وکیل

وکیل قرارداد

وکیل قرارداد

تنظیم قراردادها به دلیل افزایش وگستردگی روابط اقتصادی وبین المللی و تجاری، امروزه از اهمیت بسیار بالایی  برخورداراست. تنظیم درست یک قرارداد (اعم از: کاری، تجاری، بین المللی، پیمانکاری، حقوقی، بیمه،کارآموزی، بازاریابی وغیره) توسط یک وکیل قرارداد که متخصص در امورتنظیم قراردادها است، می تواند از زیان ها، خسارات  و اختلافات وارد شده  به طرفین یک قرارداد جلوگیری کند.

شرایط یک وکیل قراردادهای بین المللی

به طورکلی اساس تنظیم یک قرارداد تجاری بین لمللی، نیازمند شناخت و پیش بینی، تمامی زوایای روابط طرفین قراردادهاست. و اینکه حتما برای شرایط متفاوت یک رابطه تجاری بین المللی، ضمانت اجرا و تدابیرحقوقی و بین الملی از قبل درنظرگرفته شده باشد.

وکیل قرارداد بین المللی می بایست علاوه بر تسلط به زبان بین المللی انگلیسی و چندین زبان روز دنیا، نسبت به موضوعاتی از قبیل: دانش حقوق قراردادها، تسلط به قوانین و قواعد تجارت بین المللی ، مسائل حقوق شرکتها ، اقامه دعوای بین المللی تجاری نیز دانش و آگاهی کامل داشته باشند.

 

وظایف وکیل تنظیم قرارداد بین المللی

وکیل قرارداد بین المللی ، حتما در جلسات مذاکرات قراردادی طرفین حضور دارد و با توان مذاکراتی و استعداد سخنوری خود، گاهی اوقات  با زبان مادری طرف قرارداد، تمام سعی­ خود را می نماید، تا قرارداد را به نحوی که به نفع طرفین باشد، تنظیم کند. نه تنها اینکه منافع موکل خود را در نظر بگیرد. چرا که در این صورت رسیدن به تفاهم و عقد قرارداد بسیار دور از انتظار است.

یک وکیل قرارداد تجاری، معمولا چارچوب درست و قانونی قراردادهای بین المللی را می یابد. سپس با تهیه برنامه ریزی دقیق به  تنظیم قرارداد می پردازد. ممکن است هردو طرف قرارداد اصلاحات یا توضیحات و شرایطی عمومی درباره قرار و اختصاصی درمورد خود داشته باشند و بخواهند ضمن قرارداد اضافه کنند. در این مورد وکیل تنظیم کننده قرارداد باید بتواند درباره لزوم درج محتوای  قرارداد، توضیحات لازم را ارائه به دو طرف ارائه کند. و در صورت قانع شدن، موارد اختلاف را با موارد متناسب جایگزین نماید.

 

نقش وکیل قرارداد به عنوان مشاورتجارتی:

وکیل قرارداد باید بتواند نقش یک مشاور تجارت بین المللی را به خوبی ایفاء کند. نکته ای که بسیاری از افراد به جنبه­های بین المللی قرارداد، مرتکب اشتباه می شوند، توجه نداشتن به ویژگی های پیشگیرانه قراردادهای بین المللی است. چراکه در صورت بروز اختلاف بین طرفین  خارجی، ارجاع دعوا به داوری بین المللی بسیار هزینه بر است. بنابراین وکیل قرارداد با درج و تنظیم شروط متناسب در قرارداد باید امکان نقض قرارداد را محدود و مسدود یا برای ناقض آن هزینه درنظر بگیرد.

البته مکانیزم هایی در قراردادهای بین المللی وجود دارد که بواسطه آن می توان امنیت این  قرارداد را تضمین کند. مانند ال سی و ضمانت نامه بانکی ، اما این مکانیزم ها از تعهد وکیل قراردادهای بین المللی نمی کاهد. به طور کلی هر امری که مربوط به یک قراداد بین المللی باشد، می تواند جزء خدمات حقوقی مورد انتظار از یک وکیل قرارداد بین المللی باشد.

در پایان نیز باید عرض کرد: با توجه به اینکه تنظیم یک قرارداد بین المللی یا معاهده بین المللی توسط وکیل مجرب در زمینه امور قراردادهای بین المللی  به عنوان یک ضرورت شناخته می شود بنابر این معاملات بین المللی و معاهدات بین المللی تجاری بسیار موضوع با اهمیتی در زمینه امور تجارت و بازرگانی بین المللی است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا