وکیل

وکیل ثبتی

وکیل ثبتی

مشکلات ثبتی از جمله پیچیده ترین مشکلات حقوقی می باشد. دامنه مشکلات ثبتی بسیار گسترده و وسیع می باشد. سرپرست قانونی امور ثبتی در کشود سازمان ثبت و اسناد است و سابقه تشکیل این سازمان به دوره قاجار باز می گردد.

سازمان ثبت اسناد از جمله سازمان هایی است که وابسته به قوه قضاییه کشور می باشد. زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق می باشند.

پس همانگونه که به آن اشاره کردیم قوانین ثبتی از جمله قوانین پیچیده کشور می باشند. شما فقط با آشنایی نسبت به این قوانین نمی توانید در ثبت دعاوی ثبتی و مشکلات آن موق باشید. به همین دلیل وجود یک وکیل ثبتی برای شما بسیار سومند خواهد بود.

شهرداد در این مقاله قصد دارد شما را به طور کامل با وکیل ثبتی و وظایف آن آشنا کند پس تا انتها با ما همراه باشید.

وکیل ثبتی کیست؟

هر شرکت تجاری نیازمند داشتن یک وکیل ثبتی می باشد. در ثبت شرکت، اسناد و املاک یه وکیل ثبتی می تواند کمک به سزایی به روند انجام مراحل کارهای شما کند. یک وکیل ماهر باید در زمینه امور ثبت شرکت ها، ثبت صورتجلساتی مانند افزایش و کاهش سرمایه، صورت جلسه تعیین هیئت مدیره، تغییر آدرس شرکت و از این دست مسائل تجربه داشته باشد.

همچنین در اموری مثل ثبت یک برند یا علائم تجاری و طرح های صنعتی متخصص باشد. از جمله وظایف وکیل امور ثبتی، ثبت کردن یک ملک یا ثبت اعیان یا عرصه ملک طبق قانون ثبت است. همچنین تنظیم کردن سند رسمی ملک به نام موکل وی نیز پس از انجام تشریفات قانونی بر عهده وکیل وی می باشد.

برای انتخاب یک وکیل ثبتی شما می توانید با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی، شخصی را به عنوان وکیل رسمی خود انتخاب کنید. همچنین فرد می تواند به یک وکیل دادگستری که دارای پروانه وکالت است، فقط برای امور ثبتی خود وکالت دهد. تا وکیل وی بتواند با مراجعه به ادارت ثبت و دفاتر اسناد رسمی به حل مشکلات قانون موکل خود بپردازد.

شاخه های حقوق ثبتی و امور مربوط به آن؟

شاخه های حقوق ثبت می تواند در زمینه هایی مثل ثبت اسناد، املاک، ثبت احوال، نام تجاری و ثبت اختراع باشد. همچنین دعاوی ثبتی در زمینه هایی مانند اعتراض به حقوق ارتفاقی، اعتراض به ثبت املاک یا تحدید حدود، تعیین وضعیت زمین یا ملک فاقد سند رسمی و از این دست مسائل باشد. در ادامه به بررسی امور ثبتی می پردازیم:

اعتراض به ثبت و عملیات ثبتی

در این نوع دعاوی ممکن است یک فردی نسبت به تقاضای ثبت فرد دیگر اعتراض داشته باشد و اعتراض را حق خود بداند. طبق قانون در یک بازه زمانی محدود فرد می تواند به ثبتی که صورت گرفته شده است اعتراض نماید. همچنین فرد ممکن است نسبت به عملیات مقدماتی ثبتی در اداره ثبت هم اعتراض داشته باشد که می تواند در همان بازه زمانی محدود اعتراض خود را علام کند.

ابطال سند

سند به دو صورت است رسمی و یا عادی. سند رسمی، سندی است که در اداره ثبت تنظیم می شود. ممکن است فردی بنا به دلایلی برای باطل کردن یک سند رسمی درخواست بدهد.

اعتراض به تحدید حدود

در اینگونه دعاوی فردی وجود دارد که بخشی از ملک وی جزو ملک تقاضا کننده ثبت در نظر گرفته شده است و به حق وی تجاوز شده، پس شخص اعتراضی مبنی بر تحدید حدود اعلام می دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا