تنظیم نامه اداری

7 نمونه نامه اداری پرکاربرد

همه ما در طول زندگی خود یک بار هم که شده نیاز به تنظیم نامه اداری را احساس کرده ایم. افرادی که در سازمان ها و مراکز دولتی مشغول به کار هستند بیش از دیگر افراد با نامه های دولتی سروکار دارند. اما ممکن است که همه ما با ادبیات و نحوه نوشتن نامه اداری آشنایی کامل نداشته باشیم.

شهرداد در این مقاله قصد دارد تا برای شما چند نمونه نامه اداری با موضوعات مختلف را مطرح کند تا در صورت نیاز بتوانید از این چند نمونه نامه اداری به عنوان مرجع استفاده کرده و اقدام به تنظیم نامه اداری خود به بهترین شکل ممکن کنید. در ادامه  با ما همراه باشید.

 

 • نمونه نامه اداری درخواست همکاری

جناب آقای / سرکار خانم …

ریاست محترم امور اداری شرکت …

موضوع : درخواست همکاری

باسلام 

احتراما پیرو آگهی استخدام آن شرکت در … مورخ … جهت همکاری در بخش … در آن شرکت، به پیوست رزومه اینجانب … را جهت استحضار آن مدیریت محترم و اعلام آمادگی اینجانب جهت همکاری تقدیم می دارم.

امیدوارم سوابق شغلی و تحصیلات اینجانب، تسلط کامل به زبان …، داشتن مهارت های ارتباطی بالا، روحیه تیمی، اعتماد به نفس، شوق به یادگیری مداوم و به روز کردن اطلاعات شغلی مورد توجه شما واقع شده و برایم فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم با همکاری با آن شرکت، خواسته ها و خدمات مورد نیاز شرکت را برآورده سازم.

ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای جنابعالی، پیشاپیش از اینکه وقتتان را برای بررسی رزومه من در اختصاص می دهید تشکر فراوان داشته و آمادگی خود را جهت حضور در آن شرکت برای مصاحبه حضوری اعلام می دارم.

با تشکر

نام و نام خانوادگی و امضاء متقاضی

 • نمونه نامه اداری قطع همکاری

جناب آقای / سرکار خانم …

کارشناس محترم بخش …

موضوع : قطع همکاری

با سلام

احتراما نظر به انقضای مدت قرارداد کار شما در تاریخ … بدینوسیله عدم نیاز شرکت به ادامه همکاری با شما از تاریخ … اعلام می شود. مقتضی است جهت تسویه حساب به امور اداری مراجعه نمایید.

با تشکر

نام و نام خانوادگی

سمت و امضا

 • نمونه نامه اداری درخواست مساعده

جناب آقای / سرکار خانم …

مدیریت محترم امور مالی

موضوع : درخواست مساعده

با سلام

احتراما اینجانب … کارمند واحد … با کد پرسنلی … طبق بخشنامه سازمان به شماره … و واجد شرایط بودن اینجانب، تقاضای دریافت مبلغ … ریال مساعده حقوق … ماه را دارم.

خواهشمندم دستور مقتضی در ارتباط با درخواست اینجانب را صادر فرمایید.

پیشاپیش از دستور مساعد آن مدیریت محترم کمال تشکر را دارد.

با تشکر

نام و نام خانوادگی و امضا

 • نمونه نامه اداری درخواست وام

جناب آقای / سرکار خانم …

مدیریت محترم امور مالی

موضوع : درخواست وام

با سلام

احتراما بدینوسیله به استحضار میرسانم اینجانب … کارمند واحد … به کد پرسنلی … با سابقه … کار در شرکت، به دلیل پاره ای از مشکلات مالی و شخصی، تقاضای دریافت … ریال وام را دارم. ضمنا خاطرنشان می سازم که این مبلغ با اقساط ماهانه … ریال در مدت زمان … ماه توسط کارشناس محترم امور حسابداری و حقوق و دستمزد از حقوق اینجانب به صورت ماهانه پس از دریافت کسر گردد.

خواهشمندم دستور اقدام مقتضی در این زمینه را صادر فرمایید.

پیشاپیش از دستور مساعد آن مدیریت محترم کمال تشکر را دارم.

با تشکر و سپاس فراوان

نام و نام خانوادگی و امضا

 • نمونه نامه اداری درخواست امریه سربازی

ریاست محترم سازمان …

موضوع : درخواست امریه سربازی

با سلام

احتراما بدینوسیله به استحضار میرسانم اینجانب … به شماره ملی … دارای مدرک تحصیلی … و گواهی آموزشی … از دانشگاه … و متصدی از شرکت … و سابقه … سال فعالیت رسمی با شرکت … تمایل دارم که خدمت مقدس سربازی خود را با دریافت امریه در آن سازمان محترم بگذرانم و ضمن کسب راهنمایی و مهارت از متخصصین محترم خبره و با تجربه آن شرکت نیز بهرمند شوم.

خواهشمند است با توجه به شرایط اینجانب با درخواست بنده موافقت نموده و دستورات لازم را مبذول فرمایید. اینجانب متعهد می شوم که در صورت پذیرفتن درخواست بنده در طول خدمت خود در آن سازمان مقررات کاری آن سازمان را مد نظر قرار داده و با رعایت نظم و انضباط کاری امور محوله به اینجانب را به نحو احسنت انجام دهم. امیدوارم که با درخواست اینجانب موافقت نموده.

پیشاپیش از حضرتعالی جهت دستور مساعد شما در ارتباط با درخواست اینجانب کمال تشکر را دارم.

با احترام و سپاس فراوان

نام و نام خانوادگی و امضا

 • نمونه نامه اداری درخواست خرید لوازم اداری

جناب آقای / سرکار خانم …

مدیریت محترم امور …

موضوع : درخواست خرید لوازم اداری

با سلام

احتراما به استحضار می رساند نظر به نیازمندی واحد … با توجه به فرسودگی برخی اقلام اداری، این واحد تقاضای خود را مبنی بر خرید و جایگزینی اقلام به شرح ذیل اعلام می دارد. خواهشمند دستور مقتضی خود را در ارتباط با خرید اقلام مورد نیاز صادر فرمایید.

با تشکر

نام و نام خانوادگی و امضا

 • نمونه نامه اداری درخواست بازگشت به کار

جناب آقای / سرکار خانم …

مدیریت محترم امور اداری

موضوع : درخواست بازگشت به کار

با سلام

احتراما به استحضار می رساند اینجانب … به کد پرسنلی … و شماره ملی … که از تاریخ … در شرکت با سمت … در واحد … مشغول به کار بوده و در تاریخ … مجبور به استعفا و ترک کار خود شده ام. اینجانب پس از مشکلات بیشماری که پس از ترک شدن شرکت با آن مواجه شده ام درخواست بازگشت به کار را داشته و تعهد می کنم که در صورت موافقت حضرتعالی با درخواست اینجانب مبنی بر بازگشت به کار، با شروع کار تمام وظایف خود را به نحو احسن انجام دهم.

پیشاپیش از حسن نظر جنابعالی در ارتباط با درخواست اینجانب کمال تشکر را داشته و استدعا در صورت صلاحدید با بازگشت به کار اینجانب موافقت خود را اعلام دارید.

با تشکر و سپاس فراوان

نام و نام خانوادگی و امضا

نکات مهم در نوشتن نامه اداری

با توجه به چند نمونه نامه اداری که پیش تر برای شما عنوان کردیم. برای نوشتن هر کدام از این نامه ها باید چند نکته را مد نظر داشته و رعایت کنید که در ادامه عنوان خواهیم کرد.

 • متن نامه اصلی خود را با حدود یک سانتی متر از داخل تر از شروع سطر آغاز کنید.
 • در تنظیم نامه های اداری از مقدمه چینی پرهیز کنید و به صورت مستقیم به سراغ اصل موضوع بروید.
 • دقت داشته باشید که در هنگام نگارش نامه های اداری خود جملات خود را به صورت خواهشی نوشته و از افعال امری و دستوری هرگز استفاده نکنید.
 • نام و مشخصات خود را در پایین نامه سمت چپ نوشته و حتما نامه خود را امضا کنید.

با استفاده از راهنمایی های موجود در سایت شهرداد و یا اپلیکیشن قوانین و مقررات شهرداد می توانید به نحوه نوشتن نامه اداری تسلط پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا