وکیل

وکیل داوری

داوری کردن یعنی چه؟

داوری یک نوع روش حل و فصل اختلافات و دعواهای  در خارج  از دادگاه در دونوع سطح داخلی و بین المللی است که معمولاً طرفین دعوا به داور یا هیأت داوری مراجعه می کنند و خواهان صدور رأی وکلای داوری می شوند.

 

تفاوت وکیل داوری با شیوه دولتی؟

به عبارت ساده تر، داوری یعنی؛ یک روش  حل اختلاف و خصومت است که برای رضایت و توافق طرفین دعوا مبتنی می شود، در حالی که در شیوه دولتی حل اختلاف یعنی رسیدگی قضایی توسط شورای حل اختلاف و یا دادگاه های دولتی، اما توافق و رضایت طرفین دعوا شرط نیست. قانون حل اختلاف به شیوه وکیل داوری را به رسمیت شناخته و حکم وکیل داوری را معتبر دانسته است.. مهم ترین امتیاز داوری در همین جا است که طرفین می توانند داور یا داوران مورد اعتماد خود را انتخاب کنند و به قضاوت آنها اعتماد و اطمینان دارند، و قانون هم حکم داوری را لازم الاجرا می داند.

 

مسئولیت وکیل داوری چیست؟

داور یا وکیل داوری درواقع  یک قاضی خصوصی است که به موجب یک  قرارداد وظیفه ای قضایی و قضاوت را قبول می کند. بر این اساس، قرارداد بین داور و طرفین منعقد می شود. در تمام نظام های حقوقی دنیا وجود قرارداد جهت محول کردن وظیفه ی حل و فصل اختلاف به داور تاییدیه داده شده است و انجام ندادن درست وبا عدالت وظیفه ی داوری می تواند موجب مسئولیت انتظامی، کیفری و مدنی گردد.

 

مواد قانونی مرتبط با مسئولیت داوری با توجه به قانون آئین دادرسی مدنی

طبق ماده 501 قانون آئین دادرسی مدنی، هر گاه وکیل داور دراثر تدلیس، تقلب یا تقصیر در انجام وظیفه داوری  سبب ضرر مالی ویا جانی  یک طرف یا طرفین دعوا گردد، باید در برابر موازین قانونی، خسارات و ضررهای وارد شده را جبران کند.

همچنین ماده ی 473 قانون فوق نیز مقرر می دارد: چنانچه داور بدون عذر موجه از قبیل مسافرت، بیماری و امثال آن در جلسات داوری حاضر نشود یا بدون آموردن دلیل موجه استعفا دهد. و یا از دادن رأی امتناع نماید، علاوه بر جبران خسارات وارده تا پنج سال از حق انتخاب شدن به وکیل داوری محروم خواهد بود.

 

مسئولیت کیفری داور

براساس قانون حقوقی ایران، اگردرمسئولیت قضاوت،چه شخص قاضی یا داور درانجام وظیفه خود مرتکب جرمی  شود، تحت پیگرد کیفری قرار می گیرند، اما وکیل داوری چون از اختیارات دادرسی برخوردار نمی باشد در معرض ارتکاب جرایمی که مختص به دادرس است، قرار نمی گیرد.

البته اگر وکیل داوری با وجود اینکه توسط دادگاه یا طرفین معین شده باشد در صورتی که به ازای گرفتن رشوه  به نفع یکی از طرفین تصمیم گیری کند، طبق ماده ی 588 قانون مجازات اسلامی به شش ماه تا دو سال حبس یا  به پرداخت مجازات نقدی از سه تا دوازده میلیون ريال محکوم و آنچه گرفته است به عنوان مجازات مودی (پرداخت کننده) به نفع دولت ثبت می شود.

 

مسئولیت انتظامی داور

مسئولیت انتظامی داور معنای دقیقی ندارد. ولی نوعی مسئولیت شبه انتظامی برای داور در ماده ی 473 قانون آئین دادرسی مدنی پیش بینی شده است که در مطالب فوق اشاره کردیم . بعلاوه با توجه به بند2 ماده 466 قانون فوق درصورت جرایمی انتظامی داور و محرومیت او از وکیل داوری در این خصوص ملزم رسیدگی دادگاه و صدور حکم قطعی می باشد.

 

مسئولیت مدنی داور

همانطور که گفتیم درقانون حقوقی اسلامی ایران که به طور واضع دراصل بند 171 قانون اساسی حتی قضات نیز دوراز مسئولیت مدنی نمی باشند بنابراین داوران نیز عاری از این مسئولیت نمی باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا