وکیل

وکیل دادگاه نظامی

ابتدا به این بپردازیم که در دادگاه نظامی به چه جرائمی پرداخته میشود؟ و سپس به نقش وکیل دادگاه نظامی می پردازیم. 

جرائم به دو دسته نظامی و عمومی تقسیم می شود، جرائم نظامی خطرات بیشتری برای جامعه دارد و مجازات شدیدتری هم در پی دارد. قواعد ارفاق آمیزی که برای جرایم عمومی وجود دارد برای این جرائم وجود ندارد و در دادگاه ویژه ای به نام دادگاه نظامی بررسی می شود

در این دادگاه به جرایم نظامی یا نظامیان رسیدگی می شود و قضات محاکم در این دادگاه ها باید اطلاعات لازم را داشته باشند و با آیین دادرسی  ویژه ای جرائم را بررسی کنند. در ایران دادگاه نظامی به دو دسته تقسیم می شود : دادگاه نظامی یک و دو.

اشخاصی که در دادسراها و دادگاه های نظامی به جرائم آنها رسیدگی می شود و وکیل دادگاه نظامی می تواند به آنها کمک کند: 

 • کارکنان ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های وابسته
 • کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های وابسته
 • کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان‌های وابسته
 • کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و سازمان‌های وابسته
 • کارکنان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 • کارکنان وظیفه از شروع خدمت تا پایان آن؛
 • محصلان مراکز آموزش نظامی و انتظامی و مراکز آموزش وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در داخل و خارج از کشور
 • کسانی که موقت در خدمت نیرو‌های مسلح هستند و طبق قوانین استخدامی نیرو‌های مسلح در مدت مزبور از اعضاء نیرو‌های مسلح محسوب می‌شوند
 • کارکنان وزارت اطلاعات
 • اسرای ایرانی و اسرای بیگانه
 • پرسنل مأمور به خدمت در سازمان‌های دیگر

جرائم نظامی که وکیل دادگاه نظامی می تواند به آنها رسیدگی کند به دسته های زیر تقسیم می شود.

وکیل دادگاه نظامی کیست؟

جرائم نظامی با جرائم دیگر تفاوت دارد و نحوه رسیدگی به آن نیز مختص به خود می باشد. تقسیم بندی جرایم نظامی به طور کلی به قرار زیر است:

 • جرائم عمومی 

 این دسته از جرایم بین نظامیان و غیرنظامیان مشترک است یعنی افراد غیر نظامی نیز میتوانند مرتکب چنین جرمی شوند. مثل خرید اسلحه، نگهداری و مخفی کردن اسلحه، کلاهبرداری و غیره. 

در صورتی که شخصی که مرتکب این جرم شده باشد جزء نظامیان و نیروهای مسلح باشد و جرم مرتکب شده با وظایف او مرتبط باشد، تخلف صورت پذیرفته در دسته جرایم نظامی دسته بندی می شود و وکیل دادگاه نظامی در این زمینه می تواند به اشخاص یاری برساند.

 • جرایم خاص 

این دسته از جرائم مختص به نظامیان است و افراد غیر نظامی قادر به انجام آن نیستند، رسیدگی به آنها با شدت و سرعت عمل بیشتری انجام می شود. مثل فرار از خدمت سربازی، خوابیدن حین نگهبانی دادن، رشوه گرفتن حین خدمت و غیره. 

این جرائم در دادگاه نظامی بررسی می شود. مرتکبین این جرائم را می توان افسران، درجه داران، کارکنان وزارت دفاع، نیرو های انتظامی، نیروهای ارتش و سپاه نام برد.

 وکیل دادگاه نظامی با تجربه خود در این زمینه می تواند مشکلاتی که ذکر شد را بررسی کند و از متهم در دادگاه دفاع کند.

 • جرایم مختلط 

  به جرایمی گفته می شود که نظامیان در حین خدمت و یا به سبب خدمت مرتکب می شوند . البته بعضی از حقوق دانان و یا وکیل دادگاه نظامی بر این باورند که جرائمی که از سوی نظامیان انجام می شود جرائم خاص نظامی و جرائمی که غیر نظامیان هم مرتکب می شوند جزء جرائم مختلط دسته بندی می شود.

 • جرایم مالی 

هر گونه تخریب و آسیب رساندن به اموال قابل انتقال و غیر قابل انتقال که در اختیار شخص قرار داده شده است را به طور کلی جرم مالی تعریف می کنند.

جرائم مالی که مختص به نظامیان است شامل همچین مواردی می شود. تخریب و آتش زدن ادوات جنگی، فروش و واگذاری اموال نیروهای مسلح، سرقت اموال عمومی یا در اصطلاح فقهی که به آن بیت المال گفته می شود. هدر دادن منابعی که در اختیار افراد نظامی قرار داده شده است و یا رشوه خواری.

ضرورت مراجعه به وکیل دادگاه نظامی

به موجب اصل 35 قانون اساسی” در همه دادگاه‌ها طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.”

همانطور که گفته شد اعتراض و رسیدگی به تخلفات نظامی پیچیده تر است و نیاز به دانش، تجربه و مهارت کافی در دادسرای نظامی دارد. وکیل دادگاه نظامی به این مسائل تسلط کافی دارد و برای رسیدگی به پرونده های نظامی انتخاب می شود.

 وکیل دادگاه نظامی می تواند به نیابت از موکل خود در دادسرای نظامی حاضر شود و به دفاع از موکل خود بپردازد.

با توجه به اهمیت حضور وکیل در زمان انجام تحقیقات مقدماتی و رسیدگی های قضایی در دادسرای نظامی هیچ دادگاهی نمی تواند حق گرفتن وکیل دادگاه نظامی را از متهم سلب کند، و اگر چنین اقدامی مرتکب شود حکم صادره غیر قانونی و فاقد وجاهت خواهد بود.

ویژگی های وکیل دادگاه نظامی خوب 

وکیلی که در این حوزه تبحر و تجربه کافی داشته باشد قبل از پذیرش پرونده ابتدا یک جلسه حضوری با موکل خود برگزار می کند و همه مدارک و مستندات را به طور دقیق بررسی و ارزیابی می کند و بعد از بررسی نتیجه احتمالی که برای پرونده ممکن است رخ دهد را به موکل خود اعلام می کند.

بعد از این مورد باید زمان تقریبی پیگیری پرونده و حق الوکاله را به موکل خود در میان بگذارد تا موکل تصمیم نهایی خود را بگیرد.

بعد از انجام این مراحل روند رسیدگی به پرونده آغاز می شود و وکیل دادگاه نظامی باید همه تلاش خود را کند که پرونده به نتیجه مطلوب برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا