وکیل

وکیل مالیاتی

وکیل مالیاتی

این روز ها نسبت به گذشته کسب و کارها و قوانین مربوط به آن تغییرات زیادی کرده اند. دولت به مالیاتی که کسب و کارها باید پرداخت کنند تمرکز بیشتری کرده است و قوانین سفت و سختی برای آن قرار داده است.

امروزه کسب و کار ها با مسائل مالیاتی گسترده ای رو به رو هستند که هر شخصی باید در این زمینه بتواند درست گام بردارد. باید به این نکته توجه داشت که قوانین مالیاتی نقش مهمی در هر شغلی دارد به همین دلیل برای حل کردن مسائل مالیاتی وجود یک وکیل مالیاتی در هر شرکتی واجب و لازم است.

وکیل مالیاتی در حوزه های مالی و حسابداری تخصص دارد و بر قوانین و مقررات مالیاتی هم تسلط کافی دارد. همچنین باید در این زمینه دارای تجربه کافی باشد.پس در هنگام اداره یک کسب وکار شما حتما احتیاج به مشاوره کرفتن از یک وکیل مالیاتی برای اداره کسب و کار خود دارید.

با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را با مسائل مربوط به مالیت و وظایف یک وکیل مالیاتی آشنا کنیم.

مالیات چیست؟

یکی از مهم ترین ابزار برای کسب درآمد دولت مالیات است. مالیات به مبلغی می گویند که سازمان امور مالیاتی کشور از شرکت ها، موسسات، سازمان ها و یا حتی افراد دریافت می کند.

مالیات به دو نوع است. مالیات مستقیم که شامل مواردی مانند: مالیات بر ارث، مالیات بر داریی و از این دست موارد، و نوع دیگر مالیات غیرمستقیم که شامل مواردی مانند: مالیات بر ارزش افزوده، مالیات حقوق، عوارض گمرک و مالیات معاملات و انواع دیگری از این دست می باشد.

هر کدام از این نوع مالیات هایی که به آن اشاره کردیم دارای شرایط و قوانین مربوط به خود هستند.

جرائم مالیاتی شامل چه مواردی می شود؟

از رایج ترین انواع تخلفات کیفری می توان به تخلف کیفری مالی اشاره کرد. زمانی که فردی درآمد واقعی خود را پنهان می کند و یا حتی شغل خود را پنهان می کنند. به دلیل اینکه بتواند از زیر بار مسئولیت مالی خود شانه خالی کند یا به وظایف قانونی خود  عمل نکند دچار تخلف مالی شده است.

برای مثال تاخیر در ارائه دادن اظهارنامه مالیاتی، اعلام نکردن درآمد خود یا معاملاتی که می تواند شامل مالیات بشود، عدم پرداخت مالیات و از این دست تخلفات، با توجه به این مسئله فرد خاطیمشمول مجازات خواهد شد.

برخی از مجازاتی که برای این افراد  قانون در نظر گرفته است عبارت اند از:

  • پرداخت کردن جریمه نقدی
  • محروم شدن از برخی حقوق اجتماعی
  • ممنوع الخروج شدن
  • حبس از 6 ماه تا 2 سال
  • ممنوع شدن از برخی از فعالیت های شغلی

وظایف وکیل مالیاتی چیست؟

وکیل مالیاتی با توجه به دانشی که در قوانین، بخشنامه ها، آیین نامه های مالیاتی دارد، می تواند به هر شرکت یا موسسه ای کمک کند تا بتواند مالیات کمتری پرداخت کند.

یک مشاور مالیاتی از دو روش می تواند به کمتر شدن هزینه های مالیاتی شما کمک کند. این دو وظفیفه به دو صورت پشتیبانی مالیاتی و دادرسی مالیاتی انجام پذیر خواهد بود. که در ادامه به بررسی این دو روش می پردازیم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا