وکیل

وکیل دیوان عدالت اداری

وکیل دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری یکی مراجع قضایی کشور است. این مرجع برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردم نسبت به ماموران، واحدها و آیین نامه های دولتی خلاف قانون یا خارج از اختیارات تصویب کننده تشکیل شده است. زمانی که می خواهید در این دیوان شکایتی مطرح کنید، به وکیل دیوان عدالت اداری نیاز خواهید داشت. در ادامه قصد داریم به تشریح وظیفه و اختیارات دیوان عدالت اداری بپردازیم و نقش یک وکیل متخصص در امور دیوان عدالت اداری را بشناسیم. پس با ما همراه باشید.

حدود اختیارات و صلاحیت دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری مرجعی قضایی زیر نظر قوه قضاییه است که وظیفه رسیدگی به شکایات و تظلم ها از ادارات و ماموران دولتی را به عهده دارد. صلاحیت و حدود اختیارات این دیوان در ماده ده قانون دیوان عدالت اداری تشریح شده است:

  • رسیدگی به شکایات و تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از:
    • تصمیمات و اقدامات واحدهای دولتی اعم از وزارتخانه ها، سازمانها، موسسات، شرکت های دولتی و شهرداری ها، سازمان تامین اجتماعی و تشکیلات و نهادهای انقلابی و موسسات وابسته به آنها
    • تصمیمات و اقدامات ماموران واحدهای مذکور در بند الف در امور مربوط به وظایف آنها
  • رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون هایی مانند کمیسیون های مالیاتی، هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما، کمیسیون موضوع ماده (۱۰۰) قانون شهرداری ها منحصرا از حیث نقض قوانین و مقررات یا مخالفت با آنها
  • رسیدگی به شکایات قضات و مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر مستخدمان واحدها و موسسات مذکور در بند اول و مستخدمان موسساتی که شمول این قانون نسبت به آنها محتاج ذکر نام است اعم از لشکری و کشوری از حیث تضییع حقوق استخدامی

تبصره ها

  • پس از صدور رای در دیوان مبنی بر وقوع تخلف، تعیین میزان خسارت وارده از ناحیه موسسات و اشخاص مذکور در بندهای یک و دوی این ماده با دادگاه عمومی است.
  • تصمیمات و آراء دادگاه ها و سایر مراجع قضائی دادگستری و نظامی قضات دادگستری و نیروهای مسلح قابل شکایت در دیوان عدالت اداری نمی باشد.

چرا در دعاوی دیوان عدالت اداری به وکیل نیاز است؟

دستگاه های دولتی و فرآیند شکایت کردن از آن ها موضوعات پیچیده ای هستند. تنها یک وکیل باتجربه در زمینه طرح شکایت از دستگاه های دولتی می تواند پرونده های دیوان عدالت اداری را با موفقیت به سرانجام برساند. تنها با داشتن تسلط بر رویه های حاکم بر شعب دیوان عدالت اداری می توان از پس این پرونده ها برآمد. همچنین داشتن تجربه و درگیر بودن با پرونده های دیوان عدالت اداری باعث می شود پرونده شکایت به شکل بهتر و سازنده تری روند خود را طی کند و به نتیجه برسد.

وکیل دیوان عدالت اداری چه کسی است؟

وکیل دیوان عدالت اداری وکیلی است که در زمینه طرح دعوی از دستگاه های دولتی و تخلفات سازمان های حکومتی تخصص و تجربه ویژه دارد و با داشتن سابقه پرونده های دیوان عدالت اداری تجربه لازم را کسب کرده است. تسلط بر رویه های اداری و آشنا بودن با نحوه رسیدگی به تخلفات اداری مهم ترین ویژگی ای است که وکیل دیوان عدالت اداری باید داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا