وکیل

وکیل دادگاه انقلاب

یکی از نیاز های اساسی انسان ها، وجود نظم و امنیت در جامعه می باشد. افراد به دلایل مختلف مورد ظلم و آسیب قرار می گیرند و برای ثبت شکایت و رسیدگی به پرونده خود، به مراجع قضایی و کیفری مراجعه می کنند.

با توجه به تعدد جرایم و تعدد مراجع قضایی برای رسیدگی به مشکلات مردم، به خاطر دانش و آگاهی کم عموم مردم، افراد نمی دانند باید برای حل مشکل خود به کجا مراجعه کنند.لذا با آگاهی از صلاحیت هر کدام از مراجع قانونی و قضایی، می توان به مکان مناسب مراجعه کرد.

یکی دیگر از مشکلات عمده مردم، این است که به علت نداشتن تجربه و دانش کافی ،نمی توانند حق مطلب و موضوع حادث شده را به درستی بیان کرده و حقوق خود را احقاق کنند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با یکی از این مراجع کیفری به نام دادگاه انقلاب و نیز وکیل دادگاه انقلاب و صلاحیت این افراد بیشتر آشنا شوید.

دادگاه انقلاب چیست و چه صلاحیتی دارد؟

در اوایل پیروزی انقلاب، تحولات و شرایط خاصی در جامعه بوجود آمد؛ چرا که برایی رسیدگی به پرونده جرائم سران نظام شاهنشاهی پهلوی، و نیز افرادی که مخل امنیت کشور بودند و قصد براندازی حکومت را داشتند، دادگاه انقلاب تاسیس شد تا به رسیدگی این پرونده ها بپردازد.

امروزه دادگاه انقلاب دادگاهی است که به موجب قانون مطابق با ماده ۲۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲، صلاحیت رسیدگی به امور کیفری را دارد. در واقع طبق این مصوبه، ۵ نوع دادگاه زیرشاخه دادگاه های کیفری مشغول به  فعالیت هستند که شامل دادگاه های زیر می باشد:

۱)دادگاه کیفری یک

۲)دادگاه کیفری دو

۳)دادگاه انقلاب

۴)دادگاه اطفال و نوجوان

۵)دادگاه نظامی

به موجب ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی، دادگاه انقلاب برای رسیدگی به جرائم موجب مجازات مندرج در بندهای الف، ب، پ و ت ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری، با حضور داشتن رئیس و دو مستشار تشکیل می شود. برای سایر موضوعات نیز، این دادگاه با حضور رئیس یا دادرس علی البدل یا یک مستشار تشکیل می شود.

وکیل دادگاه انقلاب باید چه صلاحیتی داشته باشد؟

اولین قدم در انتخاب هر وکیل و مخصوصا وکیل دادگاه انقلاب، بررسی پرونده وکالت شخص مورد نظر است که معتبر باشد.

از آنجایی که به پرونده های مرتبط با امور کیفری در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود، وکیل دادگاه انقلاب بایستی از قوانین و مقررات مربوط به امور کیفری آگاهی و دانش لازم را داشته باشد.

نحوه دفاع درست توسط وکیل دادگاه انقلاب، نیازمند آشنا بودن با رویه این دادگاه، آگاهی کامل به موضوع اتفاق افتاده، دانستن انواع و میزان مجازات صادر شده در این دادگاه، باشد.

داشتن تجربه های موفق در پرونده های مشابه توسط وکیل موردنظرتان، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین لازم است وکیل دادگاه انقلاب از سلامت اخلاقی برخوردار باشد و رفتار حرفه ای را رعایت نماید.

تعهدات وکیل دادگاه انقلاب شامل چه مواردی می شود؟

وکیل دادگاه انقلاب مانند هر وکیلی در سایر بخش ها، بایستی نسبت به تعهدات خود به موکل یا موکلان، پایبند بماند. اگر در روند وکالت، وکیل خسارت و آسیبی سهوا یا عمدا به موکل وارد آورد، مسئول است.

همچنین لازم است مصلحت موکل را در تمام اقدامات خود در طی وکالت پرونده، اولویت خود قرار دهد. اگر اموالی را در حین وکالت به دست آورد، بایستی همه آن را به موکل تحویل دهد. و در نهایت، لازم است صورت حساب وکالت را تمام و کمال به موکل تسلیم نماید.

صلاحیت دادگاه انقلاب شامل رسیدگی به کدام جرایم می باشد؟

صلاحیت در اصطلاح به معنای مرجعی است که شایستگی رسیدگی به پپرونده ای را دارد.

به موجب ماده ۵ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب و رای وحدت رویه شماره ۶۶۴ هیئت عمومی دیوان عالی کشور، دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به جرائم زیر را دارد:

  • جرائم مربوط به اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران؛
  • اقدام به محاربه یا افساد فی الارض و جاسوسی به نفع اجانب؛
  • توطئه و اقدام به تخریب و اتلاف اموال، ترور و تخریب موسسات و مواردی از این دست با هدف براندازی و مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران؛
  • توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری؛
  • جرائم مربوط به مواد مخدر و قاچاق آن؛
  • قاچاق اسلحه و مهمات و اقلام و مواد تحت کنترل؛
  • و مواردی خاص که به موجب قوانین در صلاحیت دادگاه انقلاب باشد. از جمله:

تبصره ۶ قانون اصلاح ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب ۱۳۳۴، ماده ۲ قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب ۱۳۶۹، ماده ۱۱ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیر مجاز می نماید مصوب ۱۳۸۶، ماده ۴۴ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲ و ماده ۳ قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

به طور کلی، در دادگاه انقلاب به پرونده های مربوط به اصل ۴۹ قانون اساسی رسیدگی می شود. در قانون مجازات اسلامی فصول ۱ تا ۵ ، به طور مفصلی اقدامات علیه امنیت داخلی و خارجی کشور بیان شده است. لذا ماده ۴۹۸ تا ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی، مصداق شفاف تشخیص اقدامات مجرمانه علیه امنیت ملی می باشد. هدف از این قوانین، تشخیص دقیق اقدامات انجام گرفته در راستای ایجاد ناامنی بر مبنای عدالت می باشد.

دادگاه انقلاب در کجا مستقر است؟

دادگاه انقلاب در حال حاضر در مراکز هر استان تشکیل جلسه می دهد؛ و تنها در صورتی که رئیس قوه قضائیه تشخیص بدهد امکان تشکیل آن در شهرهای دیگر وجود دارد. در تهران دادگاه انقلاب در خیابان شریعتی ابتدای خیابان معلم واقع شده است.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده، پرونده های مربوط به جرایم کیفری مخصوصا جرایمی که در حوزه صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است. برای آگاهی از قوانین در خصوص چگونگی روند دادگاه و ارائه دفاعیات لازمه می توانید از اپلیکیشن شهرداد به سادگی استفاده نمایید. وکیل دادگاه انقلاب مجرب و با سابقه در رسیدگی به پرونده های امور کیفری با داشتن ویژگی هایی که اشاره شد، می تواند موکل را برای احقاق حقوق خود یاری رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا