وکیل

وکیل جرایم رایانه ای

امروزه با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، استفاده از فضای دیجیتال بسیار رونق گرفته است. افراد با انگیزه های گوناگون مثبت و منفی از کارکردهای فضای وب و مجازی استفاده می کنند.

لذا بسیاری از جرایم که در دنیای حقیقی نیز اتفاق می افتد، گویا به این فضای جدید کوچ کرده اند و همچنین جرایم جدیدی نیز ابداع شده اند که قبلا نشانه ای از آن ها در فضای حقیقی وجود نداشت.از آنجایی که جرایمی مانند دزدی رایانه ای راحت تر قابل بررسی است اما جرایمی مثل استفاده از پهنای باند غیر مجاز، پیچیدگی های خاصی دارد که یک وکیل جرایم رایانه ای ماهر و با تجربه قادر است به آن رسیدگی کند.

متاسفانه شاهد افزایش رو به رشد تعداد پرونده های جرایم رایانه ای در چند سال اخیر در دادسرا های جرایم رایانه هستیم. لذا با توجه به ماهیت این نوع جرایم، وکیلان خبره ای در این زمینه فعالیت می کنند که تخصص آنها، وکالت جرایم رایانه ای و سایبری می باشد.

اپلیکیشن شهرداد راهی آسان برای بهره بردن از مشاورین خبره در حل مسائل حقوقی می باشد. وکلای جرایم رایانه ای شهرداد آشنا به بروز ترین انواع جرایم رایانه ای هستند که می توانند برای احقاق حق موکلین به آنها کمک نمایند.

وکیل جرایم رایانه ای باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یکی از مهارت های مهمی که وکیل جرایم رایانه ای بایستی داشته باشد، آشنا بودن با اصول کامپیوتر، اینترنت، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و مواردی این چنینی می باشد.

علاوه بر آشنا بودن با موارد بالا، شایسته است که وکیل جرایم رایانه ای با متخصصان و کارشناسان حوزه آی تی و سایبر در ارتباط باشد و علم خود را به روز نگه دارد. همچنین، مشاوره گرفتن و هم اندیشی کردن با این متخصصان زبده، وکیل جرایم رایانه ای را بسیار آگاه کرده و دانش او را افزایش می دهد.

راه دیگر افزایش علم، پیگیری آخرین اخبار و مقالات مرتبط با حوزه رایانه و اینترنت و جرایم آن می باشد.

در صورتی وکیلی قصد داشته باشد به روش سنتی با جرایم سایبری برخورد کند، پرونده محکوم به شکست خواهد بود.

مرجع قضایی ثبت شکایت و رسیدگی به جرایم رایانه ای کجاست؟

دادسرا جرایم رایانه ای، به طور ویژه به این دست جرم ها می پردازد. از اولین اقداماتی که این نهاد برای رسیدگی به پرونده های جرایم رایانه ای انجام می دهد، مسدود کردن حساب یا حساب های بانکی متهم تحت تعقیب است. و در قدم بعدی، متهم را ممنوع الخروج می کند.

در قدم بعدی، دادسرا مبادرت به بستن یا فیلتر وب سایت، یا پیج و یا کانال شبکه اجتماعی متهم می کند. این اقدامات، حتی در زمان قبل از مراجعه متهم به دادگاه یا دستگیری وی نیز، انجام می شود تا از افزایش تعداد پرونده ها و قربانیان جلوگیری شود.

نقش وکیل رایانه ای در پرونده های مرتبط با جرایم رایانه ای و سایبری چیست؟

پرونده های مختلف از نظر پیچیدگی با هم تفاوت دارند. برخی از پرونده ها ساده هستند و موضوع به درستی تشخیص داده می شود و نتیجتا یافتن و انطباق حکم ساده است.

اما در برخی موارد، نتوان به سادگی موضوع جرم را متوجه شد و آن را در دسته بندی مرتبط خود جای داد. نقش وکیل در اینجا، کمک به تشخیص درست این موضوع است تا موکل خود را راهنمایی کند تا دقیقا در زمان ثبت شکایت، شکایت خود را به درستی ثبت کند.

یک وکیل جرایم رایانه ای ماهر، وکیلی است که علاوه بر تسلط به قوانین کاربردی در جرایم رایانه ای، تجربه خوبی در پرونده های مشابه داشته باشد ارتباطات سازنده و مفید در خارج از دادگستری با متخصصان داشته باشد علاوه بر همه ی این موارد، از هوش اجتماعی و هیجانی بالایی برخوردار باشد و حاضر الذهن و حواس جمع باشد.

جرایم رایانه ای چیست؟

در جامعه امروزی، فعالیت های مجازی و استفاده از اینترنت روز به روز در حال گسترش است .  افراد از فضای وب ، برای حضور در شبکه های مجازی ، ایجاد و توسعه کسب و کار آنلاین ، گسترش روابط اجتماعی ، تحصیل و آموزش و غیره استفاده می کنند. لذا قانون گذار برای حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد و جلوگیری از مشکلات احتمالی ، قوانینی را برای مقابله با جرایم رایانه ای وض کرده است.

جرایم رایانه ای یعنی جرمی که افراد از طریق رایانه مرتکب می شوند. قانون گذار به کمک مصادیق آن ، به تعریف انواع جرایم رایانه ای پرداخته است.

در قانون جرایم رایانه ای انواع مختلفی دارد ،در زیر چند مورد ذکر شده است که البته می توان عنوان های بیشتری را نیز به لیست زیر اضافه کرد. از جمله:

سرقت و کلاهبرداری

قانون‌گذار در ماده ۷۴۰ قانون تعزیرات، سرقت و کلاهبرداری رایانه‌ای را تعریف کرده است. مطابق با این ماده، سرقت رایانه ای به دو صورت اتفاق می افتد؛ در یک روش ، اطلاعات دزدیده شده از فرد ، از دسترس او خارج شده است. در روش دوم ، همچنان دسترسی اطلاعات برای فرد ممکن است و سارق صرفا اطلاعات را به صورت کپی برداشته است.

هتک حیثیت و نشر اکاذیب

جرم نشر اکاذیب، جرمی است که هم در فضای مجازی و هم فضای حقیقی قابل ارتکاب است. زمانی که افراد از ابزار های رایانه ای برای نشر اکاذیب استفاده کنند، طبق مقررات ماده 18 قانون جرایم رایانه ای مورد اعمال قانون قرار می گیرند.

 جرایم شبکه های اجتماعی

ممکن است هرشخصی در معرض آسیب در شبکه های اجتماعی قرار بگیرد. از مصادیق آن ، توهین ، تهدید و مزاحمت در این فضا ها است. طبق مقررات ، پلیس فتا با مجرمین برخورد می کند.

قاچاق صوت (ترمینیشن)

هر شخص که بدون مجوز قانونی برای برقراری ارتباطات مخابراتی مبتنی بر پروتکل اینترنتی از خارج ایران به داخل و یا برعکس از پهنای باند بین المللی استفاده کند، جرم رایانه ای مرتکب شده و مطابق با ماده 24 قانون جرایم رایانه ای با متخلفین برخورد می شود.

اپلیکیشن شهرداد ، ارائه دهنده خدمات مشاوره ای و حقوقی به صورت آنلاین در ایران است. در صورت نیاز برای گرفتن وکیل و مشاور در مورد جرایم رایانه ای می توانید درخواست خود را در اپلیکیشن ثبت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا