وکیل

وکیل دادگاه روحانیت

لباس روحانیت در دین و فرهنگ اسلامی از جایگاه با ارزش و والایی برخوردار است. افراد روحانی در ایران، همواره مورد احترام آحاد مردم بوده اند.

مردم از روحانیت الگوبرداری می کنند و آن ها را سرمشق زندگی خود قرار می دهند. هر انسانی جایز الخطا است ولی خطای این قشر خاص، می تواند به ذهنیت مردم و جایگاه روحانیت لطمه وارد کند که قابل جبران نخواهد بود.

لذا به فرمان مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۹، دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت تاسیس شد. دادگاه روحانیت در آغاز شروع به کار فعالیت خود، تحت نظر دادگاه انقلاب بود. سپس در سال ۱۳۶۰ به طور مستقل به فعالیت خود ادامه داد.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با صلاحیت دادگاه روحانیت آشنا شوید. همچنین با این مفهوم که به چه کسانی وکیل دادگاه روحانیت گفته می شود، مطلع شوید.

صلاحیت دادگاه روحانیت برای رسیدگی به چه جرایمی می باشد؟

پرونده حقوقی  شخصی برای طرح دعوا و اعلام شکایت نسبت به یک روحانی و یا در صورتی که روحانی باشد که تحت اتهام قرار گرفته است در دادگاه روحانیت مورد رسیدگی قرار می گیرد. طبق مقررات ماده ۱۶ آیین نامه دادسراها و دادگاه های ویژه روحانیی، روحانی به کسی اطلاق می گردد که ملبس به لباس روحانیت باشد یا در حوزه مشغول تحصیل باشد یا اگر به کار دیگری مشغول است عرفا روحانی محسوب گردد.

 طبق ماده ۱۳ آیین نامه دادگاه روحانیت، جرم هایی که اگر روحانی انجام دهد شامل:

  • توهین؛
  • درگیری؛
  • سرقت؛
  • کلاهبرداری؛
  • کارهای خلاف شرع مثل پوشیدن لباس نامناسب، خالکوبی و مواردی از این دست.

به طور کلی، جرایم کیفری انجام شده توسط شخص روحانی در دادگاه روحانیت رسیدگی می شود. پرونده های حقوقی مثل چک برگشتی مانند افراد دیگر جامعه، روند عادی خود را دارد.

پرونده های خانواده مثل طلاق و حضانت مرتبط با روحانیون، در دادگاه خانواده رسیدگی می شود اما پرونده های کیفری همانطور که اشاره شد، حتی اگر مربوط به خانواده روحانی باشد، در دادگاه روحانیت بررسی می شود؛ مثل موضوع عدم پرداخت نفقه.

مصداق روحانی در آیین نامه دادگاه روحانیت کیست؟

برابر تبصره۳ ماده ۱۳ اصلاحیه آیین نامه دادسرا و دادگاه روحانیت، مصوب ۱۳۸۴/۹/۵؛ ” کلیه اتهامات اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزراء و معاونین آنها، معاونان و مشاوران روسای سه قوه، سفرا، دادستان و رئیس دیوان محاسبات، دارندگان پایه قضائی، استانداران و فرمانداران و جرایم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر، و مدیران کل اطلاعات استانها، که به لحاظ روحانی بودن نامبردگان فوق، پرونده آنان در دادسرا و دادگاه روحانیت مطرح می‌گردد و نیز کلیه اتهامات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و ائمه جمعه در دادگاه روحانیت تهران رسیدگی خواهد شد و طبق ماده ۲۸ اصلاحی آن آیین نامه، عبارت (تحت تعقیب دادسرای ویژه) به (تحت تعقیب قانونی) تبدیل می ‌گردد.

چه کسی می تواند به عنوان وکیل دادگاه روحانیت فعالیت کند؟

با توجه به حساسیت بالای این نوع پرونده ها و نیاز داشتن به بررسی موشکافانه، فردی که قرار است وکیل دادگاه روحانیت شود، باید علاوه بر وکیل بودن، روحانی باشد.

البته شرط دیگری هم وجود دارد و آن این است که وکیل روحانی، باید اجازه وکالت در دادگاه روحانیت، طبق تبصره 1 مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام را داشته باشد.

انتخاب وکیل دادگاه روحانیت چه شرایطی دارد؟

اصحاب دعوی در دادگاه روحانیت حق انتخاب وکیل دارند. در این دادگاه، تعدادی از روحانیون صالح به عنوان وکیل مشخص‌ شده اند و مشغول به فعالیت هستند. شرایط انتخاب وکیل دادگاه روحانیت بسیار دقیق و سختگیرانه می باشد؛ لذا افراد صالح و شایسته ای از بین تمام وکلا پذیرش می شوند تا به عنوان وکیل دادگاه انقلاب بتوانند فعالیت کند. متهم می تواند از میان آن ها وکیل مورد نظر را انتخاب کند.

لذا در انتخاب وکیل دادگاه انقلاب نیاز است با دقت عمل شود. برای آگاهی از قوانین مربوطه می توانید از اپلیکیشن شهرداد استفاده کنید تا به کمک مشاوره متخصصان فعال در این اپلیکیشن حقوقی، بتوانید وکیل مناسب و شایسته ای را برای احقاق حقوق خود برگزینید.

آیا افراد شاکی باید از وکیل دادگاه روحانیت استفاده کنند؟

جواب این سوال خیر است. افراد شاکی اختیار دارند هر فردی که به عنوان وکیل پایه یک دادگستری اجازه فعالیت دارد را به عنوان وکیل خود انتخاب و معرفی کند.

ولی خب متهم این نوع دادگاه، باید از بین وکلای دادگاه روحانیت یک شخص را به عنوان وکیل دادگاه روحانیت برای خود برگزیند.

مراحل ثبت شکایت و صدور حکم دادگاه روحانیت چگونه است؟

برای ثبت شکایت علیه فرد روحانی، لازم است به دادسرا ویژه روحانیت مراجعه کنید. تعداد این دادسرا ها محدود است، ولی در اکثر استان ها وجود دارد.

سپس بعد از طرح شکایت، دادستان پرونده را به یک شعبه دادیاری از دادگاه روحانیت ارجاع می دهد. در این مرحله پرونده بررسی می شود و در صورتی که متهم (روحانی)، مجرم شناخته شود برای صدور حکم نهایی به دادگاه روحانیت ارسال می شود.

رأی صادر شده از این دادگاه همانند سایر دادگاه ها، قابل اعتراض و تجدیدنظر است. البته توجه شود که تنها یک دادگاه تجدیدنظر ویژه روحانیت وجود دارد که در تهران است.

نمونه شکواییه از روحانی

ریاست محترم دادسرای ویژه روحانیت شهرستان……

با سلام

احتراماً اینجانب ………… فرزند ………… مقیم ………… از آقای …… که روحانی می‌باشد تحت عنوان …………… ( فحاشی، آسیب بدنی عمدی………) شکایت دارم. نامبرده در تاریخ ………… در خیابان ………… در حضور ……………… نفر به نامهای …………………………… به نشانی ……………………………… نسبت به من فحاشی کرد/با من درگیر شد. از این رو تقاضای تعقیب کیفری و مجازات ایشان را دارم.

کلام آخر

وکیل دادگاه روحانیت به علت نیاز به صلاحیت ویژه و علم و آگاهی از کلیه جرائم و نحوه دفاع در این حوزه بایستی به درستی انتخاب شود. با استفاده از اپلیکیشن شهرداد به سادگی می توانید از تمام قوانین مربوطه آگاه شوید و به کمک مشاوران متخصص و مجرب فعال در آن، روند پیگیری پرونده حقوقی خود را در دادگاه روحانیت که یک دادگاه تخصصی می باشد را با خاطری آسوده طی نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا