وکیل

وکیل اراضی

زمین یا همان اراضی یکی از مهمترین منابع در زندگی انسان بوده است و رشد روزافزون جمعیت و کمبود منابع، نیاز به ساماندهی و وضع قوانین و مقررات برای به اجرا درآمدن عدالت و توزیع عادلانه منابع موجود بین انسان ها را در پی داشته است. 

در این میان به همین دلایل ذکر شده یعنی افزایش جمعیت و کمبود منابع،  بر سر اراضی دعاوی و مشکلاتی در بین مردم رخ می دهد که وکیل اراضی با دانش و تجربه خود می تواند برای اثبات حقانیت افراد تلاش کند.

قوانین و مقررات متعددی که در زمینه رسیدگی به اختلافات و دعاوی اراضی وجود دارد که از پیچیده ترین و از سخت ترین دعاوی مطرح شده در مراجع قضایی هستند زیرا در مورد هر نوع اراضی، مشکلات و دعاوی مخصوص به خود وجود دارد و حل هر مشکلی هم نیاز به تخصص برای آن مورد دارد.

در صورت به وجود آمدن تعارضات و مشکلاتی در زمینه اراضی، استخدام وکیل اراضی که به این امور اشراف کامل داشته باشد کمک می کند در کمترین زمان و با هزینه ای کم در دعوا موفق شوید.

همانطور که بیان شد دعاوی و قوانین رسیدگی به آن با توجه به نوع اراضی فرق می کند، در ادامه ما به بررسی تقسیم بندی اراضی و مشکلاتی که وکیل اراضی به آن می تواند رسیدگی کند می پردازیم.

اراضی از نظر بهره برداری، محل وقوع، مالکیت و کاربری تقسیم می شوند.

 از نظر بهره برداری به دو دسته تقسیم میشود:

اراضی دایر : اراضی که در حال حاضر در آن ساخت و ساز و یا کشت و کار وجود داشته باشد و آباد باشد. در واقع به آن دسته از زمین هایی که احیا شده اند و به طور مستمر مورد بهره برداری قرار می گیرند گفته می شود همچنین زمین هایی که برای بالا بردن کیفیت آب و هوا تبدیل به فضاهای زیست محیطی شده اند و در ملکیت دولت درآمده است گفته می شود.

در ماده 5 قانون زمین شهری این اراضی اینگونه تعریف می شود :” اراضی دایر زمینهایی است که آن را احیاء و آباد نموده‌اند و در حال حاضر دایر و مورد بهره‌برداری مالک است زمینهای دایر مشمول این‌قانون صرفاً اراضی کشاورزی یا آیش اعم از محصور یا غیر محصور می‌باشد.”

اراضی بایر : اراضی که قبلا آباد بوده ولی در حال حاضر هیچ کشت و کار یا ساخت و سازی در آن وجود نداشته باشد. زمینی بایر محسوب می شود که بدون عذر موجه به مدت 5 سال متوالی متروک مانده باشد.

در ماده 4 قانون زمین شهری اراضی بایر اینگونه تعریف می شود: “اراضی بایر شهری زمینهایی است که سابقه عمران و احیاء داشته و به تدریج به حالت موات برگشته اعم از آنکه صاحب مشخصی داشته و‌یا نداشته باشد.”

 موات : زمینی که نه در گذشته و نه حال حاضر هیچ فعالیتی در آن وجود نداشته است. 

بر طبق ماده 27 قانون مدنی اراضی موات اینگونه تعریف می شود : “اموالی که ملک اشخاص نمیباشد و افراد مردم می توانند آنها را مطابق مقررات مندرجه در این قانون و قوانین مخصوصه مربوطه به هر‌یک از اقسام مختلفه آنها تملک کرده و یا از آنها استفاده کنند مباحات نامیده می شود مثل اراضی موات یعنی زمینهایی که معطل افتاده و آبادی و کشت و‌زرع در آنها نباشد.

همچنین در ماده 3 قانون زمین شهری تعریف اراضی موات از این قبیل است :”  اراضی موات شهری زمینهایی است که سابقه عمران و احیاء نداشته باشد. زمینهای مواتی که علیرغم مقررات قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری بدون مجوز قانونی از تاریخ 1358.4.5 به بعد احیاء شده باشد همچنان در‌اختیار دولت می‌باشد.”

از نظر محل وقوع به دو دسته تقسیم می شود.

اراضی خارج از شهر

اراضی داخل شهر

از نظر مالکیت به سه دسته تقسیم می شود

 اراضی ملی
 خصوصی
 موقوفه

از نظر کاربری 

زراعی
باغات
 صنعتی
 مسکونی 

دعاوی که ممکن است در مورد اراضی پیش بیاید و وکیل اراضی قادر به بررسی آن است

تغییر کاربری اراضی به طوری که سبب آسیب های زیست محیطی شود.

اراضی که همجوار با منابع ملی قرار گرفته باشند به عنوان موقوفه شناخته شوند.

مشکلاتی در اجاره باغ جهت بهره برداری از محصولات باغ همراه با حق استفاده مالک

مسائل مربوط به مالکیت درختان یا عرصه باغ

مالکیت غیر قانونی زمین شخص دیگر

در صورت بروز تعارضات در موارد ذکر شده و موارد دیگر وکیل اراضی برای مشخص شدن حقانیت و پیگیری موضوع می تواند به رفع مشکل بپردازد.

دستور عمل مبارزه با زمین خواری در قانون

طبق ماده 690 قانون مجازات اسلامی ” هر کس به وسیله صحنه‌سازی از قبیل پی‌کنی، دیوارکشی، تغییر حد فاصل، امحای مرز، کرت‌بندی، نهرکشی، حفر چاه، غرس اشجار و‌زارعت و امثال آن به تهیه آثار تصرف در اراضی مزروعی اعم از کشت شده یا در آیش زراعی، جنگلها و مراتع ملی شده، کوهستان ها، باغ ها، قلمستان ها،‌ منابع آب، چشمه‌سارها، انهار طبیعی و پارکهای ملی، تاسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و کشت و صنعت و اراضی موات و بایر و سایر‌اراضی و املاک متعلق به دولت یا شرکتهای وابسته به دولت یا شهرداریها یا اوقاف و همچنین اراضی و املاک و موقوفات و محبوسات و اثلاث‌ باقیه که برای مصارف عام‌المنفعه اختصاص یافته یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور تصرف یا ذیحق معرفی کردن خود یا دیگری، مبادرت نماید یا‌ بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست یا مراجع ذیصلاح دیگر مبادرت به عملیاتی نماید که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی گردد یا‌اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود. دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید.
تبصره ۱ – رسیدگی به جرایم فوق‌الذکر خارج از نوبت به عمل می‌آید و مقام قضایی با تنظیم صورتمجلس دستور متوقف ماندن عملیات متجاوز را‌تا صدور حکم قطعی خواهد داد.
تبصره ۲ – در صورتی که تعداد متهمان سه نفر یا بیشتر باشد و قرائن قوی بر ارتکاب جرم موجود باشد قرار بازداشت صادر خواهد شد، مدعی‌می‌تواند تقاضای خلع ید و قلع بنا و اشجار و رفع آثار تجاوز را بنماید.”

بعد از انتخاب وکیل اراضی، میزان اختیارات و دستمزد وکیل اراضی در قراردادی که با او منعقد می گردد مشخص می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا