وکیل

وکیل تجاری

وکیل تجاری

تجارت از روزگاران قدیم در زندگی انسان ها نقش پررنگ و تاثیرگذاری داشته است. از شکل داد و ستد آن تا امروزه که در قالب تجارت و بازرگانی عنوان می شود. در همه انواع تجارت ها قوانینی حاکم بر آن ها وجود دارد که تحت عنوان حقوق تجارت شناخته و نام گذاری شده اند. و افرادی که بر این قوانین تسلط کامل دارند را وکیل تجاری می نامند.

مجموعه ای از قوانینی که بر روابط تجاری و بازرگانی در هر کشوری حاکم می باشد را حقوق تجاری می گویند. برخلاف حقوق مدنی هر جامعه که حاکم بر حکل افراد حاضر در ان جامعه می باشد. حقوق تجاری فقط حاکم بر تجارت هایی که در یک جامعه صورت می گیرد حاکم است.

در هر شرکت یا موسسه ای که در زمینه تجارت فعالیت می کند، ممکن است دعاوی تجاری صورت گیرد. این دعاوی می تواند هر بخشی از تجارت آن شرکت را دربر بگیرد. در این موقیعت ها حضور یک وکیل تجاری خوب و حاذق می تواند بسیار اثربخش باشد. با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را با حقوق تجاری و نقشی که وکیل تجاری در این زمینه دارد آشنا کنیم.

حقوق تجاری چیست؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم آن دست از قوانینی که بر تجارت و بازرگانی نظارت دارد و حد و حدود آن را در هر جامعه ای تعریف می کند را حقوق تجاری گویند. اگر در زمینه مسائل تجاری مشکلی پیش بیاید به دلیل پیچیدگی های قوانین حاکم بر آن ما نیازمند به یک وکیل تجاری خواهیم بود.

البته لازم به ذکر است که مسئله پیش آمده اگر توسط قانون تجاری حل نشود. لازم است که به قانون مدنی مراجعه کنیم. در تقسیم بندی قانون تجارت، تمام اختیاراتی در دست یک شخص حقوقی و یا حقیقی است به دو گروه تقسیم می شود. حقوق بین المل و حقوق داخلی که حقوق تجارت در گروم دوم یعنی حقوق داخلی قرار می گیرد.

حقوق بین المل چیست؟

گفتیم که حقوق تجاری از دسته حقوق داخلی می باشد. اما پس حقوق بین المل شامل چه مسائلی است. حقوق بین المل به روابط بین دولت ها و افراد حقیقی یا حقوقی در حوزه بین الملل می پردازد. اما حقوق داخلی روابط بین دولت و اشخاص (چه حقیقی باشند یا حقوقی) داخل یک کشور می پردازد. با توجه به اینکه حقوق تجارت به روابط تجاری افراد در داخل کشور می پردازد. آن را در دسته حقوق داخلی می دانند.

وکیل تجاری کیست؟

یک وکیل تجاری ماهر باید در زمینه های تجارت بین الملل، اختلافاتی که ممکن است بین شرکت های تجاری صورت گیرد، پرونده های نفتی، پرونده های حقوقی نفت و گاز، شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی و غیره مهارت و تخصص کافی را داشته باشد.

در کلیه دانشکده های حقوق در مقطع کارشناسی قانون تجارت را تدریس می کنند. به همین دلیل فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حقوق بطور کلی با قانون تجارت آشنایی دارند. به همین دلیل هر وکیل پایه یک دادگستری که پرونده وکالتش را از کانون وکلای رسمی دریافت کرده است می تواند در امور تجاری نیز فعالیت کند.

اما وکلایی که به بطور تخصصی در زمینه حقوق تجارت بین الملل یا حقوق بین الملل دانش آموخته اند می توانند در امور تجاری مشاوره تخصصی تری ارائه دهند. به همین دلیل مراجعه به وکیل تجاری متخصص در این زمینه تاثیرگذار تر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا