وکیل

وکیل تضمینی

وکیل تضمینی

وکیل تضمینی به این معنا می باشد که اگر موکل وی، در جریان کار های حقوقی و دادگاه موفق به پیروزی شوند، تمام حقوق و دستمزد خود را دریافت می کند. البته لازم به ذکر است که این موضوع زمانی امکان پذیر است که از قبل با موکلان خود به توافق رسیده باشند که در صورت پیروزی حق الوکاله خود را دریافت می کنند.

در کنار کلمه وکیل تضمینی، وکالت تضمینی نیز وجود دارد. به اینگوه که اگر وکیل در دادگاه به نتیجه ای که به آن تعهد کرده بود برسد، مستحق دریافت دستمزد خود می باشد. البته یک نکته مهم را نباید فراموش کنید که وکیل نمی تواند نتیجه پرونده را تضمین کند. طبق ماده 232 قانون مدنی، شرطی که انجام انجام آن غیر مقدور باشد، باطل است. پس اگر وکیلی نتیجه دادگاه را تضمین کند، شرط غیر مقدور گذاشته و به این ترتیب، تلف کرده است. در این حالت وکیل می تواند به جای استفاده از کلمه تضمین نتیجه، از وصول حق الوکاله مشروط به نتیجه استفاده کند. بنابراین موکل دیگر نگران این نیست که اگر در پرونده پیروز نشود، باز هم ضرر کرده و مجبور به پرداخت دستمزد وکیل است.

وظایف وکیل تضمینی چیست

وظایف وکیل تضمینی به حوزه حقوقی شما بستگی دارد که در چه موردی از وکیل تضمینی کمک می گیرید. این وظایف شامل موارد زیر می باشد.

شماره 1- ارائه مشاوره حقوقی به موکل

شماره 2- ثبت قرارداد با موکلان

شماره 3- ملاقات با موکلان

شماره 4- حضور در جلسات دادگاه

شماره 5- خواندن اظهارات شاهدان پرونده

شماره 6- جمع آوری اطلاعات و شواهد در جهت پیروزی موکل

شماره 7- حضور و نمایندگی موکل در دادگاه

تفاوت بین وکیل تضمینی و وکیل دادگستری چیست؟

در ابتدا باید بگوییم که وکیل یک اصطلاح می باشد. به هر فردی که صلاحیت ارائه مشاوره حقوقی را دارد، وکیل گفته می شود. این تعریف در بر گیرنده وکیل تضمینی و وکلای دادگستری نیز می شود. وکیل دادگستری می تواند تضمین کند که از مطمئن ترین روش از حق موکل خود دفاع می کند و از هیچ تلاشی برای پیروزی موکل خود دریغ نمی کند.

وکیل تضمینی نیز موظف است تمام تلاش خود را در جهت پیروزی موکل خود بکند و فقط در صورت کسب نتیجه مطلوب در دادگاه، دستمزد خود را به طور کامل دریافت می کند.

وکیل تضمینی موظف است فعالیت های در جهت مصلحت موکل خود انجام دهد. همچنین اگر از طرف وکیل و یا در اثر فعالیت های وکیل، خسارتی به موکل وارد شود، وکیل مسئول خواهد بود.

ویژگی های یک وکیل تضمینی خوب

شماره 1- امانت داری: در واقع وکیل محرم اسرار موکل می باشد. یک وکیل تضمینی باید تمام اسرار موکل خود را نزد خود نگه دارد و به هیچ وجه آنها را فاش نکند.

شماره 2- بیان ساده مسائل حقوقی برای موکل خود: به دلیل پیچیدگی مسائل حقوقی، وکیل باید تمام این مسائل را به زبان ساده برای موکل خود بیان کند تا موکل از گمراهی خارج شود و بتواند به درستی تصمیم گیری کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا