تنظیم اظهارنامه و دفاعیه و نحوه ارائه آن
  • استفاده کردن از یک وکیل کیفری خبره همچنین می تواند از بوجود آمدن مشکلات سهوی جلوگیری کند. در داخل دادگاه قضایی فقط و فقط یکبار امکان مطرح کردن دعوایی وجود دارد و اگر به اشتباه این کار انجام شود، خسارات بیشتری بوجود می آورد.
  • در دادگاه ها دقت داشته باشید که استفاده نکردن از حق دفاع به منظور قبول اتهامات وارد شده می باشد.

نحوه شناسایی یک وکیل کیفری خوب

·       ارزش قائل شدن برای وقت

به طور کلی در رسیدگی به مشکلات حقوقی، زمان حرف اول را می زند. یک وکیل کیفری باید بتواند با مدیریت زمان، بهترین نتیجه در اختیار موکل قرار دهد

·       منصف بودن

یک وکیل از لحاظ اخلاقی باید هویت و آبروی هر دو طرف برا در نظر داشته باشد و ببیند آیا واقعا خلافی صورت گرفته است یا نه و نباید بگذارد حق ضایع شود.

·       مهارت های کلامی

اغلب نحوه بیان کردن در دادگاه ها می تواند بسیار تاثیر گذار و در بعضی موارد باعث برگردان رای نیز شود. بیسار مهم است که وکیل بر روی موضوع هم از لحاظ کلامی و هم از لحاظ علمی تسلط کامل داشته باشد و بتواند تاثیر مثبتی بگذارد.

·       دانستن قوانین پزشکی

اگر شرایط و روند پرونده طوری پیش برود که نیاز به پزشک قانونی باشد، لازم است یک وکیل کیفری خوب از قوانین پزشکی اگاه باشد.

·       دانش علمی

یک وکیل حرفه ای باید هر روز به اطلاعات خود بیفزاید و از تمامی مسائل و قوانین روز به صورت دقیق آگاه باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا