وکیل

وکیل خانواده

وکیل خانواده

در هر جامعه ای اولین و مهم ترین نهاد، نهاد خانواده است. تمام افراد جامعه در این نهاد عضو هستند و تاثیرگذارند. خانواده با با ازدواج زن و مرد شکل می گیرد و با فرزند آن ها تکمیل می شود. با توجه به این مسئله همه افراد یک خانواده دارای حق و حقوی در قبال یکدیگر می باشند.

وکیل خانواده وکیلی است که اطلاعات جامع و کاملی در زمینه مسائل مربوط به خانواده و حق و حقوق و تکالیف آن ها دارد. زمانی که اعضاء خانواده در تکالیف و حقوقی که نسبت به یکدیگر دارند کوتاهی کنند ممکن است در خانواده دعاوی خانوادگی شکل بگیرد و منجر به بروز مشکلات کوچک یا بزرگ شود.

به همین دلیل در هر جامعه ای قانون گذار برای حل کردن این اختلافات مجموعه ای از قوانین و مقررات را وضع کرده که به آن قانون حمایت خانواده می گویند. به همین دلیل در هنگام بروز مشکل در بین اعضاء یک خانواده، مراجعه به یک وکیل خانواده خوب که مهارت کافی در این زمینه دارد می تواند به شما کمک کند.

با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را با قوانین حاکم بر نظام خانواده و وظایفی که یک وکیل خانواده خوب دارد آشنا کنیم.

وکیل خانواده کیست؟

وکیل خانواده به وکیلی گفته می شود که با تمام مسائل حقوقی و قوانینی که بر نظام خانواده در یک جامعه حاکم است آشنایی کامل دارد. او بر تمامی دعاوی که با خانواده و حقوق آن مرتبط است نظیر مهریه، حضانت فرزند، طلاق و از این دست مسائل تسلط کامل دارد.

برای تحصیل و پرورش یک وکیل خانواده خوب و حرفه ای موسسه خاصی تحت این عنوان وجود ندارد. بلکه همه فارغ التحصیلان رشته حقوق  بعد از اینکه آزمون وکلای دادگستری را با موفقیت پشت سر گذاشتند. با گذراندن دوره کارآموزی و قبولی در آزمون اختبار پروانه وکالت خود را کسب می کنند.

در این زمان بسته به انتخاب فرد، شخصی ممکن است تصمیم بگیرد که در امور حقوقی یا کیفری فعالیت کند. شخصی هم ممکن است به سمت دعاوی خانوادگی و قبول پرونده هایی از قبیل طلاق، مهریه و از این دست پرونده ها برود.

برای یک وکیل خانواده کسب تجربه بسیار مهم و تاثیرگذار در کیفیت کار وی می باشد. رفت و آمد مداوم در دادگاه های خانواده و قبول پروند های مختلف در این زمینه  باعث می شود که او به وکیلی با تبحر در زمینه امور حقوقی خانواده تبدیل شود.

مهم ترین دعاوی خانواده

دعاوی خانوادگی شاخه های زیادی دارد که یک وکیل خانواده خوب باید در تمام آن ها مهارت کافی و تجربه زیادی داشته باشد اما از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

طلاق

طبق آمار یکی از پررنگ ترین و بیشترین دعاوی خانوادگی مسئله طلاق است. عدم سازش بین زن و مرد در یک خانواده باعث جدایی بین آن ها می شود. این جدایی منجر به از بین رفتن حق و حقوقی که زن و مرد در زندگی مشترک داشته اند می شود. این مسئله و جدایی را به طور کل طلاق می نامند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا