وکیل

وکیل مالکیت فکری

قبل از بررسی وکیل مالکیت فکری باید به این موضوع توجه کرد که به طور کلی تمامی حق و حقوق مالکیت فکری پشتیبانی و حمایت از اختراعات و فرایند های فکری می باشد. به زبان دیگر موضوع این نوع مالکیت بیشتر شامل اموال فکری می باشد. این نوع مالکیت دارای دو دسته کلی می باشد:

 • مالکیت معنوی.
 • مادی.

مورد اول ارزش مادی و مالی ندارد و نمی توان امتیازش را به غیر نیز واگذار کرد. مثلا کسی یک تابلو نقاشی بسیار زیبا را می کشد. در این مورد حق نام، حق ارائه بصورت ناشناس و غیره، جزء مالکیت معنوی به حساب می آیند. در مقابل مالکیت مادی به حقوقی گفته می شود ارزش اقتصادی دارند. برای مثال، شخصی دستگاهی را طراحی می کند و می تواند امتیازش را به فرد  دیگری واگذار کند. در این صورت آن فرد امتیازهایی مانند: فروش، تولید، واردات و صادرات را خواهد داشت.

وکیل مالکیت فکری

برای حمایت کردن آیا فقط پشتیبانی دولت کافی است؟ مسلما جواب نه می باشد! زیرا یک وکیل مالکیت فکری از تمامی قوانین و حقوق در این زمینه آگاه می باشد و به تبع تاثیرگذاری بیشتری می تواند بگذارد.

مواردی که وکیل مالکیت فکری می تواند در آن تاثیرگذار باشد

 • شاعری که نمی خواهد آثارش چاپ شوند. وکیل مالکیت فکری می تواند در این زمنیه برای شخص اجاره محافطت از اثر را بگیرد.
 • نویسندگان کتاب. در این مورد حقوق مولف وجود دارد. چراکه آثار هنری زیر مجموعه مالکیت فکری می باشند.
 • و موارد دیگر

انواع مالکیت

علاوه بر ذکر 2 مورد مادی ومعنوی در ابتدا، چند نوع دیگر نیز وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

مالکیت صنعتی

شامل افکار و ایده هایی می باشد که توسط افراد به ثبت رسیده است و از طریق اشخاص یا موسسات ثالث مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است. موردی که باید به آن توجه کرد این می باشد که تا زمانی که شخص اختراع یا اثر خود را ثبت نکند، مورد حمایت قانون قرار نمی گیرد. در اینجا تا وقتی که علامت تجاری خود را ثبت می کنید، می توانید از وکیل مالکیت فکری استفاده کنید.

انواع مواردی که به مالکیت صنعتی تعلق می گیرد:

 • حق اختراع
 • رازهای تجاری
 • علائم تجاری
 • طرح های صنعتی
 • و…

مالکیت هنری

در بالا توضیح دادیم که در این نوع، صحبت از حق مولف است. دلیل آن هم مشخص می باشد، برای نویسندگان بیشتر نام مولف استفاده می شود.

وجود الزام در در قراردادهای مالکیت فکری

فرض کنید که شما اثری را خلق کرده اید یا دستگاهی را اختراع کرده باشید. مشخص است که شما مالک آن هستید، اما اگر در یک شرکتی کار می کنید، طبق قراردادهای مالکیت فکری، آن شرکت به عنوان کارفرما شناخته می شود و مالک اثر به حساب می آید. در این مورد برای بهره برداری، یک سهمی برای مخترع نیز در نظر گرفته می شود.

نقش وکیل مالکیت در ثبت دعاوی

همانطور که اشاره شد مالکیت هایی نظیر: فکری و یا صنعتی، احتیاج به ثبت کردن دارند. در این مسیر شاید به دلیل اینکه متقاضی هنگام ثبت، درخواستش مود قبول واقع نشود، اقدام به تنظیم دعوی کند. بدیهی می باشد که طرح دعوی در انواع مالکیت ممکن است به کثیر رخ دهد. وکیل مالکیت فکری با تخصصی که در این زمینه دارد می تواند کمک بزرگی باشد به گونه ای که با طرح و آماده کردن دعوی، ابتدا سعی در حل کردن شکایتنامه تنظیم شده در دادگاه حل اختلاف می کند. در اینجا تصمیم نهایی قطعی نمی باشد و برای نهایی کردن کار، طرفین دعوی نیاز دارند تا در خواست خود را در دادگاه عمومی تهران مطرح نمایند.

باطل کردن دعوی توسط وکیل مالکیت فکری

پس از ثبت شدن یک مال فکری مثل علامت تجاری، تمامی حقوق آن خاص فرد متقاضی می شود. اما ممکن است بنابه دلایلی فرد بخواهد اقدام به باطل کردن گواهی نامه مربوطه کند. این مورد نیز بسیار پرکاربرد می باشد و نیازمند استفاده کردن از خبره می باشد.

دریافت مشاوره از وکیل مالکیت فکری

در طی سال های گذشته محافظت کردن از اموال فکری اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و به گذشت زمان قوانین و مقررات بیشتری در رسیدگی به این امور تصویب شده است. همچنین اشخاص بیشتری ترغیب شده اند تا آثار فکری، هنری و صنعتی خود را به ثبت برسانند.

در ایران اهمیت این موضوع بیشتر هم شده است. اما انجام فرایند های اداری مربوطه و مسائل حقوقی پیچیده بسیار سخت شده است و الزامی برای استفاده کردن از وکیل مالکیت فکری بوجود آورده است.  افراد می توانند از راه های مختلفی اقدام به دریافت خدمات مشاوره از وکیل مالکیت فکری کنند.

 • اشخاصی که جهت ثبت احتیاج به مشاوره ثبت کردن اختراع دارند.
 • دریافت مشاوره صنعتی برای شرکت هایی که می خواهند اقدام به ثبت طراحی صنعتی نمایند.
 • افرادی می خواهند یک سری اطلاعات کلی در ارتباط با هزینه ها و مراحل انجام کار، بدست بیاورند.
 • کسانی که می خواهند اظهارنامه ثبت اثر را تکمیل کنند.
 • شرکت ها یا اشخاصی که به دنبال اطلاع از مزایا و معایب ثبت برند و موارد این چنینی می باشند.

به طور کلی بخش مالکیت فکری را می توان به دو قسمت تقسیم بندی کرد. قسمت اول مربوط به بین المللی یا داخلی بودن اثر می باشد و قسمت دوم مربوط به خود اثر می باشد. نوع خود اثر می تواند به 3 دسته: ثبت برند، اختراع و طرح های صنعتی تقسیم بندی کرد..

مشاوره ثبت کردن اختراع توسط وکیل

این نوع مشاوره می تواند توسط یک شخص حقوقی یا یک شرکت مشاوره انجام شود و مقدار هزینه آن ها هم با هم فرق دارد. مشاوره معمولا به دو شکل تلفنی یا حضوری انجام می شود که شخص بسته به نیازش می تواند یکی از نوع را انتخاب کند و همچنین وکیل مالکیت می تواند برای ثبت اختراع در این زمینه ها کمک رسان شما باشد:

 • مراحل و مدت زمانی ثبت.
 • مقدار هزینه لازم.
 • مزایا ثبت کردن اختراع.
 • و …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا