وکیل

وکیل مهریه

وکیل مهریه کیست؟

مهریه یکی از اصلی ترین حقوق مالی زوجه و پشتوانه مالی وی محسوب می شود که بصورت کامل توسط شرع، قانون و عرف پذیرفته شده و حمایت می گردد. بر اساس قانون به مجرد عقد ، زن مالک مهریه شده و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

زوجه برای دستیابی به مهریه خویش از حمایت های خاص حاکمیت برخوردار است و به همین جهت است که در مواد گوناگون و قسمت های مختلفی از قوانین، در مورد مهریه تعیین تکلیف شده و از طریق همین قوانین است که وکیل مهریه به شما کمک می کند تا به این حقوق قانونی دست یابید.

وکیل مهریه چگونه می تواند زوجه را در وصول مهریه یاری نماید؟

برای آنکه زن بتواند مهریه خود را طلب نماید، در صورتی که با قانون و پیچ و خم‌های آن آشنا نباشد، حقوق وی تضعیف خواهد شد. بنابراین بهتر است که از وکیل متخصص در این زمینه استفاده نماید. در واقع وکیل متخصص در زمینه مهریه که اصطلاحاً وکیل مهریه قلمداد می‌شود، شخصی است که به صورت خاص و تخصصی در زمینه پرونده‌های خانوادگی و علی الخصوص مهریه کار کرده و با قوانین حوزه مهریه و رویه قضایی در زمینه چنین پرونده‌هایی به خوبی آشنایی دارد. بنابراین می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن زوجه را به حقوق مالی خود برساند. این وکیل است که تشخیص می‌دهد که بهتر است زن برای وصول مهریه خود از طریق دادگاه عمل کند یا اجرای ثبت؟ اما وکیل مهریه در کنار اینکه وکالت چنین پرونده‌هایی را برعهده می‌گیرد دارای وظایفی نیز هست.

انواع مهریه

در شرع مقدس اسلام و همچنین قانون مدنی بحث مهریه مورد توجه قرار دارد و انواع مهریه و شرایطی که موجب می‌شود، زن از آنها برخوردار گردد تعیین شده است.انواع مهریه به شرح زیر است:

  1. مهرالسنه

میزان مهریه ای که پیامبر(ص) برای همسران و فرزند خود فاطمه(س) تعیین و به امت خود سفارش کرده اند تا از این مقدار بیشتر نباشد.

  1. مهرالمسمی

نوعی از مهریه است که زوجین در هنگام نکاح آن را تعیین نموده و در میزان و نوع آن به موافقت می رسند.

  1. مهرالمثل

نوعی از مهریه است که در هنگام نکاح تعیین نمی شود و مبنای تعیین آن وضعیت خانوادگی زن است.

  1. مهرالمتعه

این مهر مربوط به زمانی است که مهر در عقد ذکر نگردیده و مرد قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد و مبنای آن وضعیت اقتصادی و استطاعت مالی مرد می باشد.

وظایف وکیل مهریه

با توجه به اینکه زن در حالت عادی مهریه خود را مطالبه نمی نمای و در صورتی این کار را انجام می‌دهد که قصد طلاق یا تحت فشار قرار دادن همسر خود را داشته باشد؛ بنابراین وکیل مهریه می‌بایست تمام تلاش خود را در این بین به کار گیرد که بنیان خانواده را حفظ نموده و زوجین را به سمت سازش سوق دهد. اما اگر موفق به سازش نشد و قصد زوج برای دریافت مهر جدی بود، وکیل می‌بایست تمام تلاش خود را به کار گیرد که حقی از حقوق زن ضایع نگردد.

حق حبس در مهریه

همانطور که می دانید زن به محض عقد مالک مهر می گردد و می تواند آنرا از مرد مطالبه کند و برای آن دادخواست دهد یا از اجراییه ثبت اقدام کند.

یکی از موارد دیگری که قانون برای زن به جهت گرفتن مهریه مقرر کرده است این است که تا مهر خود را اخذ نکرده است می تواند از تمکین خود داری کرده و از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند.

این حق را حق حبس می گویند. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که زن اگر قبل از دریافت مهر حتی برای یک بار از مرد تمکین نماید و در بستر او بخوابد حق حبس وی ساقط می‌گردد و دیگر نمی تواند به عنوان عدم تادیه مهر از انجام وظایف زناشویی خودداری نماید.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا