ازدواج موقت

نکاح منقطع

ازدواج موقت چیست؟

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که ازدواج موقت یا همان صیغه چیست؟ چه شرایطی دارد یا چگونه انجام می شود؟ هدف آن چیست؟ آیا خوب است یا بد؟

این ها سوالاتی است که ممکن است ذهن خیلی از افراد را به خود درگیر کرده باشد. در جامعه امروزی ما این امر حامیان و منتقدان مخصوص به خود را دارد. برخی ازدواج موقت را براساس موازین دین اسلام می دانند و برخی آن را خلاف عرف.

اما شاید کمتر کسی باشد که ازدواج موقت را بطور کامل بشناسد و شرایط آن را بصورت کامل  کاملا بی طرفانه بداند به همین دلیل بدون شناخت مسئله ای نباید درباره آن قضاوت کرد.

شهرداد در این مقاله قصد دارد این موضوع را بطور کامل و از دید قانونی و حقوقی برای شما عزیزان بازگو کند به دلیل اینکه شناخت مسئله ای باعث می شود ذهنیت بد در ارتباط با آن برطرف شود. پس با ما همراه باشید.

ازدواج موقت چیست؟

ازدواج موقت که به صیغه هم معروف است و به آن متعه یا نکاح منقطع هم می گویند. در دین اسلام نوعی ازدواج است که در آن زن و مرد برای مدت محدودی با مهریه ای مشخص، به عقد هم درمی آیند. این ازدواج برخلاف ازدواج دائم نیاز به طلاق ندارد و پس از اتمام مدت تعیین شده رابطه زوجیت بین زن و مرد خود به خود به اتمام می رسد.

بطور کلی زن و شوهری که بین آن ها ازدواج موقت صورت می گیرد قط تا زمانی که مدت صیغه آن ها تمام نشده است به هم محرم هستند. برای مثال صیغه حتی اگر به مدت چند جاری شده باشد بعد از گذشت آن مدت مشخص منقضی می شود و زن و مرد دیگر نسبت به هم محرم نمی باشند.

همانطور که به آن اشاره کردیم به این ازدواج متعه هم گفته می شود و متعه به معنای تمتع است. اما اگر بخواهیم به معنای لفظی تمتع رجوع کنیم به معنای بهره مند شدن از چیزی است، ولی هدف از ازدواج در هر جامعه ای تشکیل خانواده می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا