وکیل

وکیل تصادف

تصادفات رانندگی یکی از حوادث پرتکرار در سطح جامعه است که باعث زیان طرف های درگیر در تصادف می شود. در تصادفات در صورتی که خسارتی به خودروها وارد شده باشد افسر راهنمایی رانندگی در محل حضور پیدا می کند و صحنه ی تصادف را بررسی می کند. سپس با بررسی کارشناسی تصادف و نحوه برخورد میزان تقصیر طرفین در تصادف مشخص می شود. در صورتی که خودروها بیمه شده باشند خسارت خودروی آسیب دیده توسط بیمه پرداخت می شود. در تصادفات به شکل های مختلف وکیل تصادف می تواند در احقاق حق هر یک از طرفین بسیار کمک کننده باشد. به خصوص در تصادف هایی که موجب آسیب دیدگی جسمی یکی از طرفین شده باشد حضور یک وکیل کاربلد و مسلط به موضوع تصادفات رانندگی ضروری است.

بعد از وقوع تصادف چه اقداماتی باید انجام داد؟

حفظ خونسردی و تماس با پلیس

یکی از اتفاقاتی که متاسفانه بعد از وقوع تصادف می افتد درگیری و نزاع بین دو طرف تصادف است. بسیار مهم است که پس از وقوع تصادف خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و از درگیری لفظی و فیزیکی با راننده خودروی مقابل پرهیز کنید. زیرا ممکن است علاوه بر خسارات وارد شده بر اثر تصادف، به خاطر درگیری و گلاویز شدن با فرد مقابل آسیب دیگری را نیز به خود و دیگران وارد کنید. تصادف خود به تنهایی شما را درگیر فرآیند های قانونی و رفت و آمد برای گرفتن یا دادن خسارت می کند. حال در این موقعیت درگیری فیزیکی می تواند باعث اسیر شدن در دادگاه ها به خاطر شکایت طرف مقابل شود و زمان و هزینه دوچندانی از شما بگیرد.

پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که با پلیس تماس بگیرید و موقعیت را شرح دهید.

خارج کردن خودرو از مسیر عبور

در صورتی که تصادف موجب آسیب جانی نشده باشد بایستی خودروها را از محل عبور و مرور خارج کنید تا موجب راه بندان و تصادفات احتمالی دیگر نشود. این جابه‌جایی باید با احتیاط انجام شود. در صورتی که تصادف موجب مجروح شدن افراد شده باشد و برای جابه‌جایی ضرورت وجود داشته باشد باید بسیار در این جابه‌جایی احتیاط به خرج داد.

مراجعه به اداره بیمه

در صحنه تصادف به جز خارج کردن خودرو و مدیریت موقعیت کار دیگری به عهده شما نیست و افسر راهنمایی و رانندگی مسئولیت بررسی صحنه و تعیین مقصر را به عهده دارد. اگر طرف مقابل مقصر شناخته شده باشد شما باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث دریافت کنید. اما اگر مقصر شما باشید و خودرویتان بیمه بدنه داشته باشد با مراجعه به شرکت بیمه کننده می توانید خسارت خود را دریافت کنید.

تشکیل پرونده تصادف

تصادفات از نظر میزان و نوع آسیبی که به افراد وارد شده است به سه دسته خسارتی، جرحی و فوتی تقسیم می شوند. توضیحاتی که تا به اینجا درباره اقدامات لازم در هنگام وقوع تصادف داده شد مربوط به تصادفات غیر جرحی بود. اما همیشه تصادف بدون آسیب جانی نیست. در تصادفاتی که منجر به مجروحیت یا فوت افراد می شود معمولا به یک وکیل تصادف برای پیگیری موضوع احتیاج است.

وکیل تصادف در تصادفات جرحی

تصادف جرحی تصادفی است که طی آن شخص یا اشخاصی دچار جراحت می شوند. در اینگونه تصادفات باید علاوه بر مامور راهنمایی و رانندگی، افسر نیروی انتظامی نیز در صحنه حضور پیدا کند و گزارش تنظیم کند. بعد از تنظیم گزارش و ترسیم کروکی عدم سازش، مصدومان به بیمارستان و خودروهای طرفین پس از توقیف به پارکینگ منتقل می شود. افسر حاضر در محل حادثه طرفین را در رابطه با مراجعه به مرجع صلاحیت دار، اخذ دستور مقام قضایی جهت انجام مراحل قانونی، مراجعه مجروح به پزشکی قانونی و ترخیص خودرو راهنمایی می کند. برای دانستن نقش وکیل تصادف در تصادف جرحی ابتدا مراحل رسیدگی به تصادف جرحی را شرح می دهیم.

مراحل رسیدگی به تصادف جرحی

طرفین یا یکی از آنها باید به دادسرا مراجعه کرده و مدارک و نامه پزشکی قانون و بیمه نامه را ارائه کند. سپس کوپن بیمه مقصر در پرونده ضبط شده و پس از استعلام اصالت بیمه نامه، بیمه نامه به دستور مقام قضایی به عنوان قرار پذیرفته می شود. یا در صورت لزوم قاضی قرار متناسب را صادر می نماید. در مرحله بعد پرونده به کارشناس ارجاع می شود. کارشناس با انجام تحقیقات لازم و شنیدن شهادت شهود نظر قطعی خود را در رابطه با نحوه وقوع تصادف اعلام می نماید. بعد از پایان دوره درمان و اعلام نظر پزشکی قانونی، پرونده تکمیل شده و قرار جلب به دادرسی صادر و پرونده به دادگاه کیفری ارسال می شود. وکیل تصادف می تواند در مرحله صدور رای کارشناس از موکل خود دفاع کرده و در صدور رای به نفع او کمک کننده باشد.

دادگاه طرفین را دعوت نموده و در جلسه رای خود را صادر می نماید. در صورت محکومیت مقصر به پرداخت دیه، بعد از قطعی شدن دادنامه پرونده برای اجرای حکم به اجرای احکام مربوطه ارسال می شود. واحد اجرای احکام تحت نظر قاضی اجرای احکام حکم را به مقصر ابلاغ کرده و نامه را به بیمه جهت پرداخت دیه یا گرفتن دیه از مقصر ارسال می کند. در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده در دادگاه بهتر است برای دفاع از خود از تخصص و تجربه یک وکیل تصادف بهره بگیرید.

در چه صورت تصادف جرحی مجازات حبس در بر خواهد داشت؟

مواد قانونی که موارد مجازات حبس برای تصادف جرحی را توضیح داده اند این مواد هستند:

  • مطابق ماده ۷۱۷ قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات، «هر گاه یکی از جهات مذکور در ماده۷۱۴ (بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده اعم از وسایط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی …) موجب صدمه بدنی شود مرتکب به حبس از یک تا پنج ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم، محکوم میشود.»
  • مطابق با ماده ۷۱۵ قانون مذکور «هر گاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب مرض جسمی یا دماغی که غیرقابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می‌دهد یا تغییر شکل دایمی عضو یا صورت شخص یا سقط جنین شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم می‌شود.»
  • به شرح ماده ۷۱۶ قانون مذکور «هر گاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب صدمه بدنی شود که باعث نقصان یا ضعف دایم یکی از منافع یا یکی از اعضای بدن شود و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو مصدوم گردد، بدون آن که عضو از کار بیفتد یا باعث وضع حمل زن قبل از موعد طبیعی شود مرتکب به حبس از دو ماه تا شش ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم خواهد شد.»
  • مطابق با ماده ۷۱۸ قانون فوق الاشاره «در مورد مواد فوق هرگاه راننده یا متصدی وسایل موتوری در موقع وقوع جرم مست بوده یا پروانه نداشته یا زیادتر از سرعت مقرر حرکت می‌کرده است یا آن که دستگاه موتوری را با وجود نقص و عیب مکانیکی مؤثر در تصادف به کار انداخته یا در محل‌هایی که برای عبور پیاده‌رو علامت مخصوص گذارده شده است، مراعات لازم ننماید و یا از محل‌هایی که عبور از آن ممنوع‌گردیده است رانندگی نموده، به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد فوق محکوم خواهد شد. دادگاه می‌تواند علاوه بر مجازات فوق مرتکب را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی وسایل موتوری محروم نماید.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا