جرائم فضای مجازی

هتک حیثیت و نشر اکاذیب

هتک حیثیت و نشر اکاذیب

رفتار شما به عنوان یک کاربر در فضای مجازی اثراتی دارد که کمتر از اثرات فضای حقیقی نیست. امروزه تاثیری که پخش کردن یک خبر کذب یا مطلب اهانت آمیز در فضای مجازی دارد بسیار بیشتر از پخش آن در فضای حقیقی است. بنابراین قانون گذاران قوانینی را برای کنترل رفتار کاربران در فضای مجازی تنظیم کرده اند. هتک حرمت و اهانت به دیگر افراد در فضای مجازی و فضای حقیقی به یک اندازه جرم انگاشته می شود و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

در ادامه قصد داریم به جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب و مصداق های آن بپردازیم و با مجازات های آن آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب چیست؟

انتشار مطالب کذب و هتک حیثیت افراد جرمی است که هم در فضای حقیقی و هم در فضای مجازی امکان وقوع آن وجود دارد. ارتکاب این جرم در فضای حقیقی در ماده 698 قانون مجازات اسلامی مورد اشاره قرار گرفته است. جرم هتک حیثیت در صورتی که در گفتگوی رودررو و در رسانه ها و نشریات به وقوع بپیوندد از طریق این قانون قابل پیگیری است. اما در صورتی که این جرم در فضای مجازی و رسانه های بر بستر اینترنت انجام شود و از ابزارهای رایانه ای برای آن استفاده شود، جزو جرائم رایانه ای محسوب شده و قانون جرائم رایانه ای درباره آن اظهار نظر می کند. در ماده 18 قانون جرائم رایانه ای، سه رفتار به عنوان جرم نشر اکاذیب شناخته شده است:

  • پخش کردن مطلب دروغ در فضای مجازی
  • در دسترس دیگران قرار دادن مطالب دروغ
  • نسبت دادن یک چیز یا رخداد دروغ و خلاف حقیقت به دیگری

همچنین مطابق ماده 16 از این قانون، تغییر و تحریف فیلم، تصویر یا صوت دیگری و انتشار آن با سیستم های رایانه ای و مخابراتی که عرفا موجب هتک حیثیت طرف مقابل شود جرم شناخته می شود و به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال محکوم خواهد شد. در صورتی که تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد این هر دوی این مجازات ها اعمال خواهد شد.

در ماده 17 قانون جرائم رایانه ای نیز یکی دیگر از موارد هتک حیثیت و نشر اکاذیب تعریف شده است. طبق این ماده، هر کس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

شرایط وقوع جرم نشر اکاذیب

برای تحقق جرم نشر اکاذیب شرایطی وجود دارد که در صورت داشتن این شرایط می توان فرد را مجرم دانست:

عمد داشتن در ارتکاب جرم یکی از شرایط این جرم است. شخصی که سهوا و از روی اشتباه مطلبی را منتشر می کند مجرم شناخته نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا