وکیل

هزینه وکیل طلاق

 هزینه وکیل طلاق، برابر حق الوکاله ای است که موکل به منظور دفاع از پرونده طلاق و گرفتن حقوق خود از همسر سابق، به وکیل پرداخت خواهد کرد. تعرفه حق الوکاله وکیل (هزینه وکیل طلاق) در پرونده طلاق همانند حق الوکاله در سایر دعاوی حقوقی مطابق قرارداد مابین وکیل و موکل خواهد بود.

طلاق عبارت از قراردادی است که به موجب آن قرارداد ازدواج پایان می یابد. این مغوله که اخیرا تبدیل به یکی از رویدادهای رایج در بین زوج ها در جوامع مختلف شده خود دارای مراحل مختلف است.

هر کدام از طرفین این قرارداد جهت انجام مراحل مختلف پروسه طلاق، پرونده خود را به یک وکیل می سپارند.  وکیل طلاق موظف است از مرحله ای که پرونده به او واگذار شده کلیه اقدامات لازم جهت دفاع از حقوق موکل را انجام دهد.

طلاق یکی از دعاوی حقوقی است که مانند بسیاری از پرونده های حقوقی شامل مرحله بدوی، مرحله تجدید نظر، مرحله اجرای حکم و مرحله فرجام خواهی است. با توجه به اختیاراتی که وکیل نسبت به پرونده موکل دارد، حضور وکیل در این مراحل دیده می شود. این مورد یک عامل موثر در تعیین هزینه وکیل طلاق است.

با توجه به قانون مدنی کشور هزینه حق الوکاله برای پرونده های مالی مختلف با توجه با مبلغ خواسته بر اساس فرمول مشخصی محاسبه می شود. توجه داشته باشید هزینه وکیل طلاق نیز مانند سایر پرونده های قضایی می تواند بر اساس توافق بین وکیل و موکل تعیین شود.

مراحل مختلف پروسه طلاق به ترتیب

اولین مرحله، برای ثبت دادخواست طلاق، تصمیم گیری نهایی است. زوجین پس از این که به نتیجه رسیدند که به ازدواج پایان دهند، لازم است که درخواست طلاق آنلاین خود را در سایت تصمیم ثبت کنند (یا از وکیل آنلاین استفاده کنند). پس از واگذاری پرونده طلاق به وکیل، کلیه اقدامات نظیر ثبت درخواست آنلاین طلاق نیز توسط وکیل صورت می گیرد. جهت اطلاع از هزینه وکیل طلاق و دریافت اطلاعات بیشتر با شهرداد تماس بگیرید. 

سامانه تصمیم، سامانه نوبت دهی آنلاین درخواست طلاق است. امکان دریافت نوبت توسط زوج یا زوجه از طریق این سامانه وجود دارد. زوج یا زوجه با مراجعه به سایت تصمیم، اطلاعات خود را وارد کرده و جهت دریافت نوبت اقدام می کند. 

در این سامانه امکان انتخاب تاریخ و ساعت مناسب جهت مراجعه توسط کاربر وجود دارد. پس از ورود اطلاعات و احراز هویت سامانه تصمیم، یک کد رهگیری نوبت دهی طلاق به کاربر داده می شود.

پس از دریافت نوبت اینترنتی درخواست طلاق، لازم است بر اساس نوبتی که ثبت شده زوج یا زوجه به مرکز جامع مراقبت از خانواده مراجعه کند. درخواست طلاق در این مرکز مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر مراکز مشاوره مراکز مددکاری مانند مراکز مددکاری بهزیستی نیز برگزار کننده جلسات مشاوره خانواده قبل از طلاق هستند.

در مرکز جامع مراقبت از خانواده، پس از ارزیابی پرونده و درخواست طلاق، زوجین به یک مرکز مشاوره ارجاع داده می شوند. در این مراکز جلسات مشاوره ای جهت رفع مشکلات زناشویی در راستای حفظ بنای خانواده برگزار می شود. این مراکز پس از اتمام دوره های مشاوره زوجین، بعد از 45 روز نتیجه را به سازمان مراقبت از خانواده اعلام خواهد کرد.

 در بعضی از موارد زوجین پس از گذراندن این دوره می توانند به توافق برسند و به زندگی زناشویی برگردند. با این وجود بسیاری از متقاضیان طلاق پس از شرکت در جلسات مشاوره و بررسی جوانب مختلف به این نتیجه میرسند که طلاق بهترین کار است. 

هزینه مشاوره قبل از طلاق جلسه ای حدود 52 هزار تومان است. این مراکز مشاوره با همکاری بهزیستی و مراکز مراقبت از خانواده بهترین خدمات را با هزینه ای اندک به زوجین ارائه می دهند و سعی میکنند تا حد زیادی آن ها را راهنمایی کنند. در موارد بسیاری تلاش مشاورین قبل از طلاق به نتیجه رسیده و  به سازش زوجین می انجامد.

در صورتی که جلسات مشاوره منجر به سازش زوجین و ادامه زندگی مشترک نشود، درخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارسال خواهد شد. 

موسسه حقوقی شهرداد با سال ها تجربه درخشان در پرونده های حقوقی مختلف و پرونده های طلاق، مفتخر همراهی شما عزیزان در دفاع از حقوق شما عزیزان است. جهت دریافت مشاوره حقوقی آنلاین با ما تماس بگیرید.

هزینه وکیل طلاق توافقی

طلاق توافقی یکی از انواع روش طلاق است که در صورت توافق طرفین برای پایان دادن زندگی مشترک قابل اجرا است. با توجه به قوانین طلاق در کشور طلاق توافقی به دنبال ثبت نام در سایت طلاق بهزیستی یا مرکز غربالگری طلاق بهزیستی نوبت ارائه خدمات مشاوره صادر می شود.

با توجه به مشکلات زوجین و بررسی پرونده آنها تعداد جلسات مشاوره قبل از طلاق برای زوجین مشخص خواهد شد. تعداد جلسات مشاوره خانواده قبل از طلاق از یک جلسه تا 4 جلسه در ماه متغیر است.

زوجین با مراجعه به یکی از مراکز مراقبت از خانواده و بررسی اولیه توسط کارشناس مربوطه، جلسات مشاوره را خواهند گذراند. هزینه ثبت طلاق توافقی در دفاتر خدمات قضایی از 180 هزار تومان تا 200 هزار تومان متغیر است.

طلاق غیابی و هزینه وکیل طلاق غیابی 

در صورتی که علیه شخصی دادخواست طلاق صادر شود و او به شخصه دادخواست طلاق را دریافت نکند یا به هر دلیل در جلسات حضوری شرکت نکند، همسر او میتواند درخواست طلاق غیابی بدهد.

در صورتی که شخصی که در جلسات دادگاه حضور پیدا نکند، دادگاه می تواند بر اساس شرایط و قوانین رای طلاق غیابی را صادر کند. رای صادر شده طلاق غیابی به مدت بیست روز پس از صدور، قابل واخواهی است. به طوری که شخص می تواند با ذکر دلیل قانع کننده به دادگاه، مجددا پرونده اش را به جریان بیندازد و از حقوق خود دفاع کند.

درخواست طلاق غیابی می تواند از طرف زن یا مرد باشد که با توجه با قانون مدنی کشور برای هر کدام از زوجین، وضعیت متفاوت خواهد بود.

همان طور که می دانیم با توجه به قانون مدنی کشور، حق طلاق با مرد است. در صورتی که به دلایل گفته شده، زن در جلسات حضوری قضایی حضور پیدا نکند، به دنبال تقاضای طلاق از طرف مرد، رای دادگاه، برای اجرای حکم طلاق غیابی صادر خواهد شد. این رای در طی مدت زمان مشخصی قابل واخواهی است. در صورت اعلام درخواست طلاق از طرف مرد، رای طلاق به صورت غیابی صادر خواهد شد.

هزینه وکیل طلاق غیابی، همچون سایر پرونده های حقوقی خانواده به عوامل مختلفی بستگی دارد.

معمولا هزینه وکیل طلاق در موسسات مختلف برای هر دو نفر (زوج و زوجه) 4 میلیون و پانصد است.

این مبلغ بسته به قرارداد وکالت بین وکیل و موکل می تواند کم تر یا بیشتر نیز باشد. وکیل موظف است مبلغ توافق را عینا در وکالتنامه قید کرده و به همان نسبت مکلف بر باطل کردن تمبر مالیاتی نیز هست. تجربه وکیل در دفاع از پرونده های طلاق و دعاوی خانوادگی یکی از مهم ترین عوامل موفقیت شما در دادگاه و البته میزان هزینه وکیل طلاق است. 

هزینه هایی که در مراحل مختلف پروسه طلاق باید پرداخت کرد

علاوه بر هزینه وکیل طلاق، هزینه های دیگری نیز هستند که افراد در مسیر طلاق متحمل می شوند. اولین هزینه ای که زوجین در پروسه طلاق پرداخت می کنند، هزینه مشاوره قبل از طلاق است که برای هر کدام از زوجین جلسه ای حدود 52 هزار تومان است. با توجه به نظر کارشناس، جلسات مشاوره از یک تا چند جلسه ادامه پیدا می کنند.

یکی از اصلی ترین هزینه هایی که زوجین در مراحل طلاق متحمل می شوند، هزینه وکیل طلاق است. با توجه به قوانین کشور ما،  هزینه وکیل طلاق برای زوجین چهار میلیون و پانصد است که در مرحله ابتدایی نصف این مبلغ پرداخت می شود. توجه داشته باشید این هزینه با توجه به پرونده متغیر است. وکلای مجرب شهرداد با تسلط بر حقوق مدنی به بهترین نحو از حقوق شما دفاع خواهند کرد.

هزینه ثبت طلاق در دفترخانه طلاق یکی دیگر از هزینه هایی است که زوجین در انتها متحمل می شوند. هزینه ثبت طلاق در دفترخانه های مختلف از 800 هزار تومان تا 1200000 تومان متغیر است.

هزینه ثبت طلاق در دفاتر خدمات الکترونیکی حدود  200 هزار تومان است.

مطالبه مهریه به کمک وکیل 

مهریه هدیه ای است از طرف مرد که موظف است آن را مطابق آنچه به هنگام عقد قید شده، به همسرش پرداخت کند. مهریه و نحوه پرداخت آن پس خود یکی از موضوعاتی است که دارای ابعاد مختلف است.

پیشنهاد می شود برای گرفتن حق و حقوق مادی از جمله مهریه از همان مراحل بدوی پرونده طلاق به وکیلی مجرب سپرده شود. با توجه به ابعاد مختلف دعوا و میزان مهریه وکیل می تواند مبلغی مازاد بر تعرفه و هزینه وکیل طلاق از موکل دریافت کند. در این صورت وکیل مکلف به قید مبلغ قرار در وکالتنامه است.

علاوه بر مهریه، حقوق مالی دیگری نیز به زوجه تعلق می گیرد که در ادامه آن ها بر خواهیم شمرد:

  • اجرت المثل و نحله ایام زوجیت
  • نفقه ایام عده
  • نفقه معوقه (در صورت مطالبه زوجه و استحقاق او و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه ها به شرط امضا این شرط توسط زوج و وجود داشتن دارایی های موجود که بعد از ازدواج خریداری شده اند.)

برای اطلاع از تعرفه ها و آیین نامه های مختلف از سایر مقالات ما بازدید فرمایید. همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه وکیل طلاق می توانید به اپلیکیشن وکالت شهرداد مراجعه نمایید. 

این نکته را در نظر بگیرید که هزینه وکیل طلاق می تواند براساس نوع و تجربه وکیل متفاوت باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا